Otvorenje izložbe „Slovenci među prvim antifašistima u Europi, 1920 – 1941.“ održat će se u utorak, 15. travnja, u Palači šećera s početkom u 19 sati
U Muzeju grada Rijeke otvara se izložba „Slovenci med prvimi protifašisti v Europi / Slovenci među prvim antifašistima u Europi, 1920 – 1941.“, posvećena djelovanju nedovoljno poznate organizacije TIGR. Riječ je o revolucionarnoj organizaciji s početka 1920-ih godina, koja se pojavila gotovo istodobno s prvim koracima antifašističkog pokreta u europskoj povijesti. Djelovanje organizacije TIGR obuhvaća područja koja se kriju u njezinu akronimu: Trst, Istru, Goricu i Rijeku. To su ujedno i prostori na kojima su neposredno nakon Prvoga svjetskog rata zabilježene prve nasilne akcije protofašističkih odreda te ubrzo i uspostava fašističke vlasti u Kraljevini Italiji.
Izložba se sastoji od 13 panoa. Na početnim panoima predstavljeni su događaji poput paleža i pljačke slovenskoga Narodnog doma u Trstu 1920. godine, kao i niz nasilnih akcija nad Slovencima i Hrvatima u Julijskoj Krajini. Slijede panoi o osnivanju tajne organizacije TIGR 1927. godine, te istovrsne organizacije Borba, osnovane iste godine. Obrađeno je i prvo veće suđenje slovenskim antifašistima zbog napada na redakciju fašističkog glasila Il Popolo di Trieste 1930., koje je osobno pratio Benito Mussolini. Organizacija TIGR s vremenom prerasta u glavnu udarnu antifašističku snagu u Primorskoj, a njezini članovi, zajedno s Komunističkom partijom, jedini tada otvoreno zagovaraju borbu protiv fašizma s oružjem u rukama. Na istom putu, iako nenasilnom, djelovali su i svećenici iz hrvatsko-slovenske bratovštine sv. Pavla, pripadnici Kršćansko-socijalnog tabora, politička grupa Narodni liberali i drugi.
Izložba nudi i pregled ključnih trenutaka iz biografije organizacije TIGR, uključujući sabotaže, atentate (među kojima i pokušaj atentata na Mussolinija) i borbene okršaje. Poseban segment posvećen je umjetnicima i kulturnim djelatnicima koji su svojim stvaralaštvom pružali otpor fašizmu.
Izložba ne ostaje u okvirima povijesnog podsjećanja – završni pano posvećen je važnosti antifašizma danas, ističući vrijednosti na kojima je utemeljena Europska unija.
Postavljanje izložbe u Palači šećera rezultat je suradnje Muzeja grada Rijeke i nevladine organizacije Društvo TIGR Primorske iz Ajdovščine (Slovenija), uz podršku Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rijeke. Autori izložbe su Milan Pahor i Gorazd Humar.
Istaknuta fotografija: Palaća šećera, Grad Rijeka
#antifašizam #Europa #Izložba #Palača šećera #SLovenija