Katedra za umjetnost ranog novog vijeka pri Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci organizira javno predavanje dr. sc. Marija Pintarića s nazivom ,,Pietro Stefanutti i zaboravljena riječka fontana Francesco-Giuseppina”, 4. srpnja u Gradskoj knjižnici Rijeka, s početkom u 19 sati
Nakon revolucionarne 1848. Franjo Josip I. vrlo se brzo učvrstio na vlasti te je kroz ukidanje Ustava omogućio uvođenje carskog apsolutizma u prosincu 1851. godine. U skladu s tim se 1852. odlučio na veliko putovanje po cijelom Carstvu, kako bi stekao što veću naklonost naroda. Tako je u studenom posjetio Hrvatsku i Slavoniju te dio Lombardije. Nakon što je boravio u Varaždinu i Zagrebu stiže u Rijeku 7. studenog gdje mu je priređen doček uz najviše počasti. Kako bi njegov dolazak ostao trajno zapamćen u riječkoj povijesti, poput posjeta njegovih prethodnika Leopolda I. i Karla VI., predstavnici tek osnovane Trgovačko-obrtničke komore uputili su prijedlog gradskim vlastima da se podigne monumentalna fontana s mramornim kipom cara Franje Josipa I.
Ubrzo su vijećnici prihvatili tu ideju i nakon što je stiglo odobrenje iz Beča, odlučeno je da se posao oko projektiranja i podizanja fontane, kao i klesanja mramor ne skulpture cara, povjeri riječkom akademskom kiparu Pietru Stefanuttiju. Svi radovi oko gradnje fontane bili su dovršeni 1857. te je potom 7. studenog iste godine organizirana svečana proslava otvorenja fontane Francesco – Giuseppine. Nažalost, fontana je 1874. uklonjena zbog nove gradske regulacije prometa, a od izvornih je dijelova spomenika ostao sačuvan tek mramorni kip cara koji se danas nalazi u Državnom arhivu u Rijeci. U izlaganju će se na temelju arhivskih izvora rekonstruirati tijek gradnje, ali i velika proslava otvorenja riječke fontane cara Franje Josipa I.
Dr. sc. Mario Pintarić je viši asistent na Odsjeku za povijest umjetnosti na Katedri ranog novog vijeka pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. U listopadu 2022. doktorirao je na Poslijediplomskom studiju Humanističke znanosti Sveučilišta. Do sad je objavio petnaestak izvornih znanstvenih radova u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnik je Nagrade Filozofskog fakulteta za mlađe znanstvenike za izvrsnost u znanstvenoistraživačkom radu tijekom 2021. godine.
Događanje je dio manifestacije „Ljetna priča iz Benčića“, a prijave na predavanje primaju se putem sljedećeg obrasca.
Istaknuti vizual: Gradska knjižnica Rijeka
#Filozofski fakultet #Gradska knjižnica Rijeka #Katedra za umjetnost ranog novog vijeka #Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci #predavanje