Prije 140 godina prvi puta zasvijetlio riječki svjetionik

Prvi puta zasvijetlio na današnji dan 1884. u 19:45, riječki svjetionik smješten na vrhu lukobrana bio je svjedok značajnih događaja i promjena u povijesti grada. Svjetlo je svečano upalio tadašnji riječki guverner Augusto Zichy. Svjetionik je izgradila budimpeštanska tvrtka Schlick, koristeći osam čeličnih cilindričnih prstena. Na vrhu se nalazila kupola s kristalnim lećama proizvedenim u pariškoj tvornici Sautter Lamonnier & Cie, a visina svjetla iznad mora iznosila je 29,6 metara. Gradnja je stajala 32.000 forinti. Međutim, ubrzo nakon izgradnje, zbog slijeganja vrha lukobrana, svjetionik je 1894. premješten u blizinu ranžirnog kolodvora, a 1934. godine našao je svoje konačno mjesto na Mlaki.

fotografija_ Moja Rijeka

Riječki svjetionik ne slijedi klasičnu tradiciju izoliranih obalnih svjetionika smještenih na otočićima ili rtovima. Danas je udaljen oko 250 metara od morske obale, ali njegova priča usko je povezana s razvojem riječke luke tijekom 19. stoljeća. Podignut 1884. prema projektu Luigija Burgstallera, bio je dio velikih infrastrukturnih radova na proširenju luke – uključujući nove gatove, skladišta i opremu. Na početku je odašiljao izmjenično bijelu i crvenu svjetlost. Zbog tehničkih izazova s lukobranom, svjetionik je nekoliko puta mijenjao svoju lokaciju. Godine 1933. podignut je na sadašnju visinu, uz dodatna armiranobetonska ojačanja. Tijekom vremena, u njegovu su podnožju nastali prostori za smještaj svjetioničara, a zgrada je postupno dograđivana.

Danas svjetionik služi i kao jedini objekt u Hrvatskoj koji uključuje obalnu radiopostaju, osnovanu 2001. godine. Ranije je radiopostaja djelovala na drugim lokacijama u Rijeci. Automatizacija sustava rada svjetionika ukinula je potrebu za svjetioničarima 1992., ali u zgradi se i dalje koriste stanovi, uključujući onaj u kojem živi supruga posljednjeg svjetioničara.

Jedinstveni povijesni detalj vezan uz riječki svjetionik je njegova replika u omjeru 1:1, podignuta 1937. godine u Budimpešti kao dio Spomenika pomorskim herojima Prvog svjetskog rata. Ovaj spomenik, smješten u blizini mosta Petőfi, uništen je tijekom bombardiranja u Drugom svjetskom ratu.

Riječki svjetionik na Mlaki danas je simbol pomorske povijesti i tehnološkog napretka, skladno uklopljen u urbanu vizuru grada, a njegova povijest svjedoči o važnosti Rijeke kao lučkog grada.

#Mlaka #obljetnica #povijest #Rijeka #svjetionik

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh