Hrvatski Zvukopis: skupite priče kao Pokemone

Vrijeme koje provodimo na društvenim mrežama dok čekamo prijatelje, autobuse ,sastanke ili samo ubijamo vrijeme, mogli bi uskoro zamijeniti književnošću. I ona, kao i brojne umjetničke forme mijenja svoju vizuru kroz tehnologiju. Jelena Remetin stoji iza ideje koja kratke priče pretvara u sakupljačku igru čije se igralište proteže kroz Rijeku, Zagreb, Osijek, Pariz ali i na gradove na drugim kontinentima poput Santiaga u Čileu i New York u SAD-u. Riječ je o besplatnoj aplikaciji koja promovira hrvatske književnike diljem svijeta, a važno je istaknuti da je inkluzivna (postoje videa na kojima su priče pripovijedane znakovnim jezikom) te da se i dalje razvija. Mobilna aplikacija „Hrvatski zvukopis“ izrađena je 2019. i funkcionira pomoću geolokalizacije odnosno isključivo kretnjom korisnika u urbanom prostoru u kojem je postavljena. Kada korisnik šetnjom gradom uključi aplikaciju, dolaskom na određene gradske lokalitete koji su naznačeni na mapi grada, aplikacija „hvata” priču koju odmah može poslušati ili spremiti za kasnije.

„Bilo je tu puno poteškoća; dimenzija prijevoda, dimenzija adaptacije, dimenzija pronalaženja glasova, smatramo da bi neke priče koje smo snimili „na brzinu“ trebalo ponovno snimiti jer nam je bilo najbitnije da to funkcionira…Krenula sam od sebe. Ja bih voljela slušati priče i glasove iz osamdesetih, slušati na koji način su se pričale, čuti riječi koje su nestale…Koliko puta se sjetimo riječi koje više ne koristimo“ istaknula je inovatorica Jelena Remetin.

Gradske lokacije na kojima će se moći slušati određene priče izabrala je Jelena Miholjević, glumica i jedna od interpretatorica kratkih priča. Na predstavljanju aplikacije sudjelovali su poznati riječki autori Zoran Žmirić, Dunja Matić i Enver Krivac koji su uz predstavljanje svojih priča koje su dostupne u aplikaciji prokomentirali spoj tehnologije književnost, kreativnost u kratkoj formi koja ne smije prelaziti traje od tri, četiri minute.

„Svaki projekt koji se na bilo koji način igra s umjetničkim formama, izmješta ih i pokušava popularizirati mi je drag. Ovo je višedimenzionalan projekt koji je koristan na više razina. Ovo mi je drago i zbog još jednog nostalgičnog razloga, momenta koji smo imali kada smo mali, kada smo bili mali“ izjavila je Dunja Matić. Enver Krivac istaknuo je kako se dobro snalazi u kratkoj formi, dok je Zoran Žmirić izjavio da ovo nije prvi put da se susreo s konzumiranjem književnosti na inovativan način: „Ja sam prije desetak godina čuo kako su u londonskom metrou postavili „pričomat“. Ubacite novčić, izaberete žanr i trajanje priče. Londončani su poludjeli za time jer su upravo u metrou minute do posla i kuće provodili čitajući kratke priče. Kad sam to čuo, pisati sam se zašto ta jednostavna ideja ne može biti aplicirana kod nas“.

Nećemo vam otkriti koje priče, a niti gdje možete poslušati priče u našem gradu jer je jedan od ciljeva aplikacije oživljavanje javnih prostora te kretanje. Skinite aplikaciju, prošetajte svojim gradom, možda na neobičnim mjestima ugledate siluete sačinjene od riječi omiljenih pisaca.

Istaknuta fotografija: Ana Marija Ilić

#Dunja Matić #Enver KRivac #Mjesec Hrvatske knjige #Rijeka #Zoran Žmirić #Zvukomat