Jučer je u Galeriji O.K. otvorena grupna izložba kojom su kroz različite medije predstavljeni radovi tri nezavisne umjetnice: Jatun Risbe, Ivane Filip i Nikoline Butorac.
Pod nazivom Terra incognita, izložba objedinjuje umjetničke radove koji kroz feminističku i interdisciplinarnu perspektivu istražuju i preispituju odnos čovjeka i prirode. Prikazujući tu isprepletenost živih bića s prirodom, radovi jasno komuniciraju svojevrsnu oprečnost suvremenom društvu, užurbanosti i usredotočenosti isključivo na sebe i sada, podsjećajući na onu iskonsku povezanost s okolišem i činjenicu da si odvajanjem od njega, s ciljem izgradnje vlastitih ‘progresivnih’ ciljeva i vrijednosti, zapravo činimo kontru.
“Ako ste se pitali zašto se izložba zove Terra Incognita, to je zato što se najviše odnosi na suvremeno društvo u kojem živimo i koje nas iz dana u dan tjera da idemo brže, da želimo više, da se više trudimo, da budemo najbolji, i pritom vjerujemo u to da svoju slobodu možemo tražiti u tome da se maknemo od svega i svih ostalih, da se separiramo tražeći vlastitu individualnost. Više nismo povezani s prirodom i ono što nas okružuje smatramo drugotnim, a to zapravo nikada ne može biti drugotno, jer mi nužno živimo u simbiozi sa svime oko nas”, ispričala je voditeljica galerije Marta Sirotich.
Svi predstavljeni radovi odražavaju sirovu zemljanu energiju i estetiku prirode, no ono što je jučerašnje posjetitelje možda najizravnije suočilo s ranjivošću i ogoljenošću tijela i prirodnog jest performans Casting Sun and Oxygen for a Collective Rebirth slovenske umjetnice Jatun Risbe.
Umjetnica je prvo sa sebe skinula svu odjeću, ostala je samo duga ogrlica oko vrata, da bi dlanovima na kožu počela nanositi mast klorofila, a potom i menstrualnu krv. Zatim je svoje namazano tijelo pažljivo polegnula na bijelo platno koje je kasnije postavila da visi u prostoru, čime je stvorila vlastiti rad – vlastiti iskaz o korelaciji čovjeka i života na Zemlji i iscjeljujućoj moći umjetnosti. Čitavi performans bio je usporen, tih i nježan, naoko jednostavan, a na momente, pogotovo kada se zrakom počeo širiti miris odstajale menstrualne krvi, prodoran i snažan, ostavljajući prostora da preispitujemo vlastiti odnos prema onom suštinski ženskom i tjelesnom, neovisno o tome kojeg smo roda i spola. Istočnjačka tradicija menstrualnu krv smatra energijom sunca, a klorofil simbolom biljnog života i kisika, a korištenjem svog namazanog tijela Jatun je htjela dekonstruirati nasilje i potlačenost koja je višegeneracijsko iskustvo žena, queer osoba, nenormativnih tijela i osoba s invaliditetom.
Performans Jatun Risbe savršeno se uklopio u prostor galerije ispunjen ogoljenim, zemljanim umjetničkim radovima koji dišu prirodu. Radovi Zastave i 39 supernovih umjetnice Ivane Filip sastavljeni su od pseće i mačje dlake. Time je umjetnica odala počast živim bićima koje društvo cijeni ali istodobno percipira kao drugotne, istražujući koncepte suosjećanja, ljutnje, suživota, dodira, sustvaranja i međuvrsne komunikacije. I kako je umjetnica objasnila u uvodnom govoru, dlaka je sakupljana na nježan način, da bi u konačnici nastao rad koji na originalan način pristupa odnosu čovjeka i ljubimaca.
Gosti u grlu Nikoline Butorac pak tematizira hrabrost i žrtvu ekoloških borkinja diljem svijeta, progovarajući o vrijednosti tla kao bogatog ekosustava devastiranog od strane čovjeka i industrija. Kao što je već svima poznato – ali nikada dovoljno naglašeno – zbog krčenja prašuma, intenzivne poljoprivrede i uzgoja stoke za meso, gubimo tlo do 40 puta brže nego što se ono može obnoviti. Takve se tmurne činjenice mogu sagledati i kroz narativ o hrani, u čemu je suvremeno društvo kolektivno podbacilo, a sve u korelaciji s patrijarhalnim obrascima kojima se među ostalome odupiru borkinje za okoliš, domorodačka i ljudska prava. Njihovi im portreti izloženi u radu odaju počast, ulijevajući nadu i sigurnost da neće biti zaboravljeni.
Baš kao što mi nećemo – barem dok je ovakve umjetnosti i aktivizma – zaboraviti koliko smo dio Terre i koliko je ona dio nas.
Istaknuta i ostale fotografije: Klara Stilinović
#Galerija O.K. #Izložba #performans #Terra incognita