U ponedjeljak 4. prosinca, u 12 sati, u prostorijama kluba Palach održala se konferencija za medije platforme Kultura svima, projekta koji se provodi uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU, te programa Erasmus+.
Kultura svima platforma je koja promiče inkluzivne kulturne prakse, dostupnost kulture i društvene solidarnosti, a dio je programa Film svima, inkluzivnog programa udruge Filmaktiv, partnera i suradnika.
Već na ulazu u pretprostor dalo se naslutiti kako je ovo malo drugačija konferencija za medije. Kako bi se došlo do samog prostora održavanja, trebalo je zaobići i prekoračiti niz prepreka, a na stolicama su čekale i maske za spavanje koje su uskoro prekrivale oči prisutnih, nakon čega je puštena video kampanja. Poruka je bila jasna, a cilj prisutnima približiti jedan djelić situacija kroz koje marginalizirane osobe moraju svakodnevno prolaziti i na koje su sve načine zakinute kada je u pitanju kultura i kulturni život u Rijeci.
Nakon uvodnih riječi Larise Šimičić, jedne od članica Inkluzivnog kulturnog vijeća mladih Kultura svima, riječ kratko preuzela organizatorica i voditeljica projekta Maja Ogrizović, te najavila kraj ovog Erasmus+ projekta i početak jednog novog kao nastavka na dosadašnji, a kao izravnu posljedicu entuzijazma ekipe mladih koja se organizirala i osnovala Inkluzivno kulturno vijeće mladih Kultura svima (u daljnjem tekstu IKVMKS), a u čijoj je samostalnoj organizaciji bila i današnja konferencija.
Prisutnima je kreativnu i duhovitu online video kampanju predstavila Marina Šoštarić, također članica IKVMKS, a uz članice i članove vijeća mladih na kampanji su surađivale i Pamela Perkić, influencerica i aktivistica u području ljudskih prava, Marija Krištafor, također aktivistica u području ljudskih prava i Dorotea Škrabo, grafička dizajnerica i vizualna komunikatorica projekta. Kampanja je započela 19. studenog 2023. na Međunarodni dan tolerancije, a uz online dio, čine ju i plakati postavljeni do 6. prosinca na Kampusu ispod menze: dva fanzina, inkluzivni stikeri, digitalni panoi po gradu i medijska aktivnost.
Članica IKVMKS Emina Buljubašić, prenijela je okupljenima dosege i načine djelovanje platforme od početka projekta u rujnu 2022. do danas. U tom periodu IKVMKS se podijelio na četiri skupine i obrađivao četiri različita problemska polja projekta: klasnu i ekonomsku inkluziju, rodnu i spolnu inkluziju, senzoričku inkluziju te prostornu inkluziju. Napravili su i analizu inkluzije sadržaja prostora i institucija u kulturi u gradu Rijeci, a po završetku istraživanja koje je trajalo preko godinu dana, osmislili su fizičku i online kampanju čiji je glavni cilj na jednostavan i pristupačan način pokazati primjere i dobre rezultate projekta, te biti jedan od koraka prema inkluzivnijem i solidarnijem društvu.
Prikupljene informacije i rezultate istraživanja četiri vida inkluzivnosti predstavili su članice i članovi IKVMKS Anamarija Salopek, Tino Vodanović, Božidar Žužić i Tea Turkalj. Anamarija se osvrnula na jednakost pri zapošljavanju, stereotipe u zanimanjima, rodno definirane elemente poput zahoda i svlačionica, te ustanovila kako su neke institucije vrlo inkluzivne dok one koje nisu, imaju želju ići u tom smjeru. O ekonomskoj i klasnoj inkluziji, prilagođenim cijenama, korelaciji javnog prijevoza i radnog vremena kulturnih institucija govorio je Teo, istaknuvši kao problem nedostatak parkirnih mjesta i nedostupnost javnog prijevoza u određene sate, no i postojanje svijest institucija o tom problemu. Božidar Žužić je u ime dijela skupine koja se bavila problematikom prostorne inkluzije i pristupa sadržajima iznio zaključak kako se najveći problem krije u detaljima i kao primjer naveo krajnje točke rukohvata na stepenicama institucija koje su najčešće prekratke u kritičnim trenucima. Kao najpozitivniji primjer inkluzivnog kulturnog prostora u gradu istaknuo je Dječju kuću, koja im je služila i kao prostor za susrete.
Temu senzoričke inkluzije predstavila je Tea Turkalj, osvrnuvši se na nedovoljnu pokrivenost Brailleovim pismom, neoznačenost prostora, slabu upotrebu titlova, a kao primjere dobre prakse istaknula inkluzivne programe Dječje kuće, Gradske knjižnice Rijeka, HKD-a Sušak i Art Kina. O fizičkom dijelu kampanje, plakatima, fanzinima i inkluzivnim stikerima govorila je Tina Tus, najavivši 5. prosinca vođenu šetnju plakatima postavljenim na kampusu, a koji prate online kampanju. Bitan dio su i fanzin Kultura svima koji rezimira dosadašnji rad i projekt, dok je fanzin Kultura svima za svačiji džep vodič kroz ekonomski pristupačne sadržaje i programe, a sadrži informacijama o cijenama ulaznica i pogodnostima kulturnih institucija u gradu Rijeci.
Članovi vijeća naglasili su koliko je važno razgovarati i uključiti ljude u proces, a kao bitnu podršku istaknuli su Emila Mandarića, predsjednika Udruge slijepih PGŽ, te Damira Heregu, tajnika Udruge gluhih i nagluhih PGŽ, ali i brojne druge podržavatelje projekta. Kao pozitivno izdvojili su što kod kulturnih institucija postoji svijest i volja za promjenom sadašnjeg stanja, većina djelatnika je educirana i dostupna za pomoć, a danas postoje udruge i ustanove kojima se osobe mogu lakše obratiti, te kako je za svih bitno da se cijela priča nastavi.
Uz zahvale prisutnima i svima s kojima su na projektu surađivali, Emina Buljubašić je u ima IKVMKS konferenciju zatvorila riječima: „Kultura svima je za nas puno više od kampanje, to je poziv na promjenu, na stvaranje inkluzivnog društva gdje svatko ima pravo i priliku uživati u bogatstvu kulturnog života. Danas smo vam predstavili samo početak naše priče za koju se nadamo da će nastaviti rasti i razvijati se. Uključivanjem zajednice, institucija i svih nas možemo graditi okruženje koje je osjetljivo na potrebe svakog pojedinca.”
Fotografije: Ivan Vranjić za Filmaktiv
#Dorotea Škrabo #Filmaktiv #inkluzivnost #Kultura svima #Pamela Perkić