Prirodoslovni muzej Rijeka na današnji dan otvoren za javnost

Prirodoslovni muzej Rijeka, prvi regionalni muzej na području grada Rijeke, osnovan je 16. svibnja 1876. godine, a za javnost je otvoren 1. svibnja 1946. godine. Nalazi se u Parku Nikole Hosta, u blizini Guvernerove palače, u zgradi koja je nekada pripadala obitelji grofa Negronia

Povijest muzeja seže u razdoblje krajem 19. stoljeća, kada je zbog velikog interesa znanstvenika za istraživanja mora riječkog područja, kao i zbog ugleda prirodoslovaca koji su djelovali na tom području, osmišljena koncepcija za formiranje regionalnog prirodoslovnog muzeja.

Dr. Josef Roman Lorenz je 16. svibnja 1876. godine poslao detaljan program razvoja regionalnog prirodoslovnog muzeja gradonačelniku Rijeke Giovanniju de Ciotti, što se smatra datumom utemeljenja Prirodoslovnog muzeja u Rijeci.

Koncepcija muzeja bila je u skladu s načelima bečkog Naturhistoriches Museuma i smatrana je među najsuvremenijim muzejskim koncepcijama tog vremena. Muzej je službeno osnovan 1945. godine na inicijativu prirodoslovca amatera Maria Rossia, te je otvoren za javnost 1. svibnja 1946. godine u zgradi koja je nekada pripadala grofu Negroniu, a danas se i dalje u njoj nalazi.

Muzej je tijekom godina prolazio kroz različite faze razvoja i promjena. Krajem 1961. godine, Narodni odbor općine “Stari grad” Rijeka donosi rješenje o osnivanju Prirodoslovnog muzeja i definira mu zadatke, usmjeravajući ga prema stručnoj muzejskoj djelatnosti. Muzej je postao tipičan regionalni muzej, a od 1963. godine započela su prva terenska istraživanja. U razdoblju od 1977. do 1992. godine, terenski rad je bio usmjeren na individualne izlaske, dok se od 1992. godine započinje s sustavnim terenskim istraživanjima.

Muzej danas raspolaže s 26 zbirki koje broje oko 90.000 muzejskih predmeta. Posebno su značajne zbirke minerala, spužvi i algi. Stručna biblioteka sadrži oko 3.500 knjiga i dostupna je online. Od 1998. godine, muzej se posvetio uređenju stalnog postava koristeći modularni pristup i multimediju, te su otvoreni brojni stalni postavi posvećeni različitim aspektima prirodoslovlja, poput Morskih pasa, Geološke prošlosti Jadrana, Ptica i sisavaca riječkog područja te Gmazova i vodozemaca riječkog područja.

U sklopu muzeja nalazi se i kaštel Zrinskih u Brodu na Kupi, koji posjeduje zbirke posvećene lovstvu, šumarstvu i ribolovu. Muzej kontinuirano radi na dopunama svojih zbirki i popularizaciji prirodoslovlja putem znanstvenih radova, predavanja i izložbi. Također, u muzejskoj trgovini posjetitelji mogu kupiti različite promidžbene materijale i knjige iz muzejskog izdanja.

U Stalni postav Prirodoslovnog muzeja Rijeka u Kaštelu Zrinskih, osim frankopanskog, nalazi se i Interpretacijski centar Visoki krš realiziran kroz projekt KRASn’KRŠ

U Stalni postav Prirodoslovnog muzeja Rijeka u Kaštelu Zrinskih, osim frankopanskog, nalazi se i Interpretacijski centar Visoki krš realiziran kroz projekt KRASn’KRŠ. IC Visoki krš predstavlja prirodnu i kulturnu baštinu planinskog krša. Izložba sadrži obilježja planinskog krša od njegova nastanka do danas u svjetlu geomorfologije (posebno ledenjačkih oblika), klimatologije, biološke raznolikosti i njegove zaštite te povezanosti prirodne i kulturne baštine. Posvećena je i stogodišnjim aktivnostima čovjeka u gorju, važnosti transhumance, prvim posjetima prirodoslovaca-prvopristupnika i planinarstvu, danas najvažnijoj i najraširenijoj turističkoj djelatnosti u planinama Liburnijskog krša.

Prirodoslovni muzej Rijeka djeluje kao znanstvena i edukacijska ustanova i jedini se bavi biološko-ekološkim istraživanjima mora na području Primorsko-goranske županije te intenzivno radi i na popularizaciji prirodoslovlja. Muzej vodi brigu o 29 zbirki s približno 90 000 muzejskih predmeta.

Postupno uređenje stalnog postava po temama započelo je 1998. godine, a popraćeno je uvođenjem novih informacijskih tehnologija.Jedan od najdojmljivijih, postav Morski psi i raže čine životinjski preparati postavljeni u scenografiju koja ilustrira njihovo stanište te je popraćen multimedijskom prezentacijom (fotografijama, slikama i videosekvencama).

Stalni postav Geološka prošlost Jadrana prikazuje genezu i razvoj bazena Jadranskog mora, dok je Geologija riječkog područja posvećena lokalnome geološkom razvoju. U prizemlju zgrade Muzeja uređen je Akvarij – multimedijalni centar, u čijem je sklopu i radionica-igraonica s edukativnim igrama prirodoslovnog sadržaja te galerijski prostor za povremene izložbe.

Teme Ptice i sisavci riječkog područja i Gmazovi i vodozemci riječkog područja predstavljene su dioramama. Prikaz Kukci riječkog područja još je jedna od zanimljivosti ovoga muzeja. Sve postave prate multimedijski CD-ovi ili DVD-ROM-ovi prirodoslovnog sadržaja koji sadržavaju i edukativne igre te kvizove za provjeru znanja. 

U okolišu Muzeja uređen je 2005. godine Primorski botanički vrt u kojemu su predstavljene najčešće biljne vrste ovog kraja. Botanički vrt je opremljen i prostorom za ugodni boravak posjetitelja i edukativne aktivnosti.

#obljetnica #otvorenje #Park Nikole Hosta #Prirodoslovni muzej Rijeka #Rijeka

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh