ŠTIKLA: TRIO FRANOLIĆ MUREŠKIĆ GABRIĆ

U sklopu ovogodišnjeg izdanja jazz/etno/avangardnog festivala „ŠTIKLA“ koji će se održati od 22. do 24. kolovoza na Morskom Prascu, prvi od triju glazbenih sastava koji će nastupiti je Trio Franolić Mureškić Gabrić (HR); Dražen Franolić na oudu, Nino Mureškić na udaraljkama i Emil Gabrić na violi

Trio Franolić Mureškić Gabrić svira autorsku glazbu, kombinaciju world musica i jazza. U njihovim se kompozicijama oud i viola skladno nadopunjuju s raznim egzotičnim udaraljkama. Oud, rig, bendir, tar, bongosi i konge svojim specifičnim zvucima i šarolikim ritmovima slušateljima omogućuju da otplove u zvukove, okuse, mirise i osjete Orijenta, Indije i Balkana. Za Nota Bene Records izdali su albumBlack Cat“ koji je dostupan na sljedećoj poveznici.

Za naslovnicu je zaslužan Viktor Daldon, a album je posvećen jednoj vrlo posebnoj crnoj mački

Dražen Franolić – oud (arapska lutnja)

Stvara i izvodi orijentalnu glazbu, autorske kompozicije nastale pod utjecajem arapske, balkanske, indijske i jazz glazbe, koje uključuju improvizaciju. Za Nota Bene Records sa slovenskim udaraljkašem Ninom Mureškićem izdao je albume „Papillon“, „Jar“ i „Waiting“. S violistom i violinistom Emilom Gabrićem izdao je albume „Triptych“, „The Other Side“ i „Duel“ za istu izdavačku kuću. S trijom Franolić Mureškić Gabrić izdao je album „Black Cat“. S trijom Franolić Ćulap Jovanović ranije je u izdavačkoj kući Geenger Records izdao dva albuma – „Put“ (2016.) i „Faza“ (2019.). S Kamenkom Ćulapom na udaraljkama za istu je izdavačku kuću snimio i album „Bujrum“ (2013.), a nešto ranije i „Česmu“ (2009.). Sam je snimio meditativni album „Melankolije“ (2011.). Nastupao je na festivalima moderne, etno i jazz glazbe. Najznačajniju glazbenu suradnju imao je s udaraljkašem Hamidom Drakeom te saksofonistom i klarinetistom Assifom Tsaharom na Earwing Jazz Festivalu u KSET-u (Zagreb, 2003.). S indijskim sviračem table Nimaijem Royem snimio je albume „Live in SC“ (2006.), „Live in Cabahia“ (2007.) te „Live in Rijeka“ (2008.). Albume „Molobadži“ (2001.) i „Live in Golubovec“ (2002.) snimio je sam na arapskoj lutnji. S Viktorom Daldonom (didgeridoo) 2000. snima album „C“. S Vesnom Gorše na saksofonu i Juricom Ugrinovićem na udaraljkama snimio je album „Waterfalls“ (1986.) koji je dobio odlične kritike u njujorškom časopisu Ear. Za izdavačku kuću Jugoton snimio je albume „Wonderland“ (1990.) i „New Era of Instrumental Music“ (1991.), a za Blind Dog Records album „Asgard Live“ (1993.) koji je nominiran u dvije kategorije za Porin. Godine 1999. s Vesnom Gorše, Ahmedom A. Rahimom i Samom Busharom osniva sastav Earthbeats. S Vesnom Gorše iste godine snima „Live in Lisinski“, a tri godine ranije album „Just a Music“ (1996., Jam Records). Lutnje mu izrađuje graditelj Alojzije Seder.

Nino Mureškić je udaraljkaš iz Maribora, u više od 30 godina sviranja snimio je velik broj albuma s različitim umjetnicima širom svijeta. Počeo je s učenjem afričke poliritmije kod majstora Mamady Keite iz Gvineje, a kasnije nastavio studij kod majstora Glen Veleza u New Yorku za frame drum, riq, kanjiru i bendir. Godine 2005. nastavlja u Indiji sa studijem indijske ritmičke teorije kod PT. Suresh Talwalkara (Mumbay). Snimio je i prvi slovenski frame drum album „Manas“.

Emil Gabrić, violina i viola

Odrastao je u Subotici gdje je po cijele dane pjevao i tjerao baku i prabaku da mu glume prateći bend. Predškolsko razdoblje obilježava mu podstanarski život kod poznate glazbene obitelji Toplak, gdje mu dopuštaju da svira po njihovom klaviru. Vrlo brzo upisuje glazbenu školu i donosi odluku koja će mu obilježiti život – svirat će violinu. Razlozi su bili prozaični: harmonika mu je bila preteška, flauta je bila preskupa, a violina se mogla posuditi u glazbenoj školi. Uz klasično glazbeno obrazovanje, Emilov glazbeni put obilježavaju i susreti s romskom, srpskom i mađarskom glazbom. Do srednje škole osvojio je brojne nagrade na natjecanjima te ostvario niz uspješnih koncerata solo i uz orkestar. Pripremao se za odlazak na studij u inozemstvo, ali je rat sve prekinuo. Upisao je novosadsku glazbenu akademiju sa 16 godina, a već sa 17 godina studij violine nastavlja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Od 1993. član je Paganini banda, a paralelno je bio i član Lada, snimio oko tristotinjak skladbi za razne izvođače, film, kazališne predstave i televizijske serije. Uvijek je htio svirati violu pa je 2013. upisao i studij viole. Od 2017. član je The Kazetofona, a od 2020. trija Franolić, Ćulap, Gabrić. Ove je godine počeo svirati u triju Franolić Mureškić Gabrić, s kojim je snimio album „Black Cat“. S Draženom Franolićem krenuo je stvarati glazbu trenutka – potpuno prepuštanje glazbi (improvizacija) u kojem koristi svo svoje glazbeno iskustvo. Za Nota Bene Records izdali su albume „Triptych“, „The Other Side“ i „Duel“. Dobitnik je nagrade Status 2020. godine. Predaje violinu u Glazbenoj školi Jastrebarsko.

Ostale albume moguće je poslušati na sljedećim poveznicama:

Dražen Franolić & Nino Mureškić, „Jar“
Dražen Franolić & Nino Mureškić, „Papillon“
Dražen Franolić & Nino Mureškić, „Waiting“
Dražen Franolić & Emil Gabrić, „The Other Side“
Dražen Franolić & Emil Gabrić, „Triptych“
Dražen Franolić & Emil Gabrić, „Duel“
Dražen Franolić, Nino Mureškić & Emil Gabrić, „Black Cat“

Istaknuta fotografija: Trio Franolić Mureškić Gabrić

Sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

#Jazz #Ljeto na Kantridi #Morski prasac #Štikla #Trio Franolić Mureškić Gabrić

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh