Another Mile u Galeriji Artsada: slikarski opus Tomislava Ćurkovića

U petak, 22. ožujka, u Galeriji Artsada, otvorena je izložba „Another Mile“, riječkog akademskog slikara Tomislava Ćurkovića. Riječ je o prvoj Ćurkovićevoj izložbi nakon 2017. na kojoj je predstavljeno sedam radova. Ono što je zanimljivo, jest činjenica da je ovo prvi put da se umjetnik predstavlja radovima u slikarskim tehnikama.

 – Zahvaljujem se svima u ime Galerije, zahvaljujem se Nataši Ivančević, kustosici iz Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu i na ovom projektu, kustosici Galerije Artsada. Zahvaljujem se Tomislavu Ćurkoviću, našem autoru i svima vama koji ste došli u ovako velikom broju. Tomislavu je ovo prva izložba nakon 2017. i to nas jako veseli jer je izloženo ukupno sedam radova, nastalih u posljednjih desetak godina. Mislim da je zanimljivo što Tomislav ne polazi od motiva, ne polazi od određene teme, već se prepušta platnu, prepušta se intuiciji što se i jasno očituje u njegovom radu. Izjavila je na otvorenju izložbe voditeljica galerije Matea Bakotić.

O samoj izložbi, ali i o Ćurkovićevoj umjetnosti općenito, izjavila je Nataša Ivančević, muzejska savjetnica, Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu.

– Hvala Matei na pozivu i suradnji, te hvala Tomislavu što smo uspjeli napraviti ovu izložbu. Htjela bih reći da je naše poznanstvo i naša suradnja dosta dugotrajna, ona traje negdje od početka 2000-tih, kad je Tomislav izlagao na Bijenalu crteža u Rijeci, u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti. To je bilo vrlo zanimljivo, jer je on tada netom bio završio Akademiju u Zagrebu, i kao mladi akademski slikar je bio donio jedan rad – tom radu je dodijeljena otkupna nagrada, što je za jednog mladog autora bilo veliko postignuće. Ja sam tada pratila mlade snage Rijeke, radila sam izložbu “Emerging artists” na kojoj su bili predstavljeni danas etablirani umjetnici poput Maljkovića, Stojnića, Eškinje – to je sve Tomislavova generacija. Svako od njih je zauzeo jednu prepoznatljivu poziciju, a ono što je meni kod Tomislava fantastično i po čemu je on jedinstven, jest što on ima toliko različitih interesa, jako je zanimljiv u različitim medijima. Sada imamo izložbu slikarstva, to je nešto što je i mene jako iznenadilo, jer je jako puno radio instalacije. Zatim imamo glazbu, pa scenografiju u kojoj Tomislav ima pozamašan opus, nepoznat široj publici – to su većinom suradnje sa Senkom Bulić, a sada radi scenografiju za jednu predstavu, koja će biti na Dubrovačkim ljetnim igrama, a u režiji Paola Magellija. Radio je vrlo čudne instalacije u kojima je koristio organske i anorganske materijale, pa smo tako jedanput izložili doslovce čovjeka-marginalca u Malom Salonu 2006. godine. To je ujedno bila i prva Tomislavova velika samostalna izložba. Također, radio je kolaže, stvari koje su djelovale kao da su slučajne, ali ustvari to je sve bilo vrlo promišljeno. Ako sagledam starije radove i ove koji su sada izloženi, mogla bih reći da se Tomislav prije više bavio svijetom koji je oko nas, a sad se bavi više svijetom koji je u njemu samom. Iako je bio više fokusiran na instalacije, uvijek su se pojavljivale slike, ili barem neke intervencije na slikama/kolaži, što je sada upravo i eksplodiralo ovom izložbom.

Tomislav Ćurković, Nataša Ivančević i Matea Bakotić

Na izložbi su predstavljeni radovi različitih dimenzija, na kojima prevladava tehnika kolaža u kombinaciji s uljanim i akrilnim bojama. Nadrealizam – kao glavni stilski faktor, obiluje elementima narativne simbolike kroz koje autor predstavlja svoj unutarnji svijet, odnosno sebe. Primjetni su i obrisi figuracije, kako se kreću i obitavaju usred nepoznatih i nedefiniranih prostranstava.

– Ovdje ima slika i od prije 20 godina, ali više je bila stvar oko toga da se nisam usudio izlagati slike. Ovaj prostor se pokazao idealnim za njih, ali isto tako moram reći da je slikanje jako teško – osjećaji kroz koje prolaziš te dovedu do granice da poludiš. Isto tako, zanimljivo je što prvi puta izlažem samo slike, inače, kao što je rečeno, izlažem instalacije. Trebalo je vremena da shvatim da mogu izlagati slike, jer slikarstvo je borba, kazao je umjetnik Tomislav Ćurković, akademski slikar.

Drago nam je vidjeti riječkog umjetnika kako opet predstavlja svoje radove publici. Iako je svoju dosadašnju izložbenu/umjetničku karijeru posvetio prostornim instalacijama i scenografiji, cijelo je vrijeme paralelno stvarao u slikarskim tehnikama. Očito je došao trenutak da se demonstrira stečeno znanje iz klase profesora Vasilija Jordana. Također, drago nam je i što se izložba održava u nedavno otvorenoj galeriji Artsada, koja se smjestila u Voloskom. Time je pitoreskno mjesto, kao i njegova okolica, postalo bogatije za još jedan izložbeni prostor.

Izložbu je moguće pogledati do 7. travnja 2024. godine.

Fotografije: Damir Čargonja

#Another Mile #Galerija Artsada #Nataša Ivančević #Tomislav Ćurković