MARCELLA ALBANI U RIJECI!

Tragom jedne prvotravanjske zgode iz davne 1933.

„Dolazak u Rijeku MB Vulcania” glasio je naslov kraćeg napisa objavljenog 1. travnja 1933. u gradskoj rubrici riječkoga dnevnog lista na talijanskom jeziku što je u međuraću izlazio pod smionim imenom „La Vedetta d’Italia”. Bila je to doista top-vijest, jer bilo je dobro znano da luksuzni brod „Vulcania” tršćanskoga brodara „Cosulich Line” nikada ne dotiče riječku luku, već plovi na liniji Trst – Dalmacija – Egipat – Dodekanez ili put Atlantika i SAD-a.

No, već sam podnaslov napisa podgrijao je atmosferu u gradu jer je pisalo da brodom putuje Marcella Albani, superpopularna filmska talijanska diva toga doba. Bilo je to dovoljno da se uzbude provincijalni riječki duhovi, čija se pohota lijepila za sve što je odisalo spektaklom i glamurom. Tek je poneki riječki skeptik tvrdio da to nikako nije moguće i da je riječ o novinarskoj smicalici. Štoviše, bio je prvi travnja, i smatrali su da je to novinarska prvotravanjska šala, kakve su do tada redovito, upravo toga dana u godini priređivane čitateljstvu „Vedette”. No, zaista nitko nije mogao tvrditi da prvotravanjska šala nije jedna vijest iz međunarodne politike, vremenske prognoze ili sporta. Ekskluzivna vijest sadržavala je dvije bitne informacije koje su plijenile pažnju Riječana: u Rijeku dolazi „Vulcania”, a na njoj je Marcella Albani! 

BROD ZA BOGOVE I FILMSKE BOŽICE

Prekooceanski motorni brod „Vulcania” bio je vlasništvo tršćanske brodarske kompanije „Cosulich Line” i tzv. sistership „Saturnije”. Brod je dobio ime prema brončanom kipu božanstva, što se nalazio ponad monumentalnog stubišta. I ambijent broda bio je božanski: sve je bilo izgrađeno u najskupljem drvu, pa je primjerice raskošni zabavni salon bio replika Versajskog dvora. Brod je imao kongresnu dvoranu, „roštilj-salu” s golemim kaminom, zatim knjižnicu, koja je bila daleko veća od obične brodske biblioteke. Dvorana za ručak imala je 250 stolova, a hodnici su bili ukrašeni mnoštvom vrijednih umjetničkih slika. Prostori za šetnju brodom bili su veliki poput kolnika, a terase za sunčanje goleme poput gradskih trgova. O ekskluzivnosti broda govori i podatak da je brodski bazen bio izrađen prema veličanstvenim kupkama u Pompejima. Takav se brod dotada nije pojavio u Rijeci, a Riječani su o njemu mogli čitati u magazinima pod rubrikom „Iz života mondenog svijeta”. Dio tog mondenog svijeta bila je i glumica Marcella Albani. Marcella Albani rođena je u Rimu 7. prosinca 1901. Kao osamnaestogodišnjakinja ušla je u svijet filma i za tri godine postigla zapaženi uspjeh. Brak s redateljem Mariom Franchinijem pomogao joj je na tom putu i njezina popularnost prešla je granice Italije. Postala je zvijezdom njemačke kinematografije, za koju je u razdoblju od 1922. do 1929. snimila veći broj filmova. Njezin povratak u talijansku kinematografiju početkom tridesetih, dao joj je status filmske zvijezde. 

SMEĐOKOSA “STAR” NA VISINOVOM GATU

U onodobnoj Rijeci, koja se često nalazila na repu svih događanja u Italiji, pa tako i onih vezanih uz film i filmske zvijezde, vijest o dolasku jedne od najpopularnijih glumica u Italiji uzbunila je javnost. „Ovoga jutra od 8 do 10 sati u našoj luci zadržat će se najmoderniji motorni brod „Vulcania”, koji kao što je poznato plovi na velikom luksuznom krstarenju Trst-Dalmacija-Egipat-Dodekanez. Veličanstveni motorni brod nije planirao pristati u našem gradu, no radi osobitog interesa lokalnih lučkih vlasti, zaustavit će se na nekoliko sati, kako smo već javili, na Molo Napoli (Danas Visinov gat) i Riva Luigi Rizzo (danas Praško pristanište). Na superbrzom motornom brodu Vulcania, zvanom „Crvenomorski hrt”, na bračnom putovanju putuje i poznata kinematografska umjetnica Marcella Albani. Smeđokosa star je u Trstu bila dočekana vatrenim i spontanim okupljanjem građanstva. Poradi kratkoće pristajanja, putnici neće silaziti na kopno ali će zato građani moći posjetiti brod po cijeni ulaznice od 50 centesima. Prihod od ulaznica bit će uplaćen u humanitarne svrhe. Marcella Albani darivat će prvih sto posjetitelja fotografijom i autogramom.”

GRABEŽ ZA FOTOGRAFIJAMA

Premda je vijest bila izmišljena, dvjestotinjak Riječana okupilo se na rivi, postavši tako žrtvama simpatične prvotravanjske šale. Naime, od oko osam sati izjutra, tek što su lučki službenici pristigli na posao, telefon Lučke kapetanije nije prestajao zvoniti. Svi pozivi bili su upiti je li „Vulcania” došla i može li se ići na brod. No, nitko od lučkih vlasti nije znao hoće li brod doći pa su na upite građana odgovarali da je sve još neizvjesno. Obožavateljima i znatiželjnicima takvi su odgovori davali nadu cia će se brod doista pojaviti. U međuvremenu se u papirnicam „Hromatka” (na Korzu, na mjestu ex prodavaonice voća „Višnja” danas ne znam jel’ sandwich bar , pekara…), „Trbojević” (nasuprot Pravoslavne crkve u Hanckeovoj ulici) i „Zanutel” (u današnjoj Adamićevoj ulici) prodalo više od stotinu razglednica s likom popularne glumice. Mnogi su prije dolaska u kapetaniju prošli pored spomenutoga gata, čeznutljivo zureći ne bi li vidjeli „Vulcaniju”. Drugi su, pak, odmah otišli na Molo Napoli gdje su ih „financi” i druge službe uvjeravali da je vijest puka izmišljotina, a oni žrtve prvotravanjske šale. Sljedećeg dana redakcija riječkog dnevnika ispričala se svojim čitateljima, žrtvama tog starog običaja, obećavši da će ih ubuduće poštedjeti takvih šala.

#Marcella Albani #novinarska patka #prvi travanj #prvoaprilska šala #Rijeka

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh