U subotu, 7. prosinca s početkom u 16:30 sati, u Galeriji O.K. održat će se radionica pod nazivom Poetsko-crtačka simbioza, a provest će ju Nikolina Butorac, zagrebačka multimedijalna umjetnica čiji je rad Gosti u grlu trenutačno izložen u Galeriji O.K. u sklopu izložbe Terra incognita.
Radionica će se provesti tako da sudionici, okupljeni u krugu, započinju međusobnim predstavljanjem, nakon čega umjetnica uvodi temu. Odabrani sudionici izvlače kartice s imenima i kratkim biografijama poznatih ekoloških aktivistica, koje zatim čitaju naglas, dok svi ostali slušaju zatvorenih očiju. Inspirirani pričama o aktivisticama, sudionici pišu pjesme u prozi, tražeći poveznice sa životima osoba iz vlastitog okruženja koje dijele slične vrline.
Čitanje novonastalih stihova popraćeno je zajedničkim crtanjem: sudionici, i dalje zatvorenih očiju, na velikom crnom papiru bijelom kredom ili pastelom stvaraju oblike i ispisuju asocijativne riječi tehnikom fraktala ili kontinuiranog crtanja bez podizanja olovke. Proces potiče introspekciju i kolektivno izražavanje, a završni rad i tekstovi se fotografiraju kao uspomena, dok sudionici poeziju nose sa sobom kući.
Prethodne prijave za radionicu nisu potrebne.
Iz teksta umjetnice Nikoline Butorac:
Oda ekološkim borkinjama
Tlo je ekosustav koji sadrži vrtoglavo bogatstvo života, od jednostaničnih mikroorganizama do beskralješnjaka i malih sisavaca, raznoliko poput koraljnog grebena ili prašume.
Zbog krčenja prašuma, intenzivne poljoprivrede i uzgoja stoke za meso, gubimo tlo do 40 puta brže nego što se ono može obnoviti, s razornim posljedicama za našu borbu protiv klimatskih promjena i globalnu proizvodnju hrane. Narativ o hrani, bilježen kroz povijest, zapravo je ogledalo agresivnih i taštih aktivnosti bijelog, dominantnog čovjeka, iznad svih drugih.
Ovaj rad progovara o ljudima, prvenstveno ženama, koje su dale svoj život kako bi obranile i zaštitile svoju Terru, Patchamamu, provodeći edukativne aktivnosti i djelovanja protiv nepravednih, diskriminirajućih, korumpiranih industrija koje na invazivan način iskorištavanju prirodne resurse i nepovratno uništavaju ekosustave.
One su istovremeno bile borkinje za domorodačka i ljudska prava, a pripadale su različitim klasama i etničkim skupinama.
Podaci organizacije Global Witness govore da je samo u 2022. ubijeno 177 boraca za zaštitu okoliša. Otprilike jedna desetina bile su žene, a jedna trećina žrtava domorodački narodi. Devet od deset ubojstava događa se u Latinskoj Americi. U Kolumbiji su se ubojstva udvostručila između 2021. i 2022., a slijede ju Brazil, Meksiko, Honduras, Filipini, Indija, Rumunjska. Navedene činjenice potaknule su me da na osoban način, pišući pjesme u prozi i radeći spontane crteže, uronim u živote ovih hrabrih ljudi, posebno se fokusirajući na žene. Također ovim radom želim osvijetliti samozatajne osobe iz naše neposredne blizine, čije se osobine mogu reflektirati u ovim hrabrim ženama.
Rad koji predlažem je performativna radionica aktivističke poezije i spontanog crteža. Pozvala bih sve zainteresirane, da zajedno napišemo poeziju u prozi inspirirani životima ekoloških borkinja.
Nikolina Butorac
Rođena 27. travnja 1986. u Zagrebu.
2004. završila grafički odsjek u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu.
2010. završila BA Grafike u klasi prof.Roberta Šimraka, ALU Zagreb.
2012. diplomirala na odsjeku za Animirani film i nove medije, smjer Novi mediji, pod mentorstvom prof. Andreje Kulunčić, ALU Zg.
2013. postala članica HDLU-a.
Od 2007. sudjeluje na brojnim skupnim izložbama i festivalima, te u performativnim projektima i umjetničkim radionicama. 2014. godine odlazi na rezidencijalan program u Finsku gdje radi instalaciju od ljekovitih biljaka u suradnji s učenicima osnovne škole gradića Raume. Autorica je video i filmskih radova te brojnih performansa i participativnih akcija u javnom prostoru.
Nit vodilja mog umjetničkog stvaranja su osobna, proživljena iskustva, reakcije na sinergije situacija, krajolika i svih onih drugih s kojima dijelimo ovu stvarnost. U svom radu koristim alate društveno-angažirane umjetnosti, odnosno participativnošću odabranih grupa (starije populacije, srednje ili tinejdžera) istražujem, obrađujem, pokušavam iz više kuteva iščitati odabrani ekološki ili socijalni problem. Kroz takav sistem rada, zaključila sam da upravo aktivnošću zajednice i razvijanjem novih kritičkih konstrukcija prema odabranom problemu indirektno rušimo predrasude, revitaliziramo odnose prema Drugima, neizravno promičemo suradnju, inkluziju, solidarnost i razum koji učvršćuju i promiču ostala ljudska prava. Važna strategija rada je uključivanje publike, odnosno istraživanje granica individualnog i kolektivnog, fizičkog i efemernog, mobilnog i fiksnog. Performans je alat kojim pokušavam pomaknuti fokus pažnje posjetitelja, ponudivši i participativnost, kao moguću strategiju. Izvedbeni čin plijeni našu pažnju, slažući slagalicu sadašnjeg trenutka, koja se grana kroz aktivni stav gledatelja. Jedan od ciljeva tijekom izvedbe je uzdignuti publiku na stepenicu suučesnika, te ih na taj način mentalno aktivirati, pomakom od aktualne svakodnevice. – Nikolina Butorac
Fotografije: Nikolina Butorac
#Galerija O.K. #Nikolina Butorac #Poetsko-crtačka simbioza #radionica