Nagrada Goranov vijenac za ukupni doprinos hrvatskom pjesništvu bit će dodijeljena sisačkom pjesniku Miroslavu Kirinu, dok će Goran za mlade pjesnike pripasti Silbi Ljutak za rukopis „Kuća na otoku”. Oboje su nagrađeni na 61. Goranovom proljeću, festivalu pjesništva posvećenom Ivanu Goranu Kovačiću te ideji pjesništva kao oblika borbe za slobodu. Na ovom festivalu nastupit će više od 30 autora iz petnaest zemalja
Miroslav Kirin, sisački pjesnik, iznimno je priznat zbog svog poetskog opusa koji se ističe visokom razinom refleksivnosti, poetske analitičnosti i dosjetljivog baratanja jezikom. Kirin se ističe kao autor jednog od najkompaktnijih i najpromišljenijih poetskih opusa u hrvatskom pjesništvu posljednjih desetljeća. Njegova konceptualizacija, intonacija i funkcije poetskih obilježja mijenjale su se tijekom vremena, postižući neprestano veću sigurnost i spisateljsko majstorstvo.
Miroslav Kirin (1965.) objavio je deset pjesničkih knjiga, fotoesejističku knjigu Iskopano (2012.), slikovnicu Zimska potraga (2015.) u koautorstvu s umjetnikom Mingsheng Pijem, autofikcionalni roman Album (2001.), za koji je dobio Nagradu Jutarnjeg lista za najbolje prozno djelo u 2001. godini, te knjigu kratkih proza Babanija (2021.), nagrađenu Nagradom Fran Galović i finalistom regionalne nagrade Stjepan Gulin. Kirin je također surađivao s Borisom Vrgom na priređivanju Banijske književne antologije 2021. Godine 2022. objavio je Nezavršeno putovanje – čitanku iz suvremene kineske poezije, za koju je dobio PoetryEastWest Translation Award. Također, 2023. nagrađen je Plaketom sv. Kvirina na manifestaciji Kvirinovi poetski susreti. Živi u Zagrebu i radi kao srednjoškolski profesor.
Goran za mlade pjesnike dodijeljen je Silbi Ljutak za rukopis Kuća na otoku. Njezin rukopis ističe se zaokruženošću i cjelovitošću, s jasnom i ujednačenom tematskom i poetskom provedbom. Kuća na otoku predstavlja pjesničko svjedočanstvo ženske emancipatorske snage. Rukopis govori o emancipaciji majke od uskogrudne i okrutne male sredine, te o emancipaciji kćeri od majke kako bi kreirala vlastiti svijet. Ove teme potvrđuju stihovi poput „ja sam početni stadij rasta / iz nečega u nešto drugo / proklijala sam na zubatom Suncu”, prema obrazloženju žirija.
Silba Ljutak (Zagreb, 1999.) studentica je diplomskog studija psihologije i freelance prevoditeljica za engleski jezik. Piše i objavljuje poeziju i kratku prozu. Njezin rukopis Normalna raspodjela dobiva pohvale žirija na 58. Goranovom proljeću, dok zbirka Kuća na otoku biva nagrađena na 60. Goranovom proljeću. Sudjelovala je na književnoj tribini Učitavanje te na festivalima Rukopisi i Vrazova Ljubica. Izbor njezinih pjesama preveden je na španjolski jezik.
Ove godine, Goranovo proljeće ugostit će više od 30 autora u tri hrvatska grada. Program festivala počinje 20. ožujka u zagrebačkom Kazalištu lutaka s otvaranjem šesnaest međunarodnih gostiju i domaćih autora, uključujući Sanju Baković, Vida Bešlića, Enesa Kiševića, Laru Mitraković, Sanju Lovrenčić, Jamesa Meetzea (SAD), Jakuba Kornhausera
#Goranov vijenac #Goranovo proljeće #Miroslav Kirin #NAGRADA #Silba Ljutak