U Omišlju otvorene izložbe Damira Facana-Grdiše i Marine Ćorić

U Omišlju, na otoku Krku, nedjelja je prošla u znaku duple doze izložbenih događanja. U Galeriji Lapidarij, otvorena je izložba „Zelenije“ Damira Facana-Grdiše, a pola sata kasnije, u susjednoj Galeriji Loža otvorena je izložba „Godišnji“ Marine Ćorić. Kustosica obje izložbe je povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol, koja je ujedno i umjetnička voditeljica programa izložbi u Omišlju za 2024. godinu.

Sonja Švec Španjol, Maja Mahulja, Marina Ćorić, Damir Facan-Grdiša

– Danas ćemo prvo predstaviti Damirov rad, koji je akademski umjetnik i dolazi iz Zagreba, ali njegove dvije primarne tematske preokupacije su more, odnosno snaga morske površine i s druge strane sociološki aspekt grada. Tematski, grad i more su samo polazište, zato što se autor prvenstveno bavi gradnjom likovne priče i ispitivanjem svih mogućnosti, kazala je Sonja Švec Španjol, kustosica izložbe.

– Zahvaljujem se gradu Omišlju i gospođi Maji Mahulji, te na organizaciji, za koju se nadam da će se nastaviti i idućih godina. Sonji također, koja je svaki puta sve bolja i bolja i svaki puta imam sve manje za dodati. Izjavio je Damir Facan-Grdiša, umjetnik.

Nakon izložbe prožete kompozicijama koje pokazuju snagu, neukroćenost, pa čak i destruktivni aspekt mora, koji paralelno zaslužuje fascinaciju i strahopoštovanje, uslijedio je dijametralno drugačiji prikaz mora i atmosfere koju stvara. Izložba „Godišnji“ Marine Ćorić predstavila nam je seriju akrila na papiru u čijem tematskom središtu je odmor, kao potreba za svakoga od nas za periodima opuštanja i regeneracije.

– Akademska umjetnica Marina Ćorić nam dolazi iz Zadra, odrasla je uz more, što se i vidi u njenom aktualnom ciklusu. Riječ je o umjetnici, koja se od završnih godina studija i nakon njega, bavila temom autoportreta i to kroz medij slikarstva i fotografije. Umjetnica kroz osobnu temu autoportreta interpretirala emocije, ali i poglede na grad. Ovaj ciklus prikazuje nas ljude u najautentičnije smislu, onda kada smo opušteni, kada nemamo briga. Marina je razvila jedan predivni rukopis koji podsjeća na ilustraciju, strip i grafički plakat te je s crtačkim stilom karakterizirala prikazane, anonimne, lokalne ljude, ali i influencere, kazala je Sonja Švec Španjol, kstosica izložbe.

– Drago mi je, što sam opet na jednom od naših lijepih otoka. Nadam se da će možda biti i novih „baba s Krka“, kao što ih je bilo s Raba. Sonja je stvarno rekla sve – ja sam slikar i nisam baš od puno priče, pa neka slike govore. Izjavila je Marina Ćorić, umjetnica.

Otvaranje dvije izložbe u dva galerijska prostora, pokazalo se kao dobitnom kombinacijom ne samo za posjetitelje, već i za samu kulturno-likovnu ponudu općine Omišalj. U Galeriji Lapidarij, koja ima drveno krovište te izložene kamene eksponate, od kojih neki datiraju u rimsko doba, sjajno se uklopila izložba „Zelenije“, koja svojim dominirajućim zelenim tonom, morskom jačinom i nadrealnim arhitektonskim strukturama nadopunjuje repertoar prirodnih elemenata u prostoru. U susjednoj Galeriji Loža, scene odmora, plivanja, opuštanja i kontemplacije izložene su u white cube-u, čime je maksimalno došao do izražaja kolorit, odnosno „ljetna atmosfera“ izložbe „Godišnji“. Dvije perspektive mora, iz kista dvoje umjetnika koji njeguju drugačije stilske pravce i narative, izložene u galerijama na otoku, koje se mogu promatrati i kroz prizmu jukstapozicije, nagovješćuju dobar ostatak izložbene godine u Omišlju.

Obje izložbe otvorila je Maja Mahulja, Pročelnica upravnog odjela Općine Omišalj.

Izložbe ostaju otvorene do 2. srpnja 2024.

Damir Facan-Grdiša rođen je 1965. godine u Zagrebu. Umjetničko obrazovanje započinje na Školi za primijenjenu umjetnost, odjel zidnih slikarskih tehnika, da bi 1990. godine diplomirao na Odsjeku za slikarstvo Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi profesora Ive Friščića. Nakon studija radi kao nastavnik likovnih stručnih predmeta na Obrtničkoj školi u Zagrebu do 1998. godine. Nakon toga djeluje kao samostalni umjetnik, izlaže te objavljuje ilustracije za više izdavačkih kuća. Član je HDLU-a, ULUPUH-a, a od 2002. godine i HZSU-a. Uz slikarstvo kao primarni medij umjetničkog izražavanja, Damir Facan-Grdiša od 1986. godine radi i kao vanjski suradnik Restauratorskog zavoda Hrvatske, a od 2000. godine kao samostalni  licencirani restaurator za zidno slikarstvo.

Marina Ćorić rođena je 1987. godine u Zadru, gdje je završila svoje osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje. Upisala je Akademiju likovnih umjetnosti Široki Brijeg pri Sveučilištu u Mostaru 2012. godine, te je 2017. diplomirala kao magistra slikarstva i profesorica likovne kulture. U svojem stvaralaštvu nije ograničena na jedan medij, pa se podjednako bavi slikarstvom, fotografijom, ilustracijom, a recentnih godina povremeno i videom. Što se motiva tiče, najveću važnost pridaje portretu tj. autoportretu kao „intimnom dnevniku“ koji pruža najveću slobodu izražavanja, eksperimentiranja, glume, ali i iskrene interakcije sa samom sobom i publikom. Svoje radove izlagala je na nizu grupnih i samostalnih izložbi, prvenstveno u regiji, ali i u inozemstvu. Osim kroz izložbe, umjetnički djeluje i kroz sudjelovanje u međunarodnim projektima, likovnim radionicama i likovnim kolonijama. Za svoje je radove i nagrađivana u regiji, te su neki od njih i objavljeni u časopisima i knjigama.

Istaknuta i ostale fotografije: Aleš Suk

#Damir Facan-Grdiša #Galerija Lapidarij #Galerija Loža #Marina Ćorić #Sonja Švec Španjol

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh