Ovogodišnji orkestar Porto Etno festivala predvodio je Zoran Majstorović s kojim su u petak nastupili Barbara Munjas, Boris Štok, Neno Belan, Alba Nacinovich i FA Tempet. Makaranke iz folklornog ansambla Tempet ostavile su svojom energijom na pozornici i izvan nje najbolji utisak te pokazale svoju ljubav ne samo prema folkloru već i prema gradu domaćinu – Rijeci.
Do nastupa na Porto Etnu došlo je zbog prijateljstva s glavnom organizatoricom festivala Jelenom Tondini koju su Makaranke upoznale u Belgiji. „Jelena kaže za nas da smo njezine izgubljene sestre. Ona je bila i prošle i ove godine na našem festivalu Metno, bila je DJ. Velika nam je čast što nas je pozvala da sudjelujemo na festivalu Porto Etno, tako da je to jedna lijepa priča između Rijeke i Makarske“, kazala je Željka Mikavica Vranješ, voditeljica vokalne skupine FA Tempet.
Metno festival traje već 16 godina i najdugovječniji je festival World Music glazbe u Hrvatskoj, a održao se prošli tjedan. Bilo je tu neprospavanih noći što se nije dalo primijetiti u njihovoj izvedbi. Za publiku su pripremile nekoliko tradicionalnih naslova koje su pjevale a capella, a u suradnji sa Zoranom Majstorovićem izvele su i neke tradicijske napjeve iz Slavonije i Dalmacije.
„Izazov nam je suradnja sa Zoranom Majstorovićem. Prvi put smo na ovakav način izvodile. Telefonski smo se dogovarali oko izvedbe. Tako da je ovo bio jedan eksperiment“, ističe voditeljica vokalne skupine FA Tempet.
Njihova folklorna udruga promovira starogradski ples Makarske koji se zove Tempet. Ime je dobio, navodno, po jednom francuskom generalu koji je u to vrijeme boravio u Makarskoj i voljeo plesati. „Folklor u Makarskoj postoji više od 35 godina, djelovao je kroz lutkarsko društvo Zlatosuti i karnevalsku udrugu. Prije 20 godina na moju inicijativu i inicijativu tadašnjeg pročelnika za društvene djelatnosti folklorna skupina je izdvojena u samostalnu udrugu“, veli Ani Carević Grbić, predsjednica folklornog ansambla Tempet. Njihove nošnje su također starogradske, a ne ruralne. Na nogama ne nose opanke nego cipele zvane goldoline.
Folklor na području Makarske, govori predsjednica ansambla, nije naročito popularan kao primjerice u Slavoniji. Jedino su folklorno društvo na području Makarske Rivijere. Carević Grbić dodaje da se žene lakše uključuju u folklor nego muškarci. „Mi imamo i dječju skupinu, gdje se nađe par dječaka koji odustaju od folklora zbog nekakvih sportskih ili drugih aktivnosti, tako da je teško muškarce uključiti folklor.“
Iako mlad ansambl, koji je osnovan u sredini koja nije tradicionalno folklorna, Tempet je postigao mnogo u promicanju kulturne baštine, kako u njihovoj županiji tako i šire. Imale su zapažen nastup na Prvoj županijskoj smotri u Splitu, na smotrama u Metkoviću te diljem Hrvatske, a redovito gostuju i na Vinkovačkim jesenima gdje je 2008. godine od 90 društava iz cijele Hrvatske FA Tempet uvršten među 14 najboljih.
Istaknuta i ostale fotografije: Tanja Kanazir
#Porto Etno Festival