Rad hrvatske umjetnice Ivane Tkalčić, nazvan “Obiteljska mitologija – Sjećanja”, nedavno je uvršten u Zbirku suvremene umjetnosti Europskog parlamenta. Ova zbirka, koja obilježava svoj 44. rođendan od osnutka, sada obuhvaća više od 500 umjetničkih djela.
Idea za stvaranje Zbirke potekla je od Simone Veil, prve predsjednice Europskog parlamenta, 1980. godine. Veil je željela da zbirka predstavlja radove mladih suvremenih umjetnika te da pruži prikaz europske vizualne baštine svoga vremena. Tijekom godina, zbirka se proširila radovima koji odražavaju društveno-politička zbivanja, postajući simbol gotovo pola stoljeća postignuća, težnji i jedinstva, od integracije država članica do ključnih vrijednosti poput slobode izražavanja, demokracije, ljudskog dostojanstva i nužnosti zaštite okoliša.
U posljednjem krugu otkupa zbirke, naglasak je stavljen na radove autorica iz različitih zemalja, kao dio prilagođene strategije otkupa s ciljem postizanja rodne uravnoteženosti u bliskoj budućnosti. Ova inicijativa odražava temeljne vrijednosti EU-a, s obzirom da rodna ravnopravnost predstavlja jedan od ključnih principa Europskog parlamenta. Prema istraživanju Europskog parlamenta iz 2021. godine, iako 60% osoba koje se bave umjetnošću ili je studiraju su žene, radovi autorica čine manje od 10% stalnih umjetničkih zbirki diljem Europe. Ovaj korak prema rodnoj ravnopravnosti u umjetnosti važan je aspekt u promicanju jednakosti i raznolikosti unutar kulturnog i umjetničkog svijeta.
„Obiteljska mitologija – Sjećanja“
Rad (Family mythology – Memories //„Sjećanja“ (dio ciklusa “Obiteljska mitologija) se bavi utjecajem obitelji na pojedinca, prenošenjem sjećanja. Od davnina do danas preci su uvijek imali važno mjesto u društvu. Svaka obitelj ima svoju povijest. Povijest i priče naših predaka se prenose s koljena na koljeno te tako ostaju u obiteljskom sjećanju. Priče i sjećanja pojedine osobe i obitelji se mogu nadovezati na povijest cijelog grada i zemlje. One su utkane u kolektiv cjelokupnog čovječanstva. Svaka obitelj u sebi sadrži mnogo priča, sretnih i tužnih. Pričanjem obiteljske povijesti prenosimo sjećanja na sljedeću generaciju, svjesno ili nesvjesno programirajući ih. Riječi koje se izgovaraju postaju tkivo života. Identitet svakog pojedinca ovisi o tome kako on prezentira i prihvati riječi svojih roditelja, obitelji.
U ciklusu se ne želi mistificirati i idealizirati obitelj nego pokazati osobnu percepciju viđenoga.
S obzirom na to da se stvarnost pojedinca prvenstveno konstruira putem njegove prve okoline koju mu pruža obitelj u kojoj je rođen, ovaj ciklus potiče na prihvaćanje, osvještavanje, ne osuđivanje i obraćanje pažnje na postojanje negativnih obrazaca kako bi u svojim reakcijama imali izbor.
Obiteljska mitologija – Sjećanja je poliptih koji se sastoji od četiri dijela (svaki 148 x 88 cm), ukupnih dimenzija 148 x 352 cm, nastao tehnikom recikliranja dokumenata, fotografija i teksta na papiru.
Svaki od ova četiri dijela sadrži različite transformirane elemente, no svi elementi su povezani s poviješću obitelji autorice. Prvi dio je stvoren od recikliranih dokumenata kao što su: osobne iskaznice, zdravstvene iskaznice, vojne knjižice te različiti pravni dokumenti. Drugi dio sadrži reciklirane obiteljske fotografije. Treći i četvrti se sastoje od teksta koji sadrži zapisana sjećanja članova obitelji. Razlika između trećeg i četvrtog rada je da se tekst na jednom može pročitati,a na drugom ne. Svi navedeni elementi su kopirani 1000 puta kao što su i priče sjećanja ponovljene mnogo puta, isprintani i transformirani u monumentalni blok.
Što misli o uvrštavanju djela u umjetničku zbirku EU parlamenta, zašto je umjetnička zbirka EU parlamenta važna i na koji način uz cjelokupni projekt pomaže i potiče umjetnost, rekla nam je autorica Ivana Tklačić:
„Uvrštavanje mog rada u umjetničku zbirku Europskog parlamenta za mene predstavlja ogromnu čast i priznanje. Biti dio kolekcije koja promiče suvremenu umjetnost i europsku kulturnu baštinu je nevjerojatno inspirativno. Kroz svoje djelo, želim doprinijeti dijalogu o važnim temama i vrijednostima Europe. Nadam se da će moj rad potaknuti razmišljanje i promicati razumijevanje među ljudima diljem kontinenta. Osim toga, radujem se što sam dio inicijative koja se zalaže za rodnu ravnotežu u umjetničkim zbirkama, što je ključno za pravednije predstavljanje umjetničkih talenata diljem Europe.”
Ivana Tkalčić (1987.) multimedijalna je umjetnica mlađe generacije. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti i na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Sudjelovala je na brojnim projektima i umjetničkim rezidencijama u Austriji, Belgiji, Grčkoj, Norveškoj, Nizozemskoj, Italiji i Poljskoj. Završila je program WHW Akademije te je finalistica i dobitnica više nagrada, među ostalim: 20. nagrada Radoslav Putar-Young Visual Artists Awards (2021.), Grand Prix nagrada na 35. Salonu mladih (2020.), Erste fragmenti 12 (2016.), Rektorova nagrada za najbolje studente. Realizirala je brojne samostalne i grupne izložbe.
U ponedjeljak 25. ožujka, Ivana Tkalčić u Galeriji O.K. otvorila je samostalnu izložbu „Astronaut(i) bez svemirskog broda”.
Predselekcija hrvatskih umjetnica bila je povjerena Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu kao glavnoj partnerskoj instituciji na ovom projektu, u suradnji s drugim institucijama iz Hrvatske: Galerija umjetnina Split, Muzej moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Muzej likovnih umjetnosti Osijek i Umjetnička galerija Dubrovnik. Konačnu odluku o odabiru donijeli su umjetnički odbor Zbirke i predsjednica Europskog parlamenta.
Istaknuta i ostale fotografije: Europski parlament
#Europski parlament #Ivana Tkalčić #Izložba #Obiteljska mitologija – Sjećanja #Umjetnica