U zgradi Grada Rijeke nastavlja se serijal sjednica o aktualnim prostornim planovima i odlukama. Tema današnje sjednice Odbora za kulturu bio je projekt gata na kojem su nedavno osvanuli ugostiteljski kontejneri, za koje je Lučka uprava Rijeka na temelju svoje nadležnosti za ovaj obalni pojas dozvolila koncesiju. Prema riječima Maše Magzan iz Gradskog vijeća, vijećnici su za projekt saznali iz medija.
Sjednica koju je vodila Magzan potaknuta je rješenjem koje se pojavilo u javnom prostoru i prethodnim odgovorom gradonačelnika Marka Filipovića na upit o planu da plana nema. Prvo pitanje koje se otvorilo, a koje je ujedno bilo i fokus ovog razgovora, odnosilo se na ulogu gradske uprave u ovom rješenju u odnosu na razvoj i strateške poteze u gradskoj politici.
Liljana Buljan, pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo, izjavila je kako je područje Adamićevog gata uređeno te kako je određen detaljni plan 2003. godine. Prva faza pretpostavlja izmicanje parkirališta s područja gata, a druga se faza odnosi na provođenje namjene da se cijela zona, uključujući gat i cijeli potez Rive, pretvori u pješačku površinu. Planirane su i urbane intervencije u smislu održavanja povremenih manifestacija i sajmova koji imaju ograničeno trajanje. Po pitanju lukobrana došli su do zaključka da plutajuća garaža nije najbolje rješenje pa će se plan izmijeniti te će se pokušati osmisliti bolji sadržaji. Uloga Grada leži u prostorno planskoj dokumentaciji koja će se revidirati, ali kako je prostor u nadležnosti Lučke uprave, važna je i suradnja, naglasila je Buljan.
Kako je napomenula Magzan, vijećnike je zbunilo da nije bilo najave o projektu i da je čitava priča došla naglo i bez pripreme. Ravnatelj Lučke uprave Denis Vukorepa izjavio je kako je suradnja s Gradom odlična. Napomenuo je kako uvijek postoje primjedbe da se sve daje strancima, no ovdje se pojavio interes hrvatske tvrtke. Također je kontejnere nazvao kućicama, uzimajući primjer kućica u Dubaiju, naglasivši kako je ovo novi izazov i kako se radi o privremenom statusu čija će dugotrajnost ovisiti o reakciji građana. Vukorepina pomoćnica Radmila Krtinić objasnila je kako za ovaj projekt postoje tri koncesije, uključujući koncesiju za ugostiteljske djelatnosti putem montažnih kućica za potrebe manifestacija (na godinu dana) i drugi dio koncesije za održavanje javnih manifestacija s maksimalnim trajanjem od jednog mjeseca u godini – jedna takva određena je za 2024. i 2025. da bi se spojili blagdani s karnevalom. Izdvojila je kako za sporedne djelatnosti nije potreban javni natječaj, one se daju na zahtjev, i koncesije su date takve kakve jesu.
Magzan je naglasila kako nema plana da se nešto gradi i kontejneri su nešto mobilno, ali zbog koncesije na godinu dana oni tamo ostaju, te se otvara pitanje odnosa prostornog plana i onoga što se tamo doista događa. S druge strane, pročelnica Buljan i lučka uprava tvrde da se radi o privremenim objektima. Urbanistica Jana Perković, koja je također prisustvovala sjednici, rekla je kako nakon 90 dana to prestaju biti sajamske kućice. Konkretnog odgovora o tome kako će se kontejneri/kućice nakon tog perioda zbrinuti nije bilo. Renato Stanković (Možemo) složio se da nedostaje komunikacije, a rekao je i kako trenutno svjedočimo gradu koji umire, na što je Buljan odgovorila da dok se nešto gradi to nije istina. Demografija nije urbanizam, kaže. Zlatko Meić (SDP) složio se da ovakva pitanja ne mogu biti netransparentna.
Na sjednici se povuklo i pitanje Exportdrva za kojeg, kao i za Adamićev gat, vizija nije jasna.
Neizvjesnost i nezadovoljstvo zbog manjka transparentnosti prema građanima raste, i premda je dijalog pokrenut, pitanje je li moguće “sve skepse na kraju zaliti vinom” ostaje otvoreno.
Istaknuta fotografija: Franka Blažić
#gat #kontejneri #riječka kulturna baština #Rijeka #sjednica Rijeka