Edukativan i zabavan bio je minuli vikend kada je manifestacija Japan u Rijeci u pitanju, jedan dio Riječanki i Riječana mogli su u Exportdrvu na Delti malo proširiti vidike kada je u pitanju Zemlja izlazećeg sunca, odnosno onaj njezin dio koji mnogima na prvu djeluje iznimno primamljivo.
Naravno da sushi ili mochi nisu nikakva egzotika na ovim našim prostorima, nije Hrvatska iznimka kada je u pitanju širenje azijskog gastronomskog utjecaja na Starom kontinentu, japanska kuhinja na tom je polju itekako dominantna u svjetskim razmjerima, sve je prisutnija i na hrvatskom tržištu.
Minulog se vikenda tako u okviru manifestacije Japan u Rijeci u Exportdrvu moglo naučiti kako napraviti sushi, odnosno kako nakon toga svoje goste počastiti poslasticom poznatijom kao mochi.
Kada je sushi u pitanju za to je bila zadužena ekipa iz Zagreba, pod budnim okom mentora Josipa Eraka i njegova supervizora Zvonimira Dobrovića, vlasnika Ginger Sushi restorana iz Zagreba, vrijedno su se upijala nova znanja, naučilo se kako napraviti sushi, kakve su sve pripreme potrebne da bi se u svačijem domu ova delicija pripremila kvalitetno i da bi u njoj svi mogli uživati, a moglo se naučiti ponešto i o povijesti sushija.
Kada je mochi u pitanju, mentorstvo je na sebe preuzela Maki Nagayoshi, Japanka koja je u Zagrebu otvorila iznimno hvaljeni bistro Pink Pig i koja je sa svojom ekipom zaradila čistu peticu za motivaciju i edukaciju, kao što su to uostalom i momci iz Ginger Sushija. Mochi je tradicionalna poslastica, koja se u Exportdrvu pripremala na tradicionalan način, odnosno najbliže onom što se u ovim našim uvjetima može smatrati tradicionalnim načinom pripreme, a to je uveselilo sve one koji su u izradi mochija sudjelovali i koji su na kraju kušali sve to što su zajedničkim snagama pripremili. Da, snagama, jer da bi pripremio dobar mochi, moraš to jednostavno moći.
– Ljudi u Rijeci imaju puno energije, a to je za izradu mochija najvažnije, zadovoljno je po završetku govorila Maki Nagayoshi, pa nastavila. – Mochi je okruglica od riže, postoji nekoliko vrsta, jedna je od ljepljive riže kuhane na pari, a drugi je od rižinog brašna, on se zove Daifuku Mochi i donosi sreću onome tko ga jede, a u Japanu je to jako važno. Mochi se inače priprema uoči Nove godine, to je zimska slastica, ali se priprema i kada se izgradi nova kuća, onda vlasnici kuće s kata svojim gostima za sreću bacaju mochi, zaključila je Maki Nagayoshi.
Specijalna gošća nedjeljnog dijela programa bila je Karin Nakagawa, istaknuta japanska umjetnica koja će u četvrtak u Guvernerovoj palači upisati svoj premijerni nastup u Hrvatskoj. Karin Nakagawa u Guvernerovoj palači izvodit će tradicionalnu japansku glazbu, pritom će svirati na kotou, a svi koji su u nedjelju bili u Exportdrvu mogli su se uvjeriti u iznimne glasovne mogućnosti ove istaknute umjetnice, koja je u Švedskoj dobila i Grammyja za debitantski album „Trees of Light“.
Koncert Karin Nakagawe započet će u 20.30 sati, a kako Karin Nakagawa zvuči možete poslušati u videu, u Exportdrvu je improvizirala jednu tradicionalnu japansku pjesmu iz Fukushime.
Osim male škole sushija i mochija u subotu je održan i turnir u Yu-Gi-Oh kartama, igri nastaloj po uzoru na strip kojega je napravio Kazuki Takahashi. Yu-Gi-Oh kartaška igra na svijetu postoji tek 25 godina, samo je godinu dana mlađa od svjetski poznate animirane serije, koja je i popularizirala ovu igru koja danas broji milijunsku vojsku igrača i jedan je zaseban svijet za sebe. Od milijunske vojske igrača Yu-Gi-Oh karata nekoliko desetaka njih stoluje i u Rijeci, organizacijom ovog turnira dali su doprinos sjajnoj manifestaciji nazvanoj Japan u Rijeci.
Foto i video Kristian Sirotich
#Exportdrvo #Japan u Rijeci #Karin Nakagawa #mochi #sushi