Riječanke i Riječani traže oštre kazne za fašiste

Nepoznati počinitelji oskvrnuli su izložbu “Partizanke”, postavljenu na riječkom Korzu u čast žena koje su se borile protiv fašizma i za ravnopravnost. Ovaj čin nije tek običan vandalizam – to je svjesni napad na sjećanje, povijesnu istinu i same temelje slobodnog društva.

Gradonačelnik Rijeke, Marko Filipović, oštro je osudio napad:

Najoštrije osuđujem ovaj vandalski čin uništavanja izložbe Partizanke postavljene u čast svim ženama koje su dale izuzetan doprinos u borbi za ravnopravnost žena, za slobodu i društvenu pravdu. Ovaj vandalizam direktan je napad na vrijednosti koje izložba predstavlja.

Filipović dodaje:

Rijeka je grad koji se ponosi svojim antifašističkim naslijeđem i poštovanjem jednakosti svih građana, a ovakvi incidenti nikako ne smiju biti dio naše zajedničke stvarnosti. Svi oni koji pokušavaju omalovažiti dostignuća žena i negirati njihov značaj u povijesti, šalju opasnu poruku koja nije dobrodošla u našem društvu.

Uvjeren sam da velika većina Riječanki i Riječana osuđuje ovaj čin i žao mi što pojedinci svoje stavove izražavaju vandalizmom no, na žalost, niti jedna sredina nije imuna na osobe koje su spremne na ovakav postupak. Očekujem da će nadležne institucije poduzeti sve potrebne korake kako bi ovo nedjelo bilo procesuirano.

Vrijednost i poruka koju ova izložba nosi neće i ne može bi izbrisana, zato ćemo osigurati da grafiti budu uklonjeni kako bi se glas o važnosti borbe za prava žena i dalje čuo s riječkog Korza. Pozivam sve Riječanke i Riječane da se ujedine u borbi protiv nasilja i vandalizma. Pozivam vas da nastavimo stvarati grad u kojem poštujemo povijest, poštujemo jedni druge i svakodnevno činimo korake prema ravnopravnom društvu za sve.

Ovo nije samo vandalski čin – ovo je sramotan pokušaj relativizacije fašizma i napad na temelje društva u kojem živimo. Povijest nas je već naučila da prešutjeti ovakve stvari znači omogućiti im da se ponove. Stoga, sankcije moraju biti brze, jasne i oštre. Jer svako toleriranje ovakvog ponašanja otvara vrata onima koji bi željeli povratak ideologija mržnje.

Rijeka, grad koji se ponosi slobodom, mora i dalje biti bedem protiv takvog zla.

Dvostruki standardi: kada zastava postane prijetnja, a vandalizam ostane bez odjeka

Nedavno privođenje riječkog prorektora za znanost i umjetnost, Gordana Jelenića, zbog nošenja palestinske zastave na 8. Noćnom maršu za Dan žena postavlja ozbiljno pitanje – kako je moguće da policija u tom slučaju reagira brzo i odlučno, dok se skrnavljenje izložbe “Partizanke” tretira kao tek još jedan slučaj vandalizma?

Na Noćnom maršu, pod sloganom “Feminizam nema granica”, postavljena su pitanja “Dokle više?” i “Zašto još uvijek?”. I doista, zašto još uvijek živimo u društvu u kojem nošenje simbola solidarnosti može rezultirati promptnim privođenjem, dok se napadi na antifašističke vrijednosti toleriraju kao “izolirani incidenti”?

U slučaju izložbe “Partizanke”, riječ je o svjesnom uništavanju sjećanja na žene koje su se borile protiv fašizma – najvećeg zla u povijesti čovječanstva. Ovaj čin nije samo napad na fotografije; to je napad na samu ideju borbe za slobodu, pravdu i ravnopravnost. Ako institucije koje bi trebale štititi javni prostor i demokratske vrijednosti ne djeluju jednako brzo i odlučno kao što su reagirale kada je u pitanju bila palestinska zastava, onda je jasno da se primjenjuju dvostruki standardi.

Sankcije za uništavanje izložbe moraju biti brze i jasne, kao što su bile brze za simboličan čin nošenja zastave. Ako ne budu, tada se šalje poruka da su neki oblici protesta i solidarnosti opasniji od stvarnih djela mržnje i vandalizma. To je put koji vodi u vrlo opasne vode.

Istaknuta fotografija: Grad Rijeka

#Izložba #Marko Filipović #oskvrnjenje #Partizanke #vandalizam

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh