U utorak 16. travnja, u izložbenom prostoru Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci – Galeriji APURI, a u organizaciji više predavačice, dr. sc. Libuše Jirsak, otvorena je izložba „Strip-mobil” umjetnice Irene Jukić Pranjić, inovacija koja objedinjuje strip, animaciju te iskustva optičkih i mehaničkih igračaka.
Riječ je o deset stripovskih tabli veličine 100 x 70 cm, na kojima se nalaze po tri mehaničke igračke, koje zajednički tvore jedinstvenu strip cjelinu – „Cirkus o cirkusu”. Likovi oživljeni mehaničkim pokretom, korespondiraju mehaničkim igračkama, a koje su autoricu, inspirirale da unutar stripovske forme, implementira i iskustvo pokreta. Pokretni dijelovi, aktiviraju se prekidačem smještenim u desnom uglu svake table, a dizajn pokreta, potpisuje Dubravko Kuhta, sveučilišni profesor i trenutni predsjednik sekcije za multimediju i intermedije ULUPUH-a.
-„Strip mobili su inovacija koju sam osmislila prije dvadesetak godina, ali sam je u konačnici realizirala prije dvije godine, u ovom formatu u kojem sad postoji. Riječ je o stripu čiji su poneki likovi dvodimenzionalne lutke, koje pokreću električni motori, pa je medij kao takav, zapravo kombinacija mehaničkih igračaka za djecu i stripa”, kazala je Irena Jukić Pranjić.
Na pitanje koja je poveznica stripa i mehaničkih igračaka, autorica navodi kako joj se uvijek činilo da su ta dva medija srodna, jer djecu potiču na maštanje:
– „Dok sam bila dijete, uvijek me zanimalo što prethodni i što slijedi nakon tog pokreta, odnosno što je tu igračku, u emotivnom smislu, potaknulo da reagira mehanički. Iz tog razloga, osmislila sam formu stripa u kojemu postoji vrijeme prije i vrijeme poslije svake od tih kretnji.”
Ideja scenarija, temelji se na detektivskoj priči čiji su protagonisti, ujedno i cirkuski umjetnici, a pri njegovu pisanju, upravo je poseban trud uložen u uklapanje mehaničkih kretnji u radnju, odnosno sam scenarij:
-„Bilo je posebno zahtjevno osmisliti scenarij koji će povezati radnju stripa s mehaničkim radnjama, tako da su uz mene, na scenariju radila još četiri autora, Dubravko Matković, Filip Kelava, Dario Kukić i Matija Pisačić, svi redom maheri geg-stripa, zbog čega je upravo taj geg element ključan za scenarij stripa.”
S obzirom na činjenicu da interes za stripom postoji i dalje postoji među mlađim generacijama, otvorenju izložbe, uslijedilo je autoričino predavanje o stripu kao mediju, a o važnosti predstavljanja ovakvih izložbi i projekata na APURI, kazao je Alan Alebić, prodekan za umjetničku i znanstvenu djelatnost APURI.
-„Izložbe ovog tipa ključne su za program Akademije, upravo iz razloga jer pripadaju domeni primijenjene umjetnosti, a mi naš program želimo modernizirati, odnosno prilagoditi komercijalnom tržištu i kreativnim industrijama.”
Na pitanje postoji li inicijativa za otvaranjem dislociranog galerijskog prostora APURI u samome centru Rijeke, Alebić navodi kako pitanje izložbenog prostora u centru nije nova ideja, odnosno kako je potonje, prethodno i upućeno Gradu, te kako se nada, da će u bližoj budućnosti, takav aranžman biti i ostvaren.
Izložba ostaje otvorena do 30. travnja 2024. godine.
Fotografije: Aleš Suk
#Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci #Alan Alebić #APURI #Irena Jukić Pranjić #Strip mobili