Kultura bi u našem gradu trebala biti dostupna svima. S time bi se zasigurno mnogi složili, ali za pomake koji se događaju da se to u konačnici i ostvari zaslužna je skupina ljudi koja se aktivno bavi prilagodbom sadržaja i pitanjima inkluzivnosti kulturnih institucija u Rijeci. Tako je jučer, 27. rujna u Gradskoj knjižnici Rijeka predstavljen priručnik „Smjernice za inkluzivne kulturne prakse”. Priručnik zaokružuje rad Inkluzivnog kulturnog vijeća mladih Kultura svima i nudi konkretne, pristupačne i jasno elaborirane upute za provođenje inkluzivnih praksi. U realizaciji su sudjelovale Marta Baradić, Maja Krištafor, Dunja Matić Benčić i Maja Ogrizović, uz podršku Tine Tus, Iskre Šanko, Željke Macan i Anje Kralj.
Osim što objašnjava kako kulturne sadržaje učiniti dostupnima ciljanim skupinama, primjerice osobama s invaliditetom, priručnik ističe važnost suradnje, komunikacije i edukacije. Postoji mnogo izazova i aspekata koje kretanje prema inkluzivnijem društvu i kulturi podrazumijeva, što je Dunja Matić Benčić istaknula u početku jučerašnjeg predstavljanja. Njezin je angažman na izradi priručnika bio od velike važnosti među ostalome i zato što je u njega uključila rezultate iscrpnog istraživanja kojeg je provodila u sklopu svojeg doktorata. Matić je napomenula kako je ponekad teško doći do publike, jer pojedinci kojima su inkluzivni sadržaji namijenjeni često nemaju razvijenu naviku da te sadržaje pohode, s obzirom na dosadašnju nedostupnost takvih sadržaja. Također, inkluzivne prakse onima koji ih trebaju jačati često postanu teret, osobito kad u institucijama ne postoji financijska mogućnost (npr. za izgradnju lifta) ili vlada nedovoljna informiranost.
Ogrizović je napomenula kako u situacijama nedostatka znanja, što je još uvijek kod mnogih u kulturi i općenito česta pojava, ne bi trebalo doći do srama i povlačenja već do traženja pomoći stručnjaka i stručnjakinja. Inkluzija nije teška kada se zna kako je napraviti, ističe.
Upravo je zato ovaj priručnik važan – on je svojevrsni alat za inkluziviranje praksi i početna točka od koje se te prakse mogu graditi i razvijati. No on nije jedino rješenje niti jedini način da se ostvari zamišljeni cilj. Marta Baradić je istaknula da promjene moraju biti sustavne, te se svi koji su sudjelovali u izradi priručnika nadaju da će smjernice naići na plodno tlo kod donosioca odluka.
Nadaju se također da će se sve što je na papiru početi i provoditi, a neke riječke institucije već su krenule u tom pravcu. Tako primjerice naš HNK Zajc sada nudi inkluzivnu pretplatu koja je besplatna osobama s invaliditetom. I kroz projekt Film svima Filmaktiv često prikazuje inkluzivne projekcije koje su ovog ljeta bile i izrazito posjećene. Takve sadržaje i treba posjećivati i podržavati, u što većem broju, jer oni su iznimno vrijedan i važan korak prema stvaranju solidarnijeg društva u kojem to nije ekskluzivno nego uobičajeno.
Na stranicama projekta Kultura svima može se pronaći i checklista za provjeru inkluzivnosti. Smjernice su u tiskanom obliku dostupne uz upit na maja@filmsvima.com te na poveznici za besplatno preuzimanje.
Istaknuta i ostale fotografije: Lara Čakarić
#Filmaktiv #inkluzija #Kultura svima #smjernice za inkluzivnu praksu