Rumen Karamanov: Kositreni vojnik – lutkarska minijatura za jednog gledatelja

Sredinom srpnja ove godine u dvorištu riječke Dječje kuće održan je u organizaciji Gradskog kazališta lutaka Rijeka niz izvedbi lutkarske predstave s naslovom Kositreni vojnik – lutkarska minijatura za jednog gledatelja, autora ideje i realizacije, bugarskog lutkarskog umjetnika Rumena Karamanova. Predstavu izvedenu prema motivima Andersenove priče Postojani kositreni vojnik, u trajanju od petnaest minuta, izvodili su glumci lutkari Državnog lutkarskog kazališta iz bugarskog grada Plovdiva, Stayko Staykov i Velizar Evtimov.


Andersenova priča Postojani kositreni vojnik bio je dobar izbor za izvedbu lutkama jer su glavni likovi ove priče igračke koje piščevom maštom oživljavaju, a upravo je oživljavanje neživog – u ovoj priči je to oživljavanje igračaka – bitno svojstvo lutkarskog kazališnog izraza.


Minijaturne lutke marionete, koje pomalo podsjećaju na marionete utemeljitelja slovenskog lutkarstva Milana Klemenčića, i iluzionističku scenografiju na oslikanim pozadinskim kulisama osmislila je Virginia Petkova. Scenska glazba Albene Kabakove pratila je izvedbu naglašavajući bitne prizore izmjenama tempa izvođenja.


Predstava je namijenjena jednom gledatelju ili gledateljici koji prate izvedbu u maloj pozornici kutiji. Takva pozornica pomalo podsjeća na nekadašnje kućne teatriće namijenjene obiteljskim druženjima, u europskoj tradiciji poznate pod nazivima Toy theatre (engl.), Papiertheater (njem.) ili papirni teatar (hrv.).


Iz Andersenove priče zadržana je osnovna nit fabule o kositrenom vojniku s puškom u ruci i njegovoj ljubavi prema maloj plesačici od papira. Tu je i lik đavolka koji želi spriječiti njihovu sreću, ali u tome ne uspijeva. Vojnikovo putovanje gradskim ulicama i podzemljem, povratak kući na leđima ribe i ponovni susret s malom plesačicom praćeni su izmjenama scenografije i glazbenih motiva. Tijekom izvedbe, uz scensku glazbu, gledatelj putem slušalica sluša glas pripovjedača koji pripovijeda priču, te tako dobiva sasvim osoban doživljaj ove predstave. Ako je, kao što je napisao Abdulah Seferović u svojoj poruci u povodu Svjetskog dana lutkarstva 2014. godine, čudo kazališta u povjerenju što se tijekom predstave razvija između gledatelja i glumca, a čudo lutkarstva u onome što, na jednoj strani, povezuje lutkara i lutke, a na drugoj strani njih i publiku, može se reći da se u predstavi Kositreni vojnik bugarskih lutkara to čudo sasvim sigurno i dogodilo.

Istaknuta fotografija: Gradsko kazalište lutaka Rijeka

#Dječja kuća #Gradsko kazalište lutaka Rijeka #Kositreni vojnik #Ljetna priča iz Benčića #Rumen Karamanov

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh