Na području Delte započeli su radovi na izgradnji novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV). Ovaj projekt dio je većeg plana pod nazivom „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Delta“. Projekt, osim što bi omogućio pročišćavanje voda, uključuje i proizvodnju te pohranu bioplina.
Predsjednica Vijeća mjesnog odbora Centar – Sušak, Azra Zubić – Zec, uputila je danas otvoreno pismo gradonačelniku Marku Filipoviću, a vezano uz spremnik bioplina koji bi bio smješten uz pročišćivač otpadnih voda na južnoj Delti. Pismo prenosimo u cijelosti:
Poštovani gradonačelniče,
kako je izjavio Andrej Marochini direktor riječkog Vodovoda i kanalizacije, vezano za radove na pročišćivaču otpadnih voda na južnoj Delti, koje ste jučer obišli, citiramo:
„osim što smo se držali postojećeg GUP-a grada Rijeke, elaborirali smo da se upravo ovaj postojeći uređaj pokazao vrlo podesan upravo na ovoj lokaciji, a s tim u svezi valja istaknuti i činjenicu da je prostor Delte najniža kota na kojem možemo iskoristiti sve benefite“, tražimo konkretne, jasne i pravovremene odgovore Vas kao Gradonačelnika Rijeke, koji mora brinuti o sigurnosti života u gradu.
Naime, sa slike koja je prezentirana javnosti vidljivo je koje uređaje će sadržavati buduće postrojenje, između ostalih: zgradu za biološku obradu otpadne vode, zgradu za ugušćivanje, dehidraciju i anaerobnu digestiju mulja, spremnik BIOPLINA.
Što se tiče smještaja bioplina, stručna javnost je nepodijeljena, takvim postrojenjima nije mjesto i ne smiju biti u središtima gradova. Kod projektiranja i izgradnje tehnoloških postrojenja za dobivanje bioplina mora se voditi računa o njihovom sigurnom radu. Prije svega, to se odnosi na tijek kemijskih industrijskih procesa i na moguće kvarove koji se mogu pojaviti. Problemi vezani za rad bioplinskih postrojenja predmet su mnogih znanstvenih publikacija upravo radi opasnosti za zdravlje i život ljudi. Prema studijama čak 12% nesreća vezano za takva postrojenja klasificirano je kao velike nesreće.
Grafikon, kojeg dostavljamo u prilogu, iz jednog znanstvenog članka, pokazuje kolika bi trebala biti minimalna udaljenost bioplin postrojenja od stambene zone. Da bi bilo 100% sigurno ta udaljenost trebala bi iznositi više od 11 kilometara, a na udaljenosti manjoj od 1 kilometra postoji više od 80% šanse da će se ugroziti sigurnost i zdravlje stanovnika. U Rijeci udaljenost od zgrada na tržnici iznosi 300m, a od onih, primjerice u Strossmayerovoj 450m.
Građani MO Centar-Sušak već dovoljno pate zbog rada kontejnerskog terminala na Brajdici zbog buke i zagađenja, a sada im se u njihov MO postavlja još jedna potencijalna eko bomba o čijem negativnom utjecaju na zdravlje i sam život nisu bili obaviješteni niti je itko o tome do sada javno govorio i upozorio.
Očito nije dovoljno što ovakvim vizijama i planovima razvoja Rijeke degradiran je sav urbani prostor i sveden na puko služanstvo raznim kapitalima nego sada se dovodi u pitanje i sama sigurnost života u centru grada.
Naravno, ovo prevažno pitanje nadilazi sam prostor MO Centar-Sušak i postavlja se kao gorući problem svim građanima Rijeke pogotovo kada znamo kako su gradska i županijska vlast obmanule građane vezano za odlagalište na Marišćini. Ni, ovaj puta Gradonačelniče, niste preispitali sve činjenice izgradnje postrojenja koje će, ukoliko se izgradi, ugroziti siguran život u gradu kojem ste Vi na čelu.
Isto tako, moramo reći da nam nije jasno je li cilj ovakve politike da se isprazni centar grada od njegovih žitelja budući da život u samom centru postaje nesnosan, ostajemo bez svega, dućana, pošte, ordinacija, vrtića, ljekarne, kioska, banke, bankomata, poštanskih sandučića čak i lutrije, ali zato dobivamo kontejnerske terminale i potencijalno opasna postrojenja.
#Azra Zubić - Zec #bioplin #Delta #MO Centar - Sušak #UPOV