OTVORENA TRODNEVNA KONFERENCIJA POSTKOLONIJALNE I DEKOLONIJALNE TEORIJE

Odabir lokacije i okruženje naše konferencije nije proizvoljno. Grad Rijeka i Kvarnerski zaljev kriju mnoge imperijalne ostavštine, osobito habsburške i talijanske, dok su regionalni identiteti i dileme Balkana i Jadrana amanet imperijalnih interakcija. – dr. Jeremy F. Walton

U organizaciji istraživačke grupe „REVENANT – Revivals of Empire: Nostalgia, Amnesia, Tribulation“, na Filozofskom fakultetu u Rijeci održalo se službeno otvorenje konferencije pod nazivom „POSTCOLONIAL, DECOLONIAL, POSTIMPERIAL, DEIMPERIAL“, koja uključuje brojna izlaganja i diskusije na temu (post/de)kolonijalne i (post/de)imperijalne teorije.

konferencija „POSTCOLONIAL, DECOLONIAL, POSTIMPERIAL, DEIMPERIAL“

Konferencija je međunarodne i interdisciplinarne prirode pa se tako u fakultetskoj dvorani susrelo više od 30 akademika, znanstvenika i istraživača iz područja različitih disciplina, antropologije, povijesti umjetnosti, sociologije, rodnih studija i međunarodnih odnosa, kako bi potaknuli diskusiju, ali i otvorili brojna pitanja vezana uz povijesne činjenice o nasljeđu carstava, posljedicama imperijalizma i postimperijalizma, te se osvrnuli na njihovu aktualnost i primjenu – danas.

Konferenciju je zahvalom otvorio dr. Jeremy F. Walton, glavni istraživač i voditelj istraživačke grupe REVENANT, ujedno i voditelj istraživačke grupe „Max Planck“, na istoimenom institutu za proučavanje religijske i etničke raznolikosti. Posebnu riječ dao je dekan Fakulteta, Aleksandar Mijatović, koji je naglasio važnost diskusija koje se itekako tiču teritorija Balkana, samim time Istre i Kvarnerskog zaljeva, time ujedno i zahvaljujući djelovanju REVENANT-a, čiji  predmet interesa obuhvaća kolektivna sjećanja i tekuću ostavštinu triju carstava, Habsburgovaca, Osmanlija i Romanskog Carstva.

dekan Filozofskog fakulteta u Rijeci, Aleksandar Mijatović

Prvi dan konferencije otvorila je Madina Tlostanova, predavanjem „Dekolonijalnost trideset godina kasnije: što je izgubljeno, što treba zadržati i postoji li budućnost?“ u kojem se osvrnula na specifične kontekste, uvjete njezina nastanka i razvoja te na pojavu specifičnih koncepata i pojmova unutar dokolonijalne teorije koji su također vrijedni pažnje i analize u tumačenju sadašnjosti i njezinom potencijalu u političkoj imaginaciji budućnosti.

Madina Tlostanova,

Uslijedilo je narednih šest panela: „Moći imperijalne nostalgije“, „Infrastrukture, ostavštine, prisila“, „Rodno oblikovanje (post)carstva“, „Dekolonijalnost i imperijalni ostaci u istočnom Jadranu“, „Islam i postcarstvo“, „Osmanski ostaci“.

U četvrtak, 16. svibnja, na rasporedu su sljedeći paneli: „Teoriziranje dekolonijalnosti i deimperijalnosti“, „Dekolonijalna i deimperijalna tehnika“, „Razmišljanje o de/kolonijalnosti (jugo)istočne Europe“, „Teoriziranje dekolonijalnosti i deimperijalnosti“, „Umjetnost dekolonizacije“. Također, u 20:30 sati predviđena je  projekcija filma „Brijuni – A Necromantic Theatre“ Behzada Khosravi Noorija i Magnusa Bärtåsa u Art-kinu.

Konferencija se održava na engleskom jeziku, a potpuni program dostupan je na sljedećoj poveznici.

Istaknuta i ostale fotografije: Sanja Prodan

#Art-kino #Filozofski fakultet #konferencija #POSTCOLONIAL #REVENANT

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh