Prije 94 godine u Teatru Fenice prikazan prvi zvučni film

Dana 16. veljače 1930., premijerno je u kinu Teatro Fenice prikazan film „Pjevač jazza” (A. Crosland, 1927.). Prvi zvučni film je svjetsku premijeru imao 6. listopada 1927. na Broadwayu, a niti tri godine kasnije pjesmu pjevača Ala Jolsona, konačno su mogli vidjeti i čuti Riječani i Sušačani što potvrđuje ekskluzivnost toga kina.

Glavni razlog za malo kasniju riječku premijeru zvučnog filma bila je visoka cijena ton-aparature. Unatoč tome, dvorana kina omogućila je gostovanje različitih kazališnih predstava, političkih skupova, znanstvenih predavanja, humanitarnih koncerata pa čak i boks mečeva.

„Teatro Fenice” ili „Cine Teatro Fenice” smatra se legendarnim među riječkim kinima te je ono bilo ekvivalent Rolls-Royceu među automobilima. Konkurencija mnogih malih kina u gradu često je prisiljavala „Cine Teatro Fenice” da kontinuirano ulaže u vlastitu opremu i filmski repertoar.

Prema inicijalnom konceptu Eugenija Caligeia, a kojeg je donekle modificirao Theodor Träxler, Teatro Fenice je izgrađen 1914. na mjestu prijašnjeg otvorenog kazališta.

Uslijed ratnog stanja i nedostatka financijske potpore, iz izvornog projekta izgradnje kulturnog centra koji uključuje kazalište, kasino i koncertnu dvoranu, izgrađeno je ipak „samo” moderno kazalište s nosivom konstrukcijom od armiranog betona.

Kazalište je, s parterom, galerijom i dva reda loža imalo kapacitet za dvije tisuće gledatelja. Na izgradnji kazališta radile su tvrtke i radionice iz Rijeke, Beča, Trsta i Budimpešte, dok je Prva riječka tvornica parketa bila odgovorna za postavljanje parketa u kazalištu i dvorani ispod partera. U izgradnji su primijenjeni brojni tehnički noviteti, uključujući armiranobetonske konstrukcije i sustav cugova za upravljanje scenom.

Južno pročelje je dograđeno 1922. prema planu Giovannija Rubinicha. Nakon izgradnje, glavni ulaz je rekonstruiran, a dvorana je preuređena.

U drugoj polovici prošlog stoljeća, u zgradi je djelovalo i najveće riječko kino Partizan, te noćni bar. Iako se danas ne koristi, građevina ima arhitektonsku i kulturološku vrijednost, čuvajući uspomenu na stoljetnu kulturno-umjetničku aktivnost koja se u njoj odvijala. Teatro Fenice se od 19. veljače 2003. nalazi na Listi zaštićenih kulturnih dobara u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske.

 „ Pjevač jazza”    , A.Crosland, 1927.

Nekadašnji ponos grada sada je njegova bolna točka

Danas ova secesijska zgrada već 20 godina biva napuštenom, propadajući, prijeteći ne samo svom stanju već i prolaznicima zbog komada fasade ili krova koji padaju na tlo čak i pri najmanjem vjetru. Iako je bila uvrštena u prioritetne kulturne projekte Strategije razvoja Grada Rijeke do 2020, kupnja ili rješavanje sudbine ovog objekta nije bilo u fokusu Grada Rijeke.

Nakon što je poduzeće Rijekakino, koje je bilo vlasnik Teatro Fenice, završilo u stečaju, proces prodaje prešao je u nadležnost vjerovnika i stečajnog upravitelja. Pravo prvokupa dodijeljeno je Gradu Rijeci. Međutim, kada je prije četiri godine stigla ponuda od stečajnog upravitelja, Grad Rijeka odbio je kupiti Teatro Fenice po cijeni od 1.519.676,16 eura. Grad je izrazio interes za kupnju, ali ne po navedenoj cijeni. Prema izjavi stečajnog upravitelja, ponuda od 1.519.676,16 eura i dalje je aktivna. Zgrada će biti prodana onome tko dostavi takvu ponudu.

Zanimljivo je kako je, također na današnji dan, ali prije točno godinu dana, odnosno 93 godine nakon veličanstvene projekcije prvog zvučnog filma u Teatru Fenice, Oglas o prodaji nekretnine prikupljanjem pisanih ponuda putem javnog bilježnika bio objavljen na internetskim stranicama sudačke mreže. Javno otvaranje ponuda održano je 24. ožujka 2023. u javnobilježničkom uredu Marije Grozdanić Dekleva na kojem je utvrđeno da do 21. ožujka 2023. nije pristigla niti jedna pismena ponuda za kupnju nekretnine, a takva je situacija i danas.

Što je sa stanovima u zapadnom djelu objekta?

Desetina idealnih dijelova zgrade koji je u zemljišnim knjigama upisan kao vlasništvo Grada Rijeke predstavlja zapadni dio objekta, s posebnim ulazom i kućnim brojem 13a i tu se nalazi sedam stanova. Tim stanovima nekada je upravljalo Gradsko kinematografsko poduzeće Rijeka, pravni prednik TD Rijeka kino d.o.o. Rijeka koje je u postupku pretvorbe izuzelo stanove iz vrijednosti kapitala i predalo ih Fondu za komunalno-stambenu djelatnost Općine Rijeka na upravljanje. Stupanjem na snagu Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo Grad Rijeka prodao je stanove tadašnjim nositeljima stanarskog prava koji su kao vlasnici upisani u knjizi položenih ugovora koja je pri zemljišnoj knjizi formirana upravo u svrhu prodaje stanova sa stanarskim pravom, budući nisu bili upisani kao posebni dijelovi zgrade. Svi stanovi u ovoj zgradi su u privatnom vlasništvu, neovisno o upisu Grada Rijeke na desteinu idealnog dijela koji je samo formalan, budući za zgradu još uvijek nije proveden postupak povezivanja zemljišne knjige sa knjigom položenih ugovora. U tom postupku, odnosno eventualno u postupku etažiranja zgrade, a koji je moguće provesti uz suglasnost svih suvlasnika zgrade, upis Grada Rijeke na desetinu idealnih dijelova bit će brisan, a kao suvlasnici upisat će se današnji vlasnici stanova. Iz svega navedenog proizlazi da Grad Rijeka, iako je formalno upisan kao suvlasnik zgrade, nema suvlasničkog udjela u tom objektu te je odgovornost za njegovo stanje isključivo na stvarnim vlasnicima zgrade.

Što, na poslijetku, očekivati?

Kako je zgrada pod zaštitom budući kupac moći će ju koristiti samo kao kino, kazališni ili kongresni centar bez nekih većih intervencija u i na prostoru, a to, čini se, dodatno komplicira situaciju jer je teško očekivati da će se javiti neki privatni vlasnik koji će o svome trošku htjeti obnoviti kulturno dobro pa ga staviti na raspolaganje građanima kako bi se sačuvala riječka baština.

Saziv Gardskog vijeća prošlog mandata bio je, čini se, zainteresiraniji za temu Teatra Fenice. U gradskom parlamentu razmatrana je situacija, a formirano je i povjerenstvo s ciljem suočavanja s navedenim problemima. Trenutni saziv Gradskog vijeća pokazuje znatno manje zanimanja za sudbinu tog reprezentativnog kulturnog objekta izgrađenog 1914.

Ipak, u prosincu prošle godine župan Primorsko-goranske županije, Zlatko Komadina, izjavio je kako ima dojam da će Grad Rijeka ići u kupnju Teatra Fenice, a ako to bude tako, PGŽ će sudjelovati u kupnji s polovicom iznosa i na taj način vratiti gradu i građanima sredstva dobivena iz povećanja poreza na dohodak Grada Rijeke, te dodao da je riječ o ukupno 2 milijuna eura koji će se osim u Teatro Fenice vratiti građanima ulaganjem u cestu od Hiltona do Preluka.

Velebno arhitektonsko čudo, nekadašnji ponos, a sada bolna točka grada, i dalje nezaustavljivo propada, a koja mu je sudbina, vrijeme će pokazati.

Istaknuta slika: Iva Rinčić

#Na današnji dan #propadanje #prvi zvučni film #Teatro Fenice #zaštićeno kulturno dobro

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh