Program Kino kustos u Art-kino donosi filmove po odabiru osoba iz javnog života, a jučer, 11. prosinca film su odabrale Igralke.
Riječki Kolektiv Igralke čine četiri Sendi Bakotić, Vanda Velagić, Anja Sabol i Ana Marija Brđanović, četiri prijateljice i diplomantice studija Gluma i mediji koje iza sebe imaju niz uspješnih predstava kao što su “Crna vuna”, “Cure” i “Bakice”. Iznimna kreativnost i angažiranost Igralki za njihovo je djelovanje na kazališnoj sceni postala norma, pa je film “Punk pjevačica” zapravo bio prilično logičan odabir. Riječ je o dokumentarnom filmu američke redateljice Sini Anderson koji prikazuje karijerni put i život Kathleen Hanne, glavne pjevačice pankerske grupe Bikini Kill i dance-punk trija Le Tigre.
Nije bilo lako odabrati jedan film, složile su se Igralke u uvodnom obraćanju publici. Međutim, “Punk pjevačica” na ovaj ili onaj način inspirira svaku od njih. “Općenito nam kao društvu fali punka i građanskog neposluha”, rekle su. Referirale su se i na femicid u Hrvatskoj i činjenicu da je nedavno u našoj zemlji ubijena 18. žena ove godine, što pruža zastrašujući uvid u stanje našeg društva. Tim su više ovakve teme važne, feminizam je važan, i kako Kathleen Hanna kaže u filmu, ako ga netko ne želi podržati, barem neka mu onda ne staje na put.
Kathleen Hanna je odličan primjer feminističke sile kojoj nitko ne staje put i koja svoja uvjerenja pretače u tekst i glazbu čime osnažuje i inspirira žene diljem svijeta. Kao glas pokreta riot grrrl u ranim devedesetima, progovara protiv seksizma i pozicije žene u punku i društvu općenito, pokreće feministički fanzin, a na koncertima ‘naređuje’ muškarcima da se povuku iza i ženama da dođu naprijed.
Film sadrži arhivske snimke, razgovore s Kathleen i članovima bendova Sonic Youth i The Beastie Boys, kao i komentare glazbenih legendi kao što je Joan Jett. Tako se otkrivaju detalji iz njenog javnog i privatnog života, od osnivanja Bikini Killa (unatoč manjku glazbene vještine) do rasta na sceni, ispreplitanja puteva i utjecaja s bendovima poput Nirvane (Kurt Cobain je bio potaknut feminističkim art punkom) i konačnog ‘pada’ snage i uzleta Kathleen Hanne uslijed dijagnosticiranja Lajmske bolesti. Ovdje je osobito emotivan trenutak njenog odnosa s Adamom Horovitzom, inače članom Beastie Boysa, koji je pružao podršku u tim najtežim trenucima. I njihovo upoznavanje – i činjenica da je jedna feministica pala na lika koji pjeva tekstove koji bi se teško mogli prozvati feminističkima – jedan je od dijelova koji filmu daju i osobniju crtu. Ostatak filma uglavnom prati Kathleen na pozornici, oslikavajući njenu nepresušnu energiju, neustrašivost i ustrajnost da progovara o onome što je važno, zbog čega je i postala jedna od feminističkih ikona kulturnog svijeta.
Istaknuta fotografija: Franka Blažić
#Art-kino Croatia #Kathleen Hanna #kino kustos #Kolektiv Igralke #Punk pjevačica