PREDSTAVLJEN JAPAN U RIJECI, MANIFESTACIJA KOJA ĆE PRIBLIŽITI JAPANSKU KULTURU, TRADICIJU, GASTRONOMIJU

Ako imate želju upoznati Japan, a nikako da si posložite raspored ili prikupite novac da se odvažite na tako daleko putovanje, moći ćete to nadoknaditi u narednim dvama mjesecima u Rijeci. Naime, u Salonu Grada Rijeke u četvrtak je i službeno inaugurirana manifestacija „Japan u Rijeci“, projekt nastao na inicijativu nepresušnog izvora kreativnih ideja smještenog u Muzeju starih računala „Peek&Poke“, a koji će s nizom partnera biti realiziran u periodu od 15. svibnja do 1. srpnja.

– Mi u „Peek&Pokeu“ se u svim našim projektima uvijek koncentriramo na tri segmenta, to je primjetno u našem redovnom radu, pa će biti primjetno i na ovoj manifestaciji. Dakle, uvijek imamo dio tehnologije, dio kulture i dio edukacije“, naglasio je Davor Pasarić, koji je uz Svetozara Nilovića Tozu pojasnio kako se uopće rodila ideja o organizaciji jedne ovako naoko neobične, a potpuno smislene manifestacije kada je Rijeka u pitanju.

Davor Pasarić, Marko Filipović i Tea Perinčić. Snimio Kristian Sirotich

Prvi i najvažniji povod bio je činjenica da se ove godine obilježava 30. godina od pojave PlayStationa, što, potpuno je razumljivo, Svetozaru Niloviću Tozi i „Peek&Pokeu“ nije moglo proći nezamijećeno. A kada se „upalila lampica“, rodio se projekt „Japan u Rijeci“, u kojega se aktivno uključio Kawasaki, koji je već 50 godina pobratimljen s Rijekom i s Rijekom njeguje vrlo kvalitetan i prijateljski odnos, što se može uočiti i iz postamenata postavljenih na Korzu, koji na vrlo atraktivan način Riječankama i Riječanima pričaju priču o ovoj manifestaciji, Japanu, ali i prijateljstvu Rijeke i Kawasakija.

– Mini izložba na Korzu prije svega je napravljena zbog naših sugrađana i sugrađanki, a kako bi malo bolje shvatili zbog čega je važno prijateljstvo Rijeke i Kawasakija. Malo tko zna dublju priču i kako su naši gradovi surađivali svih ovih godina. Moj pokojni otac je bio član prvih izaslanstava Rijeke i Kawasakija, pod dojmom svega toga napisao je i knjigu „Kratka povijest Japana“. Saburo Ito, najdugovječniji gradonačelnik Kawasakija, mom ocu je dao pečat grada kao simbol trajnog prijateljstva, a taj pečat je otac ostavio meni. Pečat je stajao kod mene na stolu i jedan dan se samo upalila lampica. Ostvarili smo kontakt, Grad Kawasaki je napravio javni natječaj, a na njemu je odabran Yusei Sagava, japanski umjetnik i muralist koji je radio i za Olimpijske igre u Tokiju, koji će pak u ulici Ivana Grohovca, u kojoj je „Peek&Poke“ smješten i koja je prometna, siva i dosadna, iscrtati mural s posebnom simbolikom.

Yusei Sagawa i Marko Filipović. Snimio Kristian Sirotich

Yusei Sagawa, rođen u Kawasakiju, koji je u pratnji prevoditeljice Akari Obo, koja inače živi u Rijeci, bio na predstavljanju manifestacije „Japan u Rijeci“, s radom na oslikavanju murala započet će u petak. Njegov će mural krasiti sjeverni zid trafostanice što gleda na ulicu Ivana Grohovca, a najizazovniji zadatak bio je doskočiti ispusima trafostanice i prozorima koji se nalaze na tom dijelu fasade. U Sagawinom muralu dva ispuha predstavljat će dvije rijeke, jedna je Grad Rijeka, a druga je Grad Kawasaki, jer kawa na japanskom jeziku znači  rijeka, koje teku paralelno, ispod će biti veliko sunce kao simbol Japana u kojem će se nalaziti motivi Rijeke i Kawasakija, a još nište dječje ruke koje predaju prijateljstvo gradova budućim generacijama.

– Jako mi je drago da ćemo u naredna dva mjeseca imati prilike krenuti na putovanje Japanom i bolje se upoznati sa svime onime što Japan predstavlja, prvenstveno u kulturnom smislu, ali isto tako i u onom gastronomskom i tehnološkom. Planiran je niz aktivnosti, radionica, predavanja, izložbi, zahvaljujem se organizatorima, našem Peek&Pokeu koji je odradio najveći dio posla, veseli me da će Rijeka dobiti još jedan prepoznatljiv mural i tako još trajnije obilježiti prijateljstvo s Kawasakijem, koje traje već punih 50 godina. Japan je daleka zemlja, svi oni koji  su imali prigode boraviti u njemu uvijek se vrate s istom impresijom. Ne samo da je to fascinantna kultura, već i zemlja od koje se jako puno može naučiti u svim segmentima. Zaista me veseli da ta naša suradnja ovom izložbom dobiva dodatni zamah. Pozivam sve Riječanke i Riječane, naše drage goste, da nam se pridruže na svim planiranim aktivnostima, velik dio njih održat će se u Exportdrvu, a svi koji imaju prilike bolje upoznati Japan dobro su došli, a uvjeren sam da će sve ovo izazvati velik interes naših sugrađana i sugrađanki, kao i mnogobrojnih gostiju našega grada, naglasio je Marko Filipović, gradonačelnik Grada Rijeke, kojemu je Yusei Sagawa uručio pismo kolege iz Kawasakija.

Velik dio programa odvijat će se u prostoru Exportdrva na Delti, ali i na brojnim drugim lokacijama u Rijeci, Japan će u Rijeci gostovati na potezu od Kantride do Delte, od ArtKvarta Benčić do Guvernerove palače i Trsatske gradine. A kakav bi to projekt „Peek&Pokea“ bio kada u njega ne bi bila uključena Tea Perinčić, viša kustosica Pomorskog i povijesnog muzeja.

Japan je već došao na riječki Korzo – Svetozar Nilović Tozo, Marko Filipović i Davor Pasarić obilaze postamente. Snimio Kristian Sirotich

– Mi smo se odazvali pozivu Peek&Pokea i tako gotovo utemeljili tradiciju suradnje kroz izložbenu djelatnost između jedne relativno neozbiljne udruge i ozbiljnog muzeja. Priključili smo se s izložbom, naizgled jednostavnom, koja se zove „Moj Japan“. Izložba uključuje 40-ak intervjua hrvatskih građana koji su unatrag 50-ak godina posjetili Japan i njihove impresije s tog putovanja u Japan. Na izložbi će biti predstavljen dio fundusa našeg muzeja, koji obuhvaća predmete porijeklom iz Japana, odnosno ono što podrazumijevamo da predstavlja Japan. Napravit ćemo neku našu impresiju. Izložba će biti otvorena u petak 17. svibnja u 19 sati, trajat će sve do kraja rujna, a imat ćemo i jedno predavanje Rajke Jurdane Šepić, kao i nekoliko radionica za djecu pa će se japanska kultura približiti i našim najmlađima, rekla je Tea Perinčić, dok je glazbeni dio programa predstavio Željko Pendić iz Distune Promotiona, najavivši pritom dolazak triju japanskih umjetnica, koje će premijerno nastupati u Hrvatskoj.

Yusei Sagawa, japanski umjetnik i muralist koji je radio i za Olimpijske igre u Tokiju, iscrtat će mural u ulici Ivana Grohovca. Snimio Kristian Sirotich

– Peek&Poke je uvijek maštovit, zanimljiv i originalan, zadovoljstvo nam je da i na ovoj manifestaciji možemo dati svoj obol. Nama je glazba u opisu posla, htjeli smo nastaviti put da bude čudno i egzotično pa smo tako došli do mogućnosti koje su iznad svega, odnosno uspjeli smo napraviti spoj tradicije, suradnje i aktualnosti. Pripremili smo tri glazbena programa, nastupit će četiri iznimne autorice, od njih će tri prvi put nastupiti u Hrvatskoj, i na tri iznimne lokacije. Sve će početi 7. lipnja, u Circolu će Elis Lovrić u večeri nazvanoj „Elis po japonski“ nastupiti u kombinaciji s Utom Kotoyamom, izvest će svoj aktualni album „Kanat od mora“, koji je objavljen za japansko tržište. Nadalje, 20. lipnja u prostoru Guvernerove palače nastupit će Karin Nakagawa, koja će svirati na tradicionalnom instrumentu koto. Nakagawa je dobitnica Grammyja za debitantski album u Švedskoj, a posljednjih godina etablirala se u stvaranju glazbe za film i kazalište. Treći koncert planiran je na Trsatskoj gradini, dolazi nam Noriko Tadano koja će svirati na tradicionalnom trožičanom instrumentu Shamisen, a dan nakon koncerta imat će i radionicu, zaključio je Željko Pendić.

A što sve točno možete doživjeti od Japana u Rijeci i na koji sve način možete uživati u mjesecima japanske kulture, gastronomije, tradicije najbolje da proučite u detaljnom programu, objavljenom na stranicama manifestacije.

Akari Obo, Yusei Sagawa, Davor Pasarić, Svetozar Nikolić Tozo, Marko Fiipović, Tea Perinčić i Željko Pendić. Snimio Kristian Sirotich

Naslovnu fotografiju snimio Kristian Sirotich

#Japan #Japan u Rijeci #Marko Filipović #Peek&Poke #Svetozar Nilović Tozo

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh