|PULS|

U ponedjeljak u Palachu promocija četvrtog izdanja fanzina .drugost

Lucija Ćurković, članica uredništva fanzina .drugost, predstavlja nam novi broj: „Voljeli bismo da se putem fanzina šire čitateljstvo upozna s temama kojima se kulturalni studiji bave; one su zapravo dio naše svakodnevice, a obično su i vrlo privlačne mladima pa vjerujem da možemo potaknuti njihovo promišljanje i izvan akademskog kruga.”

U ponedjeljak, 23. listopada, u 20 sati u Palachu, očekuje nas promocija novog broja fanzina .drugost. Fanzin je projekt studentica Odsjeka za kulturalne studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci, a riječ je o publikaciji koja se bavi objavljivanjem studentskih akademskih radova. Fanzin se nastavlja na tradiciju časopisa Drugost kojeg su unazad desetak godina pokrenuli tadašnji studenti i studentice Odsjeka za kulturalne studije, a koji je u međuvremenu doživio višegodišnju stanku. Drugost se 2020. ponovno pokreće na inicijativu tadašnjih studentica kulturologije, Tine Perić, Lucije Sučić i Ane Šumanović, ovoga puta u formi fanzina. Fanzin izlazi jednom godišnje i predstavlja probir zanimljivih studentskih radova, uključujući seminare, eseje, skraćene verzije završnih radova i intervjue. Ovogodišnje je izdanje fanzina njegov četvrti broj, a prva su tri dostupna i u digitalnom obliku. Višemjesečna se priprema novog broja odvijala pod novim uredništvom koje od ove godine čine studentice kulturologije Claudia Bošković, Katarina Bošnjak, Mia Čelap i Lucija Ćurković. Fanzin je nastao uz financijsku potporu Studentskog kulturnog centra u Rijeci, a njegova se promocija odvija unutar programa „SKC za 10!“, proslave deset godina postojanja i djelovanja Studentskog kulturnog centra. Uoči promocije novog broja, članica uredništva fanzina Lucija Ćurković predstavlja nam .drugost detaljnije.

Lucija Ćurković, članica uredništva fanzina .drugost

Fanzin se bavi objavljivanjem studentskih radova. Koja je ideja iza toga?

– Ideja koju smo preuzeli od prošlog uredništva je bila stvoriti neku vrstu platforme koja će studentima omogućiti da predstave svoj rad. Mislim da je ovdje upravo razigrana forma fanzina važna jer je studentima „bliža“ od forme znanstvenog časopisa, inače uobičajene u akademskoj zajednici, a koja se iz studentske perspektive ponekad može činiti nedostižnom. Manje formalna publikacija kao što je fanzin djeluje ohrabrujuće i ima potencijal komunicirati s većim brojem studenata, pa možda čak i ostvariti neki doseg izvan akademske zajednice. Voljeli bismo da se tako šire čitateljstvo upozna s temama kojima se kulturalni studiji bave; one su zapravo dio naše svakodnevice, a obično su i vrlo privlačne mladima pa vjerujem da možemo potaknuti njihovo promišljanje i izvan akademskog kruga. U užem smislu, vezano uz naš odsjek, postoji i edukativni aspekt jer čitanjem tuđih radova i sami dobivamo ideje o tome na koje se sve načine nekoj temi može pristupiti – a spajanjem različitih ideja, znanja i perspektiva, dobivamo puno bolji rezultat nego kada se oslanjamo samo na ono što nam je na pojedinačnoj razini već poznato.

Kakav je bio ovogodišnji odaziv studenata na poziv za predaju svojih radova?

– S obzirom na to da sam se tek prošle godine uključila u rad .drugosti, ne mogu dati posve precizan odgovor. U odnosu na prošlu godinu zaprimile smo nešto manje radova, ali to nije neka značajna razlika. Mi bismo svakako voljele vidjeti više poslanih radova!

Kojim se temama bavi novi broj .drugosti?

– Dio radova bavi se odnosom između tehnologije i društva, s naglaskom na virtualni svijet. Drugoj skupini radova zajednička je upravo tema drugosti, odnosno kolektivnog identiteta koji često postaje sredstvo manipulacije i rezultira podčinjavanjem drugoga.

Jedna je od temeljnih odrednica kulturalnih studija to da su politički angažirani. Kako u tom smislu vidiš rad .drugosti? Imaju li teme i sam čin objave svoga rada potencijala u tom smislu?

– Rad .drugosti se, barem iz moje perspektive, svakako zasniva na tom potencijalu. Kulturalni studiji su politički angažirani prvenstveno u smislu tema koje proučavaju, a te teme se, naravno, javljaju i u studentskim radovima. No, kao što je to često s društvenim i humanističkim znanostima, kulturalnim studijima se može uputiti kritika koja se odnosi na zatvorenost akademske zajednice. Kao što sam već spomenula, forma fanzina mi je posebno zanimljiva jer se ne obraća nužno samo akademskoj zajednici. Vjerujem da objavljivanje radova može potaknuti razmišljanje, razgovor i raspravu o određenoj temi.

Koja misao leži iza imena fanzina, „drugost“?

– Prve generacije Odsjeka za kulturalne studije u Rijeci pokrenule su časopis .drugost sa željom da učvrste identitet tada još novog odsjeka pa su oni i zaslužni za ime. U kulturalnim studijima, drugost je jedan od ključnih koncepata jer govori o odnosima moći upisanima u konstrukciju identiteta koja se zasniva na podjeli „mi“ i „oni/ne-mi“. Pritom se prvo lice uvijek odnosi na društvenu skupinu kojoj pozicija moći omogućava da postavlja standarde, definira, a zatim i proizvodi identitet Drugog.

Ove godine si zajedno s Katarinom, Mijom i Claudijom preuzela uredničku poziciju u fanzinu. Kakvo vam je bilo iskustvo pripreme četvrtog izdanja drugosti, a prvog pod vašim rukovodstvom?

– Nismo se sve međusobno poznavale prije nego smo počele s fanzinom, ali se uredništvo nekako spontano oformilo i mislim da smo na kraju ispale dobar tim. Bilo je izazova jer ponekad jednostavno nismo mogle znati koliko će nam vremena biti potrebno za određeni dio procesa, ali sve smo preuzimale inicijativu i „uskakale“ kad je trebalo, što mi je posebno drago.

Po kojem ste kriteriju birale radove?

– Više kriterija uzimamo u obzir pri odabiru. Važno je da se argumentacija u radu gradi na činjenicama koje su potkrijepljene izvorom, a kao i inače kod pisanja, poželjno je precizno izražavanje kako bi ideje autora bile razumljive čitatelju. Izbjegavamo ponavljanje tema i nastojimo dati priliku studentima koji nisu prije objavljivali svoje radove u .drugosti, no to nije presudno prilikom odabira.

Po tvom viđenju, kakav je interes studenata za angažman izvan akademskih obaveza striktno propisanih izvedbenim planovima? Postoji li želja za progovaranjem i primjenom teorijskog znanja van predavaona?

– Mnogi studenti su aktivni u raznim udrugama, djeluju na nezavisnoj kulturnoj sceni, objavljuju tekstove na portalima… To uglavnom uključuje i kritičko promišljanje različitih kulturnih i društvenih fenomena, u čemu nas znanje iz predavaona usmjerava.

Osim studentskih radova, unutar fanzina objavljuju se i studentski intervjui s profesorima i profesoricama s Odsjeka. Bilježi li tu praksu i ovaj broj .drugosti?

– Nastavile smo s intervjuima, a u ovom broju smo s našim profesorom Borisom Ružićem razgovarale, kako i sam naslov kaže, „O vizualnoj kulturi, vesternizaciji Balkana i iskustvu digitalnog“.

Fanzin prati i njegov upečatljiv i kvalitetan vizual. Tko je zaslužan za vizualni identitet ovogodišnjeg izdanja .drugosti?

– Doroteja Jonov i Zorana Rabrenović, studentice Scenske arhitekture, tehnike i dizajna na Fakultetu tehničkih znanosti u Novom Sadu. Nitko od nas (Claudia, Katarina, Mia i ja) nema iskustva s grafičkim dizajnom, tako da bez njih ne bismo mogle napraviti fanzin. Neopisivo smo im zahvalne što su se uključile!

Prošlogodišnja se promocija fanzina .drugost održala u prostoru Nemo kluba, dok će se ove godine održati u prostoru kultnog Palacha. Kakav nas program čeka te kakav odaziv na događanje očekujete?

– Ove godine se promocija održava u sklopu programa „SKC za 10!“ kojim se obilježava deset godina rada Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci. Cijeli program je smješten u Palach (uz izložbu u Galeriji SKC), ali smo jako zahvalni i Nemu koji nas je prošle godine ugostio. Na promociji ćemo porazgovarati s Dunjom Matić Benčić i Bernardom Koludrovićem, članovima nekadašnjeg uredništva časopisa .drugost koji je djelovao na samim počecima Odsjeka za kulturalne studije u Rijeci, a kasnije se nastavljamo družiti u Palachu. Odaziv je uvijek nepredvidiv, ali nadamo se da ćemo se okupiti u što većem broju i da ćemo uz studente i profesore s našeg odsjeka, vidjeti i neka nova lica.

#drugost #fanzin #FFRI #kulturologija #SKC

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh