Rođen 1882. godine u New Yorku, Fiorello Henry La Guardia bio je američki političar koji je u Rijeci boravio od 1904. do 1906. godine kao američki konzularni agent.
Fiorellov otac bio je Achille Carlo La Guardia, inače prvi sušački kapelnik. Posljednjih godina devetnaestoga stoljeća na Trsatu i Sušaku se pojavila ideja o osnivanju domaće glazbe, tada su u Rijeci djelovale dvije muzičke kapele, a nakon okupljanja glazbala i svirača, dužnost sušačkog kapelnika pripala je Achilleu La Guardiji. Tijekom svog dvogodišnjeg boravka u Rijeci, La Guardia je stekao širok krug znanaca i prijatelja, među kojima je tadašnji američki konzularni agent Raymonda Willey.
Achilleov sin rođen je u New Yorku, a prije dolaska u Rijeku je, preko očeva prijatelja Raymonda Willeya, radio kao namještenik Generalnog konzulata SAD-a u Budimpešti te kao suradnik dr. Franka Dyera Chestera, tadašnjega generalnoga konzula. U Rijeci je živio u konzularnom stanu na Korzu, a pamti ga se kao srdačnu osobu borbenog karaktera punu ideja i inicijative. Među ostalome, odlučio je angažirati riječkoga liječnika dr. Stanislava D´Emilija za redovan pregled emigranata prije ukrcavanja na brod, a procedura je uskoro postala uobičajenom, a na taj su način stotine ljudi pošteđene mukotrpna puta do New Yorka i ponovnog upućivanja natrag u svoju domovinu.
La Guardia se nije obazirao na protokolarne običaje i birokraciju, te je uvijek nastojao štititi pojedinačna prava iseljenika.
Tijekom boravka u Rijeci, aktivno je sudjelovao i na nogometnim utakmicama, veslačkim i biciklističkim priredbama i raznim sportskim susretima, te je bio član Club Atletico Fiumano. Prisustvovao je i maskirnim balovima i slavljima, te je očito da se njegov boravak ovdje nije sastojao samo od diplomatskih poslova.
Nakon tri godine provedene u Rijeci, La Guardiji se činilo da uloženi trud ne rezultira željenim, pa se zapošljava kao tumač na Ellis Islandu i započinje pravne studije na večernjoj školi Sveučilišta u New Yorku. Godine 1911. otvara odvjetnički ured u rodnom gradu i ulazi u politiku kao napredan član Republikanske stranke, da bi od 1917. do 1927. godine bio biran u predstavnički dom američkoga Kongresa kao predstavnik svoje stranke. Istaknuo se kao antifašist demokratskih opredjeljenja, te je bio u dobrim odnosima s demokratskim predsjednikom Franklinom Delano Rooseveltom i pobornik njegova gospodarskog New Deala. Godine 1946. izabran je i za glavnog direktora UN Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA).
Fiorello La Guardia umro je na današnji dan 1947. godine, i premda je njegov boravak u Rijeci bio relativno kratak, bez sumnje je bio utjecajan. Čak je i riječka ulica prozvana njegovim imenom, a na zgradi gdje se nalazio njegov konzularni ured na početku Korza, postavljena je spomen-ploča s natpisom na hrvatskom i engleskom jeziku.
#Fiorello La Guardia #Na današnji dan #NDD #Rijeka