Od 9. do 10. ožujka u Rijeci gostuje Joshua Oppenheimer, jedan od najvećih dokumentarista današnjice, koji je deset godina radio s paravojskama, odredima smrti i njihovim žrtvama, istražujući odnose između političkog nasilja i njegove slike u javnosti. Rezultat toga su dva remek-djela dokumentarnog žanra, nominirana za nagradu Oscar: „Čin smaknuća“ (2012) i „Pogled tišine“ (2013)
Oppenheimerovo gostovanje u Rijeci započinje 9. ožujka u 17 sati u Art-kinu, pretpremijerom njegova prvog igranog filma „Svršetak“ (2024), koja se održava u suradnji sa Subversive Festivalom. Istog dana, u 20 sati, u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca, Oppenheimer gostuje kod Srećka Horvata u Filozofskom teatru, a 10. ožujka u Art-kinu održat će se projekcije njegovih kultnih dokumentarnih filmova „Čin smaknuća“ (u 17 sati) i „Pogled tišine“ (u 20 sati), uz popratni razgovor s kulturologom Borisom Ružićem.

U svojim filmovima Oppenheimer gledatelje vodi u utrobu zla, suočavajući ih s traumama i normalizacijom nasilja – od indonezijskog genocida (kojima se bave „Čin smaknuća“ i „Pogled tišine“) do kraja svijeta, što je glavna tema njegova najnovijeg filma „Svršetak“.
Ovaj postapokaliptični mjuzikl, Oppenheimerov igrani prvijenac, smješten je u luksuzni bunker napravljen u nekadašnjem rudniku soli, gdje već dvadeset pet godina – otkako je Zemlja nakon ekološkog kolapsa postala nenastanjiva – u raskošnom zdanju žive Majka (Tilda Swinton), Otac (Michael Shannon) i Sin (George MacKay), koji nikada nije vidio vanjski svijet. Držeći se rituala svakodnevnog života, godinama održavaju osjećaj normalnosti, sve do neočekivanog dolaska stranca, Djevojke (Moses Ingram), koja remeti njihovu uhodanu rutinu. Kako napetost raste, njihovo naizgled idilično postojanje počinje se urušavati.

Američki redatelj s danskom adresom proslavio se remek-djelom „Čin smaknuća“ (2012), jednim od najnagrađivanijih dokumentaraca posljednjeg desetljeća, te filmom „Pogled tišine“ (2014), koji je osvojio čak pet nagrada na 71. filmskom festivalu u Veneciji. Oba su naslova bila nominirana za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma.
Ovi se filmovi bave jednim od najmračnijih i nikad procesuiranih razdoblja svjetske povijesti – indonezijskim genocidom, u kojem su vojska i odredi smrti između 1965. i 1966. godine po kratkom postupku pogubili između 500 tisuća i dva milijuna ljudi. Zločin je ostao nekažnjen, a u javnom diskursu – kako svjetskom, tako i lokalnom indonezijskom – o njemu se nije govorilo sve do pojave „Čina smaknuća“.
Ulaznice za filmski program u Art-kinu dostupne su na blagajni Art-kina (otvara se jedan sat prije početka prve projekcije u danu) i putem stranice ulaznice.hr. Ulaznice za Filozofski teatar dostupne su na blagajni HNK-a Ivana pl. Zajca (od 8 do 14 sati i jedan sat prije početka programa) te putem stranica HNK-a i mojekarte.hr. Uz predočenje ulaznice za Filozofski teatar na blagajni Art-kina moguće je ostvariti popust za kupnju filmske ulaznice i obratno.
Ulaz na Oppenheimerov filmski program u Art-kinu u cijelosti je slobodan za studente i studentice (uz predočenje x-ice na blagajni Art-kina) te za članove i članice Filmskog kluba Art-kina.
Više informacija potražite na sljedećoj poveznici.
Istaknuta ftografija: kadar filma Čin smaknuća
#Art-kino #dokumentarni film #HNK Ivan pl. Zajc #Joshua Oppenheimer