Peto izdanje Interface Video Art Festivala

Ovogodišnje izdanje Interface Video Art Festivala, koji okuplja autore posvećene eksperimentiranju u području video umjetnosti i stvaranju novih inovativnih filmskih formi održava se od 21. studenog do 7. prosinca u Zagrebu i Rijeci. Međunarodna selekcija petog izdanja festivala obuhvaća 30 video radova iz 20 zemalja koji će biti besplatno dostupni na www.interface-festival.com te uživo u Art Kinu Croatia u Rijeci i Ateljeima Žitnjak u Zagrebu.

Program je započeo u petak 21. studenog u Ateljeima Žitnjak projekcijama i razgovorom s autorom Vladislavom Kneževićem koji je predstavio radove ‘Refrakcije’, ‘Binary Pitch, ‘Imploder’, ‘Null Cone” te grupni eksperimentalni video projekt ”Topografije mogućeg” koji uključuje 30 domaćih video umjetnika, te se po prvi puta nakon HRT-a predstavio javnosti u integralnom obliku.  U periodu od 22. studenog do 03. prosinca uz video radove Vladislava Kneževića u Ateljeima Žitnjak postavljeni su i recentni video radovi Mira Manojlovića, Ane Hušman, Ivana Faktora i Zdravka Mustaća te međunarodna selekcija video radova Interface Video Art Festivala.

Program se nastavlja danas u Art kinu u Rijeci gdje će biti prikazana selekcija filmova koja uključuje radove po izboru Ivana Ramljaka. Uz odabrane filmove s recentnog izdanja Rotterdam Film Festivala, ovogodišnja selekcija uključuje i filmove koji su bili prikazivani i nagrađivani na Oberhausen festivalu, Dokufestu i Sarajevo Film Festivalu poput nagrađivanog dokumentarno eksperimentalnog filma ‘Like a Sick Yellow’ Norike Sefae u kojem se kroz rekonstrukciju starih obiteljskih sjećanja izvučenih s kazeta formira prikaz specifične društvene tragedije Kosova,  eksperimentalnog filma ”Crazy Lotus’ Naween Noppakun iz Tailanda koji prati čudne događaje vezane uz pojavu naočala Distant Heart Glasses koje nude bijeg od stvarnosti koja je jednako primamljiva koliko i zastrašujuća, ”Daphne was a torso ending in leaves“ Catrione Gallagher iz Grčke koja predstavlja duhovitu odu prelijepoj nimfi, koja se preobrazila u drvo kako bi pobjegla od Boga koji ju uhodi. Selekcija radova uključuje nagrađivane nove filmove Ane Hušman ”Radije bih bila kamen”, Mira Manojlovića ”Pravilo br.5”, posljednji film Ivana Faktora u produkciji i montaži Damira Čučića ”Bol”, te svjetsku premijeru novog eksperimentalnog filma ”Zrak” Zdravka Mustaća.

U sklopu festivala održat će se i promocija nove knjige Žarka Paića koji će u novom prostoru VBZ knjižnice u Rijeci predstaviti ”Knjigu lutanja”, no i osvrt na recentno objavljenu knjigu ”O filozofiji filma: Slike događaja”.

Program Interface temelji se na istraživanju novih medija, video umjetnosti i eksperimenta u filmskom mediju te nudi uvid u stvaralaštvo šireg kruga umjetnika bez unaprijed zadanih kustoskih okvira. Radi se o nastavaku programa novih medija koji se, u organizaciji Grete, razvija 15 godina u kontinuitetu. Program je prvotno osmišljen kao dio Hartera Music Festivala, a od 2014. postaje samostalna manifestacija posvećena novim medijima i video umjetnosti. Od 2020. ovaj program se izvodi u međunarodnom festivalskom obliku.

Ove godine će o nagradama odlučivati žiri koji uključuje redateljicu i video umjetnicu Tanju Golić, likovnog kritičara Borisa Greinera i prošlogodišnjeg pobjednika Interface festivala Rajeea Samarasinghea.

Voditelj festivala je David Lušičić, tehnički direktor Mihael Giba, a u produkciji Greta Creative Network.

Projekt su podržali Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Grad Rijeka i Grad Zagreb.

Istaknuti vizual: prizor iz filma Crazy Lotus

#Art-kino #Ateljei Žitnjak #Interface Video Art Festival #Rijeka #Zagreb

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh