Kultura svima u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja

U svibnju, Guvernerova palača donosi niz kulturnih zbivanja s bogatim programom Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja

Svojim posjetiteljima muzej predstavlja projekt „Brdo kulture“ koji započinje pretprogramom nazvanim „Riječka noć“. Ovaj projekt, autorice Denis Nepokoj, okuplja različite kulturne ustanove s ciljem povezivanja i ponude raznovrsnih događanja za Riječane i ljubitelje kulture. „Riječka noć“ će se održati 9. svibnja u 20 sati u Mramornoj dvorani Muzeja, uz suorganizaciju Nogometnog kluba Rijeka. Događaj spaja sport i kulturu

Ulaz na događaj je slobodan, a u sklopu „Riječke noći“ bit će postavljena izložba „Riječka nogometna sezona 2023./2024.“ već spomenute Denis Nepokoj, s fotografijama Nikole Kurtija, koje prikazuju najljepše trenutke s nogometnih terena i izvan njih.

Brdo kulture je projekt koji povezuje ustanove u kulturi koje baštine iste ili slične vrijednosti i koje se – svaka na svoj način – bave baštinom: kulturnom, kulturno-povijesnom, prirodnom, arhivskom, književnom, scenskom ili glazbenom ili se bave restauracijom pokretne i nepokretne baštine. Cilj projekta je sinergijom svih sudionika Riječanima i svim ljubiteljima kulturnih sadržaja ponuditi teme i događanja kojima će se ponekad – u traganju za novom publikom – izlaziti iz zona komfora povezujući naizgled nepovezivo.

Paralelno s tim, otvorit će se izložba „Moj Japan – Carstvo znakova“ autorice Tee Perinčić, čije će otvaranje biti uoči Međunarodnog dana muzeja, 17. svibnja u 19 sati. Izložba će trajati sve do 30. rujna 2024., a predstavit će predmete podrijetlom iz Japana u fundusu Muzeja iz 19 i 20 stoljeća te priče o doživljaju Japana suvremenih putnika upotpunjene njihovim fotografijama i suvenirima. Ovo je ujedno prilika da se prvi put objedinjeno predstave predmeti iz fundusa Muzeja koji su nekad bili dio Zbirke egzotike. Izložba je dio programa „Japan u Rijeci“ koji provodi „Peek&Poke“.

Osim toga, muzej je ugostio izložbu „Lica gladi: Sit gladnom ne vjeruje“, autorica dr. sc. Tanje Kocković Zaborski (Etnografski muzej Zagreb) i dr. sc. Melanija Belaj (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb). Izložba je otvorena do 12. svibnja, a fokusira se na temu gladi kroz povijest i suvremeni kontekst, s ciljem podizanja svijesti o problemu gladi.

Izložba „Dotakni svijet“ predstavlja pomagala za slijepe i slabovidne osobe te radove umjetnika i članova Udruge slijepih Primorsko-goranske županije. Izložba je otvorena do 25. rujna 2024., a postavljena je prigodom obilježavanja 75 obljetnice djelovanja Udruge slijepih PGŽ. Na njoj su predstavljena pomagala za slijepe i slabovidne osobe koja je Udruga slijepih PGŽ darovala Muzeju. Uz pomagala su izložene rukotvorine i umjetnički radovi članova Udruge slijepih nastali na Kreativnoj radionici pod vodstvom Mirjane Marin te radovi umjetnika Emila Mandarića, predsjednika Udruge i dugogodišnjeg suradnika Muzeja. Cilj izložbe je osvijestiti javnost o potrebama slijepih osoba u svakodnevnom životu i predstaviti na koji način slijepe osobe, uz pomoć različitih pomagala, mogu zadovoljiti svakodnevne potrebe, educirati se i sudjelovati u različitim aspektima društvenog života.

Za mlade kreativce, tu su radionice poput „Drvoreda – radionice za male konzervatore“ koje će se održati 6. svibnja od 9 do 11 sati, namijenjene osnovnoškolcima uz vodstvo Dine Marković, restauratora tehničara i Ive Volović, kustosice pedagoginje. Radionica je namijenjena djeci osnovnoškolskog uzrasta i besplatna je. Prijave se odvijaju e-mailom: cudotvornica@ppmhp.hr ili na broj telefona 051/213-578.

O samom konceptu radionica za najmlađe, Muzej prenosi sljedeće:

U sklopu ovogodišnje Edukativne muzejske akcije naučit ćemo da iza kulisa raskošnih okvira, sjajnoga drva i filigranskih detalja stoje vrijedne ruke muzejskih preparatora, restauratora i konzervatora. Uz kustose se svakodnevno brinu o predmetima koji se čuvaju u zbirkama Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka. U ruke im jednog dana dođe keramika, drugoga staklo, vrlo često drvo, a onda i metal i tada se počinje događati prava čarolija. Višegodišnja prašina se otpuhne, a na scenu dolazi znanje povijesti, kemije i tehničke kulture. Što sve u muzeju rade konzervatori i kako ćemo se svi zajedno snaći u toj zahtjevnoj ulozi dođite provjerite u Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka. I da, stara odjeća nam je obavezan dress code!

Uz radionice, održat će se i edukativni programi „Čudotvornice“ i „Čudotvornice na putu“, namijenjene djeci iz udaljenijih škola kojima se na taj način olakšava sudjelovanje u edukativno-kreativnim programima povezanim sa sadržajem i fundusom muzeja, ali i segmentima lokalne kulturno-povijesne baštine.

Za najmlađe, tu je program „Rođendan u muzeju“ s tematskim radionicama za djecu od 4 do 12 godina, koji se odvija u prostoru Muzeja uz prethodnu najavu. Slavljenik odabire između šest ponuđenih tema: Bal pod maskama, Trsatski zmaj, Uzbuna na brodu, Neobična forma, Staza izazova te Potraga za blagom.

Radionice za male kreativce održavaju se u prostoru Čudotvornice Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka i perivoju Muzeja, a edukativni programi održavaju se i u dislociranim zbirkama.

Radno vrijeme: ponedjeljak od 9 do 16; utorak do subota od 9 do 20, nedjelja od 9 do 13 h. Muzej je praznicima i blagdanima zatvoren.

Pripremilo Inkluzivno kulturno vijeće mladih Kultura svima u organizaciji Udruge „Filmaktiv“ i partnera, Udruge gluhih i nagluhih PGŽ te Udruge slijepih PGŽ.

Istaknuti vizual: PPMHP

#Brdo kulture #Izložba #Nogometni klub Rijeka #Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja #Radionice #Udruga Filmaktiv #Udruga gluhih i nagluhih PGŽ #Udruga slijepih PGŽ