Galeriju Kortil su jučer, 8. studenog oživjeli radovi studenata i studentica primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Ovo je peto izdanje projekta Teorija i praksa koji okuplja studente i alumne APURI-ja koji kroz mentorstvo, istraživački proces i korištenje znanja iz povijesti umjetnosti stvaraju tematske radove i potom ih izlažu u galerijskom prostoru.
Ovogodišnja tema projekta je bila proces, istraživački dio bio je vođen pod mentorstvom nastavnika akademije, a radove su za izložbu selektirale kustosice i članice kustoskog K Kolektiva Katarina Podobnik, asistentica pri APURI, te Katerina Jovanović, kustosica i doktorandica pri Katedri za filozofiju Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Bio je zaista lijepi prizor vidjeti tako punu i živu galeriju, što je na otvorenju naglasila i Katerina Jovanović, koja se osvrnula i na temu procesa. Ta je tema pojmovno široka i uvijek zanimljiva osnova za izgradnju umjetničkih radova te može naznačivati i svojevrsnu razmjenu stanja, tijela, predmeta, oblika materija i energije u vremenu, a vizualni radovi koji nastanu kao rezultat izrazito su zanimljivi u kontekstu suvremene umjetnosti.
Radove su u Kortilu izložili: Juraj Bačić, Miriam Bajčić, Janis Beletić, Hana Belobrk, Nika Dušak, Anja Glavočević, Maja Kalac, Marija Konfic, Ana Marija Lončar, Romano Matasić, Mikela Novoselić, Ante Polić, Sanja Preldžić, Ela Puharić, Ivona Roknić Grgas, Aneli Sošić, Tonka Špoljar, Dominik Višnjić i Nika Zubović. Studenti su unutar kolegija radili na svom radu jer su profesori i mentori prilagodili silabuse toj temi. Na taj se način provodi projektna nastava, a potom slijedi selekcija radova. “Ove smo godine postrožili selekciju jer je jako puno prijava, prošle smo godine imali sedamdesetak prijava, i sastavljeno vijeće onda bira najbolje radove. Radovi se nakon izložbe vraćaju akademiji, ili bi se barem trebali. Izabrale smo one radove koji najbolje odgovaraju temi, ove ih je godine devetnaest, i sigurna sam da je studentima i studenticama ovo tek početak”, ispričala je Katarina Podobnik.
Svaki pojedinačni rad nosi svoj vlastiti koncept, priču, tehniku i metodologiju; neki su studenti koristili audio-vizualne komponente, neki su koristili ulje na platnu, a tijekom otvorenja izložbe izveden je i performans. Svaki je rad rezultat vidno promišljenog i razrađenog kreativnog procesa i dokaz kvalitete studenata i studentica, a različitost medija, stilova i pristupa stvorila je jedinstveni doživljaj izložbe koju zaista vrijedi posjetiti i mimo otvorenja, kako bi joj se posvetila pažnja koju zaslužuje.
Istaknuta i ostale fotografije: Klara Stilinović
#APURI #proces #studenti #Teorija i praksa