Začetak knjižnične djelatnosti u Kostreni povezan je s osnivanjem narodnih čitaonica koje su služile kao kulturna središta i mjesta okupljanja mještana.
Narodna čitaonica Kostrena Sv. Barbara osnovana je 9. srpnja 1871. godine. Iako nema mnogo sačuvanih podataka o njenom prvom razdoblju rada, poznato je da je osnivačkoj skupštini prisustvovalo 24 člana, uključujući župnika Antona Burmaševića. Čitaonica je također uspostavila knjižnicu, a među darovateljima knjiga bio je i poznati političar dr. Marijan Derenčin. Godine 1905. čitaonica je dobila vlastitu društvenu zgradu zahvaljujući financijskoj potpori članova-dioničara.
Narodna čitaonica Kostrena Sv. Lucija osnovana je na današnji dan 1876. na poticaj pomorskog kapetana Stjepana Vranića. Prvih 20 godina Čitaonica je bila smještena u privatnim prostorijama, a 1896. dobiva vlastitu zgradu, izgrađenu prilozima dioničara. Iako je u dokumentima o osnivanju istaknuto da je pristup slobodan svim mještanima, čitaonice su uglavnom bile sastajališta pomorskih kapetana i mjesnih intelektualaca koji su imali značajan utjecaj na njihov rad. Tijekom 20. stoljeća Čitaonica Sv. Lucija pretplaćena je na mnoge novine i tjednike, a 1914. unutar Čitaonice osniva se i knjižnica. Veći dio fonda činile su knjige koje je oporučno ostavio Stjepan Paškvana, župnik iz Kraljevice.
Rad Čitaonice bio je zabranjen početkom Drugog svjetskog rata 1941., a 1943. zgrada je potpuno spaljena sa svim inventarom i većinom dokumenata o radu. Nakon rata, 1945., zgrada je obnovljena, a 1955. svečano je otvorena nova dvorana. Knjižnična djelatnost unutar Čitaonice obnovljena je 1982., kada su knjige prikupljane darovima i prilozima mještana te nekih poduzeća i ustanova. Knjižnične poslove volonterski je obavljao gospodin Miljenko Matešić, a potom njegova kći Edita Podnar. Knjižnica je bila otvorena tri sata tjedno i s oko 7000 svezaka knjiga nije imala profesionalnu djelatnost, ali je predstavljala izvrsnu osnovu za daljnji razvoj.
Nakon donošenja novog Zakona o knjižnicama, Općina Kostrena prva u Primorsko-goranskoj županiji donosi odluku o osnivanju knjižnice kao samostalne ustanove. Prostor u zgradi Narodne čitaonice uređen je i svečano otvoren 30. listopada 1998. Javna ustanova Narodna knjižnica Kostrena službeno je osnovana 12. veljače 1999. Prvi koraci profesionalnog djelovanja usmjereni su na udovoljavanje zahtjevima suvremenog knjižničarstva i propisanim standardima. Zapošljava se stručni djelatnik, knjižnica započinje s redovnim radom u jutarnjoj i poslijepodnevnoj smjeni, a knjižni fond se sređuje i reklasificira.
Tijekom 2001. započinje proces informatizacije knjižničnog poslovanja, a fond se računalno obrađuje. Knjižnica ulazi u program Ministarstva kulture za sufinanciranje nabave, korisnicima je omogućeno pretraživanje interneta, te se obnavlja i čitaonička djelatnost. Zahvaljujući brižljivom odabiru knjižnične građe, uz redovita sredstva iz općinskog proračuna i proračuna Ministarstva kulture, knjižnica je brzo dosegnula propisane standarde.
Brzi razvoj knjižnice ukazao je na potrebu proširenja prostora, te se 2008. knjižnica proširuje u prostor nekadašnje općinske vijećnice, čime je omogućeno poboljšanje i obogaćivanje postojećih sadržaja, usluga i zbirki. Danas je knjižnica suvremeno multimedijalno središte.
#knjižnica #Kostrena #Narodna knjižnica Kostrena #obljetnica #ustanova