Kako je nastala ova razglednica?
Za vrijeme Prvog svjetskog rata kojeg u to doba prozvaše i Velikim ratom, jer ni ne slutiše da će doći jedan još veći i razorniji, osnivane su razne humanitarne organizacije diljem Carevine, pa tako i mađarskoj polovici monarhije, dakako i u mađarskoj, nagodbenoj, Rijeci, a sve s ciljem da pomažu vojnicima u ratu i stradalim civilima u ratnim zonama.
Fiumani, stanovništvo Rijeke, izuzetno osjetljivi na patnje žrtava, solidizirali su se s postradalima u ratu, suosjećali s njima i mnogo su činili da ublaže njihovu bol prouzročenu ratom u bilo kojem obliku.
Na poziv ministra prosvjete i bogoštovlja u raznim riječkim institucijama, školama i ustanovama, raznim humanitarnim akcijama pomagalo se vojnicima na bojnom polju.
Djelatnici škola pomagali su vojnicima tako da su se odrekli od 2 do 5 % plaće te ih dali u humanitarne svrhe do kraja rata.
Godine 1915. stanovnici Rijeke prikupili su 10 tisuća kruna. Od tog priloga jedan dio je uplaćen u fond za udovice i siročad rata, za bolesne i invalide, a preostali dio potrošen je za zimsku odjeću za vojnike te božićne darove.
Tom humanitarnom akcijom obnovljene su mnoge kuće stradalih.
Slična akcija vođena je u Državnoj kraljevskoj mađarskoj gimnaziji u Rijeci. Učenici te škole prodavali su svoje radove te su tako pridonijeli akciji.
15. ožujka 1916. organizirali su priredbu u gradskom kazalištu, na kojoj su sakupljali novac za selo „Deakfalva” u Karpatima (Studentsko selo). Prilog koji je sakupljen na toj priredbi je bio 1919 kruna i 50 filera.
Osim priredbe za obnavljanje sela u Karpatima učenici su crtali ,,umjetničke” slike na zidovima kao grafite te je tako i nastala ova razglednica.
Slika simbolizira rat i mir. Na jednoj strani razglednice razaranje ispod tamnih oblaka, srušene kuće, a na drugoj strani mir koji simbolizira mlada djevojka s cvijećem, obnovljene kuće i put ispod sunca. Na sredini razglednice nalazi se mađarski grb, koji je od čavala izradio učenik VIII. razreda E. Kučić. Ispod grba stoji natpis „Mađarska kraljevska viša muška gimnazija u Rijeci” za „Deakfalva”. Razglednica je tiskana u Tiskari (Lit. E. Monig Rijeka).
Prihod od te prodaje bio je 2000 kruna.
Iako se u Rijeci pogoršao životni standard, stanovnici su i dalje humanitarnim akcijama pomagali stradalim ljudima na razorenim teritorijima te su tako pokušali ublažiti patnje tih ljudi do kraja I. svj. rata.
Izvorni tekst o ovoj razglednici na mađarskom je napisala gđa. Simonné Pallós Piroska iz Kaposvara, a ja sam minimalno intervenirao. Naime, prije dosta vremena pokazao sam taj primjerak Fluminensie Hungarice i iz tog kontakta nastade priča o jednoj razgledinci. Hvala joj kao i dragim djelatnicama i djelatnicima DAR-a!
#humanitarna akcija #povijest razglednice #Prvi svjetski rat #razglednica #Rijeka