POVORKA KULTURNO UMJETNIČKIH DRUŠTAVA I FOLKLORNIH SKUPINA NA OTVORENJU PORTO ETNO FESTIVALA

S ciljem promicanja multikulturalizma, raznolikosti i tolerancije kroz glazbene i gastronomske programe, 28. lipnja svečano je otvoren međunarodni „Porto Etno“ Festival. Festival proizlazi iz dvadesetogodišnje manifestacije Etno smotre, koja je obitavala u gradu kao glasnik kulture aktivne nacionalne manjine u gradu i županiji. Poprimivši novo ime i dizajn „Porto Etno“ u sklopu projekta Rijeke 2020. – Europske prijestolnice kulture, manifestacija se od 2020. godine organizira u vodstvu Hrvatskog kulturnog centra Sušak.

Ovogodišnje izdanje Festivala započelo je otvaranjem na Jadranskom trgu. Povodom 15. obljetnice upisa istarske ljestvice na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine, održana je povorka uz kulturna i umjetnička društva te folklorne skupine iz Primorsko-goranske županije.

Glazbeno društvo Spinčići

Glazbeno društvo Spinčići otvorilo je povorku, dok su preostale folklorne skupine, uz pratnju publike, svoje izvedbe predstavile duž rute čija je završna stanica bila Exportdrvo, a gdje je program nastavljen uz Zbor „Sempre Allegro“.

U 20:00 sati nastupio je ansambl iz talijanskog Salenta, „La Cantiga de la Serena“, koji revitalizira drevnu glazbu mediteranskog bazena i spaja drevnu glazbu s područja Italije, Španjolske, Egipta, Grčke i ostalih dijelova Europe. Ansambl se sastoji od Adolfa La Volpea koji svira ud, gitaru, buzuki i portugalsku gitaru, Fabrizija Piepolija koji daje glas, svira swing gitaru, santur i daff te Georgije Santoro na flauti, bas flauti, bansuri, tin whistle-u i keltskoj harfi.

La Cantiga de la Serena

„La Cantiga de la Serena” ansambl je glazbenika i istraživača sa sjedištem u Salentu koji obnavljaju i prerađuju drevnu glazbu mediterana, koja je oduvijek predstavljala kulturni most između Istoka i Zapada. Iza njih su četiri albuma, a na Porto Etnu predstavili su posljednji „La Novia“. Pjesme su pjevane na ladinskom, arapskom, talijanskom i raznim dijalektima južne Italije, a predstavljaju još jedan rezultat kontinuiranog istraživanja ovog trija kako bi ponovno predložili, u novom i osobnom ključu, repertoar koji promovira glazbeni i kulturni dijalog između Zapada i Istoka. Odabrani naslov La Novia (Nevjesta) podsjeća na sliku snažne arhetipske vrijednosti, osobito u tradicionalnim mediteranskim kulturama, simbol s brojnim mističnim, ezoteričnim i filozofskim implikacijama, ali istovremeno čuvajući suvremenost i snažan evokativni učinak. Korištenjem glazbenih instrumenata koji pripadaju različitim kulturama i prostorima slavi se slobodno izražavanje glazbenika, odnosno njihov način osjećanja i filtriranja drevnih pjesama ljubavi, molitve i radosti.

„U sklopu Porto Etna predstavljamo svoj novi album „La Novia“, gdje, kao i u cijeloj našoj glazbi, spajamo glazbu različitih kultura, od srednjovjekovlja do danas. Pored toga što smo glazbenici, naša strast nije samo u izvođenju već i u istraživanju; duboko se posvećujemo otkrivanju drevnih melodija, tekstova i njihovih značenja, te proučavanju kako se ove kulture prepliću. Što dublje čovjek istražuje povijest, tim više postaju sličnosti u glazbi očite: iste melodije putovale su od Španjolske, preko Maroka, do Sirije i Irana. Jezik se mijenja, ali melodijska osnova ostaje ista. Tijekom svojih koncerata, spajanjem različitih glazbenih tradicija kao što su primjerice sefardska i egipatska, želimo podsjetiti publiku na važnost dijaloga. Ovom prilikom želimo zahvaliti svima koji su pomogli u organizaciji ovog festivala.“ – Adolfo La Volpe, „La Cantiga de la Serena“.

Istaknuta i ostale fotografije: Tanja Kanazir

#Exportdrvo #istarska ljestvica #La Cantiga de la Serena #Porto Etno Festival #povorka

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh