Kvartovske garaže i novi paket socijalnih mjera bile su dominantne teme konferencije za novinare gradonačelnika Marka Filipovića i njegovih prvih suradnika, koju je prvi čovjek grada iskoristio za svojevrsni napad na Konzervatorski odjel u Rijeci, pritom ih je prozvao da svojim odlukama koče razvoj grada.
Na konferenciji za novinare prezentirane su dvije kvartovske garaže, odnosno garaže na Krimeji i Podpinjol, predmetom spora postala je upravo garaža Podpinjol, koja bi trajno trebala riješiti i problem prometnog kolapsa koji svakodnevno vlada u krugu Kliničkog bolničkog centra Rijeka.

– Obje garaže su značajne praktički ulaze u gusto urbanizirani prostor i djelomično se financiraju iz sredstava dobivenih prodajom kompleksa Zapadne Žabice. Problem prometa u mirovanju jako je izražen u mnogim riječkim kvartovima, a ove garaže ne obuhvaćaju samo onu kvartovsku dimenziju, garaža Krimeja planirana je s 292 parkirna mjesta, riječ je o objektu koji postaje mikro-centar toga dijela grada s dostupnim javnim prostorom na svom krovu. Prema sadašnjoj vrijednosti gradnja garaže Krimeja stajala bi 8,8 milijuna eura, ali riječ je o vrlo okvirnoj procjeni. Budući kapacitet garaže Podpinjol je 447 parkirnih mjesta, izrađena je projektna dokumentacija, koja je također upućena javno-pravnim tijelima, odnosno našem odjelu za izdavanje dozvola, koji je zatražio mišljenje konzervatorskoga odjela u Rijeci. I moram se očitovati na praksu Konzervatorskog odjela, koji spada pod Ministarstvo kulture i koji se negativno očitovao na prijedlog rješenja. I to ne na jedan prijedlog, već na više njih. A to postaje uobičajena praksa. Ta praksa dovodi do toga da projekti postaju takvi da se ne mogu realizirati, naglasio je Marko Filipović, pa nastavio u istom tonu:
– Ta je praksa nerazumna, Konzervatorski odjel proširuje svoje ovlasti, ulazi u prostorno-plansku dokumentaciju GUP-a, prostornog plana uređenja i svega onoga što definira ove lokacije, što nije njihov posao. Pozivam ministricu kulture, koja je nadležna za Konzervatorski odjel u Rijeci, da se potrudi i svojim autoritetom utječe i omogući izgradnju ove garaže. To je nedopustiva praksa, ne mislim to samo ja, misle to i mnogobrojni riječki arhitekti. A rješenja koja oni nude drastično poskupljuju investicije. Projektantska vrijednost garaže Podpinjol, a ponavljam da su to okvirni brojevi, iznosi 12 milijuna eura. Kada govorim o konzervatorima moram reći da bi svi zajedno morali pročitati objavu cijenjenog riječkog arhitekta Miroslava Rajića, koji kaže da se takve stvari dešavaju i na privatnim projektima. Pozivam cjelokupnu javnost, prvenstveno društvo arhitekata i one koji su dublje u problematici, da se o ovome javno očituju, čini mi se da i u našem GUP-u i prostornom planu postoje razvojni elementi, ali ovo javno-pravno tijelo u ovom postupku koči i investiciju i razvoj grada. Nitko nema ništa protiv konzervatora, smatramo da oni moraju postojati i da njihove smjernice moraju biti primijenjene u projektiranju, ali ovo što se sada događa na području grada je kočenje razvoja. Žalit ćemo se Ministarstvu kulture, tražit ćemo njihovo mišljenje na prezentirani projekt, osobno ću inzistirati da ovaj projekt bude prihvaćen, naglasio je Filipović.
Rješenja garaža Podpinjol i Krimeja prezentirala je arhitektica Antonija Plavotić iz tvrtke ZDL arhitekti d.o.o. osvrnuvši se detaljno na sve ono što su tijekom pripreme projekta morali uzeti u obzir, odnosno na što se sve pazilo kako bi se oba objekta na pravi način uklopila u prostor. Garaže su projektirane prema svim pravilnicima projektiranja, garažom Podpinjol riješio bi se i prometni kaos oko KBC-a Rijeka, u njezinom su se slučaju slijedile smjernice konzervatorskog odjela, koje je na kraju ipak izdalo negativno mišljenje. Njihov zaključak, naglasila je Antonija Plavotić, bio je da bi sama garaža morala biti dodatno ukopana za dvije ili tri etaže, što bi čitav projekt učinilo neisplativim.
Izmjene u gradskom socijalnom programu, kao i sufinanciranje medicinski potpomognute oplodnje, što je novi projekt kojega je Grad Rijeka započeo ove godine, predstavio je dogradonačelnik Goran Palčevski, naglasivši da Grad Rijeka sada nudi znatno veću razinu zaštite socijalno ugroženih sugrađana, nego li je to propisano zakonom. Grad Rijeka tako će na socijalni program ukupno izdvojiti 6,4 milijuna eura, a socijalnim mjerama obuhvaćeno je 5357 osoba.

– Zakon podrazumijeva podmirenje troškova stanovanja, osiguranja sredstava za usluge prehrane u pučkoj kuhinji, kao i pružanje usluge smještaja u prihvatilištu za beskućnike, socijalni program Grada Rijeke nudi čak 24 različita oblika pomoći, kojega može koristiti bitno veći broj ljudi nego li je to propisano zakonom. Inflacija je pojela ono što smo predvidjeli za 2025. godinu, zbog toga su izražene potrebe da se glavne promjene dešavaju u povećanju cenzusa, odnosno prihoda građana na temelju kojih i ostvaruju svoja prava. Povećanjem cenzusa pruža se bolja razina zaštite onim našim sugrađanima koji su u riziku od siromaštva. Novi gradski cenzusi su veći za 20 posto od onih ustanovljenih. Prepoznajemo i socijalnu ugroženost osoba starije životne dobi, tako je za 50 posto povećan mirovinski cenzus za priznavanje prava na novčanu pomoć, a uvodi se i novi oblik financijske pomoći, koji se zove sufinanciranje rehabilitacijskih tretmana za djecu s poteškoćama u razvoju. Očekujemo da će se povećanjem cenzusa i broj korisnika povećati za 15 posto, a odluka će se početi primjenjivati od 17. ožujka 2025. godine, rekao je Palčevski dodavši da će Grad Rijeka pojedinim kategorijama socijalno ugroženih korisnika ove godine isplatiti uskrsnicu u iznosu od 70 eura. Dogradonačelnik je pojasnio i razloge za pokretanje projekta sufinanciranja troškova medicinski potpomognute oplodnje, pravo na sufinanciranje imat će osobe s prebivalištem u Rijeci najmanje godinu dana, a koje su iskoristile sve pokušaje na teret HZZO-a.
Naslovnu fotografiju Gorana Palčevskog, Marka Filipovića i Maje Malnar snimio Kristian Sirotich
#Goran Palčevski #Grad Rijeka #Krimeja #kvartovska garaža #Marko Filipović #Podpinjol