CES 2025: UMJETNA INTELIGENCIJA ILI INTELIGENCIJA UMJETNOSTI

Na najvećem svjetskom tehnološkom događaju, sajmu potrošačke elektronike CES 2025, koji se početkom siječnja održao u Las Vegasu, predstavljene su mnogobrojne inovacije koje će imati značajan utjecaj na mnoge društvene domene, od politike do kulture, uključujući teatar, likovnost, književnost i glazbu. Premda se od dvadesetak tisuća proizvoda na tržište plasira tek deset posto, sigurno je kako će neki od njih obilježiti ovu godinu, ali i one koje nailaze.

Kao član žirija CES Innovation Awardsa, najvažnije svjetske tehnološke nagrade, i sam sam imao prigodu procjenjivati inovacije u tehnologiji koje bi mogle pridonijeti boljitku svakidašnjice. Činjenica je kako je u ovom stoljeću tehnologija više nego ikad ranije iskočila iz svojih standardnih gabarita i ušla u sve pore djelovanja: zdravstvo, prehranu, sport, financije… Premda naizgled zvuči poput oksimorona, tehnologija sve više oblikuje i percepciju kulture. Osobito je to naglašeno otkad je umjetna inteligencija žestoko zabrazdila na sve strane. Na sajmu je umjetna inteligencija dominirala na većini štandova, a prezentiran je i podatak da je čak 93 posto Amerikanaca došlo u dodir s umjetnom inteligencijom, a 63 posto američkih kompanija redovno je koristi na neki način.

Tako je na sajmu bilo i u umjetnosti: predstavljeni su napredni AI sustavi koji mogu stvarati umjetnička djela, kompozicije i čak pisati književna djela. Štoviše, književna djela koje je napisala umjetna inteligencija uredno se prodaju na Amazonu. Ovi sustavi koriste algoritme za analizu postojećih stilova i stvaranje novih, što otvara mogućnosti za interaktivne umjetničke projekte i suradnju između umjetnika i tehnologije. U ovom trenutku je korištenje umjetne inteligencije prilično nedefinirano pa je očita tendencija kako će se njezini dometi sve češće zloupotrebljavati, a sve manje upotrebljavati.

Tehnologija proširene stvarnosti (AR) sve više omogućava posjetiteljima muzeja i galerija da dožive umjetnička djela na nov način. Korištenjem mobilnih aplikacija, posjetitelji mogu dobiti dodatne informacije o djelima ili vidjeti kako bi ta djela izgledala u različitim kontekstima. Na CES-u su prikazani proizvodi koji samo nadgrađuju ono što se već danas može vidjeti u muzejima. Pritom je, dakako, ključna umjetna inteligencija.

Inovacije u VR tehnologiji omogućuju i stvaranje interaktivnih kazališnih iskustava. Tako posjetitelji mogu sudjelovati u kazališnim predstavama putem VR naočala, što im omogućuje da postanu dio priče, osobito kad im nije jednostavno stići na neku novu predstavu. VR tehnologija omogućava proširenu percepciju kazališnih predstava i može privući neku novu publiku u teatar.

Na CES-u su predstavljeni i pametni uređaji koji koriste AI za personalizaciju glazbenog iskustva. Razni playeri, ali i softveri mogu analizirati korisničke preferencije i prilagoditi playliste ukusu korisnika.

Održano je i mnogo panel-diskusija. Jedna od njih odnosila se na pristupačnost tehnologije u kulturnom kontekstu. U raspravama je istaknuta važnost osiguravanja da tehnološki napredak ne stvara prepreke, već da olakšava veći pristup kulturnim iskustvima.

CES 2025 istaknuo je kako tehnologija može obogatiti kulturne sfere kroz inovacije koje povezuju umjetnost s naprednim tehnologijama. Drugim riječima, ponudio je nove alate za kreiranje novih tipova umjetnosti. Na humanoj je inteligenciji, pak, da vidi kako može koristiti te alate bez prepuštanja da oni sve sami odrade.

Na primjer, s jedne strane želimo i dalje zidove ukrašavati s uokvirenim originalnim slikama ili grafikama renomiranih umjetnika, a s druge možda će takvu intenciju zamijeniti, na primjer, e-tinta. E-tinta je prešla dug put u kvaliteti i učinkovitosti, no na CES-u je švicarska tvrtka PocketBook napravila korak dalje. PocketBook’s InkPoster bežični je okvir za slike na baterije koji uključuje tehnologiju e-tinte u boji japanskog Sharpa. Koristeći prednosti niske potrošnje energije tehnologije prikaza, InkPoster je okvir za prikazivanje umjetnina koji se stalno mijenja. Jedna promjena može trajati do godinu dana, a okvir ne emitira odsjaj. Slike se mogu zamijeniti putem WiFi-ja ili Bluetootha. Dakako, digitalni doseljenici odmah će u tome vidjeti mnogo toga spornog i neautentičnog, no digitalni urođenici upravo u tome mogu vidjeti upravo ono žele na zidu.

CES otvara najšire tehnološke mogućnosti, a njihova primjena mijenja ne samo svakidašnjicu, nego i društvena uređenja. Kultura sigurno neće biti pošteđena.

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh