Na današnji dan 1977. potpisan je sporazum prijateljstvu između Rijeke i Kawasakija

Prvi sporazum o prijateljstvu između Rijeke i Kawasakija potpisan je na današnji dan 1977. godine, a suradnja je tijekom desetljeća više puta potvrđivana i obnavljana. Posljednji, peti sporazum o prijateljstvu, potpisan je u srpnju 2017. godine.

Kawasaki, grad s oko 1,5 milijuna stanovnika na površini od 145 četvornih kilometara, smješten je između Tokija i Yokohame, u prefekturi Kanagawa. Ovaj veliki priobalni grad nalazi se uz rijeku Tamagawu, a njegov se razvoj snažno oslanjao na industriju koja se oblikovala uz obalni pojas. Iako nije među najpoznatijim japanskim turističkim odredištima, Kawasaki privlači posjetitelje bogatom kulturnom ponudom, tradicijom, umjetnošću, glazbom i brojnim festivalima koji se održavaju na njegovim ulicama.

Dugogodišnje prijateljstvo Rijeke i Kawasakija vidljivo je i kroz nekoliko trajnih obilježja u riječkom javnom prostoru. Među njima se ističe granitna lanterna u parku „Nike Katunara” na Plumbumu. Ovo vrijedno umjetničko djelo, koje su izradili ugledni japanski kipari, u Rijeku je dopremljeno brodom Trsat. Lanterna, visoka tri metra i teška šest tona, danas predstavlja prepoznatljiv element uređenog zelenog prostora. Ispred nje nalazi se mramorna ploča s posvetom tadašnjeg gradonačelnika Kawasakija Sabura Itoa i natpisom „Gradovi prijatelji”. Na daru se, u ime građana Rijeke, zahvalio tadašnji predsjednik Skupštine Općine Rijeka Vilim Mulc.

Simboli prijateljstva dvaju gradova su i skulptura „Prijateljstvo” postavljena na fontani na Jelačićevu trgu te Japanski vrt ispred Osnovne škole Vežica. Uređenje vrta financirali su članovi Rotary Cluba Tokyo u suradnji s Rotary Clubom Rijeka – Sveti Vid.

I Kawasaki čuva vrijedne darove iz Rijeke. Među njima su skulptura „Djevojka s Jadrana” akademskog kipara Frana Kršinića, koju je Rijeka poklonila povodom desete obljetnice prijateljstva, te skulptura „Vrata mira” autora Ljubomira de Karine, nastala 1983. godine tijekom Međunarodne skulptorske radionice održane u Kawasakiju.

Kao dodatni trag ovog dugotrajnog partnerstva, u sklopu manifestacije „Japan u Rijeci” japanski umjetnik i muralist Yusei Sagawa u Ulici Ivana Grohovca oslikao je mural posvećen više od pola stoljeća prijateljstva između Rijeke i Kawasakija, ostavljajući umjetnički podsjetnik na povezanost dvaju gradova.

#Kawasaki #Rijeka

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh