VRISAK VRIŠTI!

U sklopu predstavljanja romana Dore Šustić i Zorana Ferića, održanog na ovogodišnjem Vrisku, Nikola Petković iznio je svoje, u najmanju ruku upitne, stavove o međuljudskim odnosima, prvenstveno o odnosima mlađih žena i starijih muškaraca, o raspodijeli moći, dominaciji odnosno podređenosti, o različitim perspektivama u odnosima te posljedično o mačizmu, odnosno feminizmu, a zaključno o poziciji autorica, odnosno autora

Posljednjih dana društvene mreže odjekuju dijeljenjem snimki s nedavno održanog Vriska, riječkog sajma knjiga i festivala autora. Sporne snimke koje su se u isto vrijeme pojavile na bespućima interneta, a stižući s više različitih izvora, prikazuju Nikolu Petkovića koji, u sklopu predstavljanja romana Dore Šustić i Zorana Ferića, iznosi svoje, u najmanju ruku upitne, stavove o međuljudskim odnosima, prvenstveno o odnosima mlađih žena i starijih muškaraca, o raspodijeli moći, dominaciji odnosno podređenosti, o različitim perspektivama u odnosima te posljedično o mačizmu, odnosno feminizmu, a zaključno o poziciji autorica, odnosno autora.

Predstavljanje romana „Psi“ Dore Šustić, spisateljice, scenaristice i redateljice kojoj je ovo prvi roman i romana „Dok prelaziš rijeku“ Zorana Ferića, nagrađivanog autora i bivšeg predsjednika Hrvatskog društva pisaca, moderirali su Nikola Petković, također nagrađivani autor i nekadašnji predsjednik Hrvatskog društva pisaca  i Vid Barić, novinar i urednik kulture t-portala.

Dva romana površno su povezana na osnovi toga što oba tematiziraju relaciju između mlađe djevojke i starijeg muškarca te su na temelju toga romani dobili i zajednički prostor. Originalni video s predstavljanja romana može se pronaći ovdje https://www.youtube.com/watch?v=FWb1O8UZs4g.

Nikola Petković, Dora Šustić, Zoran Ferić i Vid Barić na Vrisku. Snimila Tanja Kanazir/Vrisak

Prva od objavljenih snimki što su zapalile internet jest snimka Nikole Petkovića koji sa sjajem u očima, gotovo kao da je na vlastitome igralištu, slasno izgovara:

„Mislim da je samo jednom rečenicom koju je autorica stavila u usta lika, odnosno likuše, likinje, kako se to zove… ovaj… totalno uništila patrijarhat i kontekstualni maskulinizam, kada ona kaže: „Za sve sam bila mala, osim da mu držim kurac u ustima“. Dakle, to je… kad lik to kaže potpuno pokopa mačističko društvo kakvo je.“

A zatim slijedi snimka gdje Petković, ne sluteći razmjere reakcija koje će izazvati izgovara:

„Čekaj malo… u Zoranovom romanu ima jedna mlada djevojčica i jedan stariji gospodin, koji isto tako imaju jednu vezu koja je vrlo tjelesna, kao što je to i u Dorinom romanu, samo je to okrenuto, muškarac je stariji, i žena je mlađa; ovdje je žena mlađa, a muškarac je stariji. Aktivnija je u ovom romanu žena, aktivniji je u ovom romanu muškarac. Za Doru se kaže da je hrabra, a za lik iz Ferićevog romana se kaže da je stari pervertiti i pizda. Zašto?“

Neposredno nakon objave snimki kojima je zbog više izvora naprosto zajamčen vječni život na webu, a na čemu smo zahvalni, na stranicama Vox Feminae – Prostor rodne i medijske kulture ‘K-zona’, izašao je tekst Dunje Matić nazvan „Vrisak hrvatskih feminista“ na kojem smo zahvalni još i više. Na Petkovićevo pitanje: „Zašto?“,  Dunja odgovara:

„Zašto? Koja je razlika između mlade žene koja progovara o takvom odnosu i starijeg muškarca koji to čini? Razlika je u (ne)ravnopravnosti i pozicijama moći. Razlika je u odnosu snaga. Razlika je u dobi i iskustvu, godinama koje u tom trenutku muškarac i „djevojčica“ imaju, samim time u godinama koje ih dijele. Razlike su u emocionalnoj i intelektualnoj  zrelosti, društvenim pozicijama, socijalnom kapitalu, kulturnim konvencijama, razlike su u perspektivama, ograničenjima i odgovornostima. Postavljanje tog pitanja, kao i sugestija da je bilo kakva kritika ravna militantnom aktivizmu, govori jedino u prilog tome koliko posla aktivizam na ovim prostorima još uvijek ima. Teror cancel kulture? U Hrvatskoj? A mislila sam da sam ja paranoična.“

Dunja Matić, profesorica i književnica, koja je predstavljanju romana prisustvovala, a s kojeg je izašla s grčem u želucu, kaže kako je, nakon što je govorila s muškarcima i ženama o doživljenome gdje su uglavnom muškarci bili ti koji u iznesenome na predstavljanju nisu vidjeli prevelik problem, upravo zbog neprepoznavanja problema njena potreba za reakcijom bila i snažnija te dodaje, a mi se slažemo, jer koji bi to bio razlog da stvari prolaze ispod radara, da treba reagirati baš zato što problem nije na prvu vidljiv. kao i što upravo zbog toga postoji velika mogućnost da će reakcija djelovati preuveličano. Proaktivno je bolje nego reaktivno! U svome tekstu Matić poziva na otvorenu raspravu u javnom prostoru te dodaje: „…umjesto uskraćivanja prava na govor i pisanje, umjesto zabrane, biram raspravu; ali raspravu koja je ravnopravna“.

Tekst Dunje Matić o iznesenoj problematici možete pročitati ovdje https://voxfeminae.net/kultura/vrisak-hrvatskih-feminista/?fbclid=IwAR3twCSeVFF72yyWqiimhw83gDH4XCwYWYNWkMB7KNkUnJ011FhIV22H258

Organizatori Vriska, koji je za svoje ovogodišnje izdanje više uključio zajednicu u odnosu na prošla izdanja nastojeći i uspijevajući u tome da festival postane dio društva, odnosno ogleda zajednicu koja stvara, na svojim Facebook stranicama podijelili su osvrt Dunje Matić uz riječi „Pozdravljamo i disonantne glasove oko pojedinih sajamskih programa. Cijenimo i prihvaćamo kritiku. Moramo i možemo bolje, zajedno“.

U trenucima nastajanja ovog osvrta čitav je događaj dobio i meme kojeg s užitkom prenosimo kao dio ovog teksta:

Vrisak meme

Naslovnu fotografiju Nikole Petkovića, Dore Šustić, Zorana Ferića i Vida Barića snimila Tanja Kanazir/Vrisak

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh