TRI KRAJI

Dinamiku božičnih običaja na završetku ciklusa uzvisuje 6. siječnja, kada Crkva slavi Bogojavljenje. U njemu se susreće sjećanje na tri mudraca koji prvi pohodiše i spoznaše Isusa u betlehemskoj štalici s blagoslovom vode, a možda i s davnim asocijacijama na rasprave o obrezanju i krštenju. 

Na dan Sveta Tri Kralja, za „festa della Befana“ darivala su se djeca i… prometnici. Na fotografiji snimljenoj na riječkoj Piazza Regina Elena u razdoblju dvadesetoljetja fašističkog, sakupljaju se pokloni za prometne policajce. Običaj se zadržao i nakon 1945. kada se darivalo legendarnog „saobraćajca Andriju“. Snimak je cca.1937-39.

      Premda opisi i zapisi ljubitelja narodne baštine i školovanih etnologa  redovito prikazuju dostojanstvo folklorne pojave kao i njihovo svečarsko ruho, katkad narodna kultura pokazuje i svoje drugo lice. To je lice SMJEHOVNE NARODNE KULTURE o kojoj je pisao Mihail Mihailovič Bahtin, ruski teoretičar književnosti (1895. – 1975.) u kojoj se više ili manje svečani ritual pretvara u igru i porugu, zabavu, gozbu ili pijanstvo, kad puk iskazuje odmak od kulture moćnih pa se nađe u sukobu s mjesnom vlasti, shvatio je čakavski pjesnik Drago Gervais (Opatija, 18. travnja 1904. – Sežana, 1. srpnja 1957.). U sjajnoj ironičnoj pjesmici prikazao je realnost ophoda triju kraljeva na istarskoj liburnijskoj obali. U okolici svjetski poznatoga ljetovališta Opatije na dan Sveta tri kralja po trojica mladića obukli bi se kao tri maga što su pohodila Djetešce u betlehemskoj štalici i, kao što običaj zahtijeva, obilazili bi kućanstva u kojima bi ih darivali. Dok stručnjaci, opisujući narodne običaje, obično obraćaju pozornost simbolici i magijskim značenjima, u pjesmici na čakavskom dijalektu Drago Gervais dao je kroki triju kraljeva i njihov predah od svakodnevice. S mnogo ljubavi prema ljudima svoga zavičaja uz blagi je podsmijeh posvjedočio o onome o čemu je govorio Bahtin, ali i više od toga: pokazao je kulturnu funkciju smijeha, pa čak i blasfemije u naše doba. Evo kako je ophod triju kraljeva tekao u selima iznad Opatije između dva rata, kad je nastala ova pjesmica:

TRI KRAJI 

Tri su kraji po sele hodili,

kantali,

zvonili

i soldi prosili.

Jako su šešno obučeni bili:

od harti kruni,

bradi od vuni,

brhani beli,

šćapini veli,

plašći zeleni,

a pasi črjeni.

Za njimi deca su kričala, 

njin se rugala,

 al i bojala

 i ća bežala.

Va svakoj su kuće bili,

 svaku s tamjanom kadili 

i svagder neš zaprosili.

Pokle pul Pepi su pili,

soldi delili

i puno žmuji spraznili.

Su pozabili da sveti kraji su bili,

pa su se potukli

i po pode vukli,

kričali i razbijali

ča god njin je v ruki prišlo...

Na nebe svetilje mesec pun,

kad su tri kraji pejali va pržun.

I tako je narodni običaj, koji je uzajamnošću darivanja povezao cijelo selo i posebice razveselio djecu, završio poput svih pravih pučkih veselja: kao pijanka i tučnjava. A to je izazvalo intervenciju vlasti, koja, kao i obično, ni tada nije imala razumijevanja za šalu, pa su tri malo prevesela kralja završili u zatvoru.

Na današnji dan 6. siječnja i blagdan Sveta Tri kralja spomenimo se starogradskog riječkog trga ex Piazza Tre Re kojeg mi danas zovemo Pavlinski trg (prema pavlinskom gostinjcu Rješenju Gradskog vijeća Grada Rijeke od 20.05.1996.), a neki prije su ga zvali i Piazza Müller (po dobročinitelju koji je “sponzorirao” popločenje trga negdje polovicom XIX.stoljeća). Snimak je iz kasnih tridesetih XX.stoljeća preuzet je iz knjige EDOARDO SUSMEL, FIUME E IL CARNARO, nakladnik ULRICO HOEPLI iz Milana, Godina izdavanja 1939.

Istaknuta grafika: Razglednica, SVETA TRI KRALJA SA ZVIJEZDOM, autor Zlatko Šulentić (Glina, 16. ožujka 1893. – Zagreb, 9. srpnja 1971.), Kraljevina Jugoslavija, cca.tridesete dvadesetog stoljeća, NAKLADA HRVATSKO KULTURNO DRUŠTVO NAPREDAK U SARAJEVU, tisak Tipografija d.d.Zagreb, serija Hrvatski Božićni običaji: Sveta tri Kralja sa zvijezdom (Hrv.Zagorje) Kroatische Weihnachts Sitten:Heilige drei Könige mit dem Stern (Kroat.Zagorje) Croatian Christams customs:Three King with the Star (Croat.Zagorje) http://en.wikipedia.org/wiki/Zlatko_%C5%A0ulenti%C4%87

#božićni običaji #Drago Gervais #običaji #Sveta tri kralja #Tri kraji

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh