Teška prošlost i neizvjesna budućnost na trećem danu History Film Festivala

Treći dan filmskog programa History Film Festivala održan je ovoga četvrtka, 12. rujna u Art-kinu. Program se sastojao od pet filmova: „Naš kanal“ (redatelji Els Moors i Dominique Henry), „Vulkan“ (redateljica Stéfanne Prijot), „Žene Afganistana“ (redateljica Solène Chalvon-Fioriti), „1983. – Borci za ravnopravnost“ (redateljica Nina Robert) te „1941. Posljednji poziv za egzil“ (redatelj Jérôme Prieur).

Prvi film „Naš kanal“ zanimljiv je prikaz miješanja prošlosti i sadašnjosti kroz njegove likove koji uključuju mladu obitelj i rumunjskog mornara na brodici, te njihove živote koji se isprepliću na kanalu po kojemu je ovaj film dobio ime.

Els Moors i Dominique Henry

Drugi film „Vulkan“ isprepliće na primjeru Čilea teške teme koje su u toj južnoameričkoj državi aktualne. Kroz glavni lik Camilu film se bavi pitanjem jesu li klimatske promjene nezaustavljive i nepromjenjive i može li mlada žena poput Camile roditi dijete u mjestu s neprekidno rastućim životnim troškovima. Protagonistica vodi niz razgovora u stilu intervjua s različitim ljudima iz svih sredina, uključujući starijeg čovjeka iz grada, pripadnicu naroda Mapuche koja ju liječi ljekovitim blatom kao i niz drugih koji na svoj način apeliraju da je prijeko potrebna promjena, ne samo u vidu nošenja s globalnim zatopljenjem već i reproduktivnim pravima žena u Čileu.

Treći film „Žene Afganistana“ zamišljen je kao niz intervjua s četiri generacije Afganistanki isprepleten povijesnim prikazom promjena u njihovim pravima od 1960-ih do danas. S dolaskom Talibana na vlast na ljeto 2021. godine afganistanske žene, naročito one iz urbanih sredina, postupno gube svaki tračak nade u bolje i sigurnije sutra. S povijesnim crticama gledatelji saznaju da su u posljednjih šezdeset godina afganistanske žene bile česta središnja točka propagande zemalja koje su bile u sukobu s Afganistanom, uključujući i Sovjetski Savez i SAD, te da zapravo nikada nisu bile konkretno pitane koje su njihove želje i ciljevi. Sniman 2022., dokumentarac prikazuje potresne priče ovih žena i nezamislivo teške situacije u kojima su se pronašle, uključujući gubitak vlasništva nad vlastitim firmama, zabranu izlaska bilo gdje van kuće bez pratnje muškog člana obitelji i prodaju vlastite djece zbog financijske neimaštine jer im je zabranjeno da budu zapošljavane.

Četvrti film „1983. – Borci za ravnopravnost“ bavi se zanimljivim, gledateljima manje poznatim događajem iz francuske povijesti. Marš za jednakost potaknut rasizmom protiv arapskih doseljenika inspirirao je mlade potomke ovih doseljenika i njihove sugrađane Francuze na marš koji se odvijao od 15. listopada do 3. prosinca 1983. godine, a prevalio je udaljenost od Marseillea na jugu Francuske sve do Pariza. Kroz intervjue s voditeljima ovoga prosvjeda gledatelji dobivaju jasan uvid u uzroke koji su ih potaknuli na ovaj nezamislivi poduhvat koji uvelike nalikuju onima koji su započeli marš na Washington 1963. godine, kao i posljedice njihova uspjeha koje su uslijedile, od onih dobrih do onih loših.

Peti i posljednji film druge večeri filmskog programa bio je „1941. Posljednji poziv za egzil“. Ovaj se dokumentarac bavi teškim okolnostima u kojima su se pronašli disidenti u okupiranoj Francuskoj 1941. godine i njihovi pokušaji da prebjegnu u Ameriku. Od raznoraznih birokratskih zavrzlama i apsurdnih situacija, širok raspon neistomišljenika koji su se našli na meti fašističkog režima, od političkih protivnika do Židova i brojnih drugih, teškom je mukom pokušavao doći do barem nekog oblika mira i sigurnosti. Zbog potpunog nedostatka snimaka koje su zabilježile ove trenutke iz povijesti, redatelj Prieur odvažio se na hvalevrijedan projekt kojime, kroz intervjue s preživjelima, nastoji dočarati ovaj jedinstven trenutak iz povijesti običnog čovjeka.

U petak, 13. rujna, slijedi i posljednji dan filmskog programa History Film Festivala, a teme će biti raznovrsne kao i u prva tri dana, a uključuje filmove „Pussy Riot protiv Putina“, „Kongo-Ocean – Krvava željeznica“ i „Svi na scenu“

Istaknuta i ostale fotografije: iz arhive History Film Festivala

#Art kino #HFF #History Film Festival #povijesni film

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh