Na današnji dan 1976., navečer, nakon ambrozijanske himne, sv. Relikvija je vraćena u Zbornu crkvu u svečanoj procesiji uz pucnjavu mužara. U spomen na ovaj događaj, podijeljene su medalje od pozlaćena bakra, s Raspećem na jednoj strani i prigodnim natpisom na drugoj. Prema suvremenim izvorima okupilo se tada više od šezdeset tisuća ljudi. U kazalištu se prikazivala drama o francuskoj opsadi Rijeke 1702.
Čudotvorno Raspelo jedno je od najvažnijih srednjovjekovnih umjetničkih djela koje čuva grad Rijeka, a nalazi se u riječkoj katedrali svetog Vida. Ovaj kip prikazuje Krista na križu u trenutku smrti, s pognutom glavom i tijelom koje se pod teretom smrti povija u koljenima.
Ovo drveno raspelo izrađeno je oko 1300. godine u nekoj od umjetničkih radionica u Njemačkoj, vjerojatno na području Rajne ili Vestfalije, odakle je kasnije stiglo u Rijeku. Ondje je stoljećima bilo izloženo na javnom mjestu, gdje su ga vjernici s velikim poštovanjem častili.
Dana 14. listopada 1712. godine, u velikoj procesiji, Raspelo je svečano preneseno u crkvu svetog Vida i postavljeno na glavni oltar. Prije toga, neko se vrijeme čuvalo u crkvi svetog Roka, a od 1659. godine bilo je smješteno na oltaru svetog Ignacija u tada novoizgrađenoj crkvi svetog Vida. Isusovci su igrali važnu ulogu u širenju pobožnosti prema ovom raspelu te su tiskali njegovu sliku u bakrorezu.
Riječka povijest sačuvala je legendu povezanu s ovim raspelom. Prema predaji, 1296. godine, ispod trijema svetog Vida, nekoliko riječkih građana igralo je kocku. Jedan od njih, Petar Lončarić, navodno razjaren zbog gubitka u igri, a možda i pod utjecajem alkohola, izrekao je tešku psovku i u ljutnji bacio kamen na raspetog Krista. U trenutku kada je kamen pogodio drveno raspelo, iz njega je potekla krv. Istovremeno, zemlja se pod Lončarićem otvorila i progutala ga, ostavivši samo njegovu ruku da viri iz tla, kao trajni podsjetnik na bogohulstvo.
Priča o ovom događaju ubrzo se proširila među građanima Rijeke, a raspelo je od tada postalo još više štovano kao čudotvorno. Kamen koji je, prema legendi, bio bačen na Krista i danas se nalazi s lijeve strane raspela, s natpisom: “Huis lapidis ictu percussus est Crucifixus! Anno Domini 1227.” (Ovim je kamenom bio udaren Raspeti 1227. godine).
Istaknuta fotografija: Moja Rijeka
#čudotvorno raspelo #katedrala Sv. Vida #Petar Lončarić #proslava #Rijeka