Mladi entuzijasti iz udruge Urbani separe se posljednje tri godine bave revitalizacijom Rječine te pokazuju gradskim ocima njezin potencijal, dokazujući da rijeka u centru grada može itekako služiti građanima i građankama Rijeke. Surađuju i s inicijativom Spasimo Ričinu koja godinama upozorava na brojna zagađenja rijeke u centru grada kojom se toliko volimo ponositi.
U nedjelju su opet aktivirali „plažu na Rječini“. „Prije dvije godine smo u srpnju napravili veliki event na ovoj ‘plaži’, jedinom mjestu u centru grada gdje se može prići Rječini i točati noge. Svojim primjerom želimo pokazati što je moguće i što ljudi žele i što građanima fali tako da nama je jedna velika želja da u jednom trenu jedan dio Rječine napravi pristup ljudima“, kazala nam je Tanja Blašković, producentica Urbanog separea. Mada je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović posjetio izložbu Urbanog separea u travnju u Galeriji Kortil, ujedno i otvorio izložbu koja prikazuje što su sve pokretali i koja su sve važna pitanja o gradu otvarali – o plaži na Rječini i dalje nema konkretnog stava grada, mada, ističe Blašković, grad podupire njihove inicijative. Blašković se nada da će se konkretnije stvari u vidu realne podrške grada promijeniti te dodaje da su ipak već mnogo napravili za zajednicu i građane. „Nakon naših programa puno građana je i u svojem kvartu napravilo slično što je jako velika vrijednost“, veli Blašković, inače umjetnica, muralistica i dizajnerica.
RJEČINI PRIJETI BRANA
„Osim što se uz Rječinu družimo važno nam je da se počne razgovarati i o adekvatnoj zaštiti Rječine. Često surađujemo s inicijativom ‘Ljubav za Ričinu’, ali po tom je pitanju najvažniji trud udruge ‘Spasimo Ričinu’. Problemu treba pristupiti iz više perspektiva i s mnogo strana. Dolaze nam i stručnjaci s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu koji će voditi biološku ekspediciju na Rječini sljedeći vikend. Rječini sada prijeti brana u Kukuljanima koja bi uništila i njezin gornji, prirodni tok, životinje koje žive u njoj poput pastrve i bjelonogog raka specifičnima baš za Rječinu. Kroz sljedeće dvije godine ozbiljno se planiramo baviti Rječinom, a aktivnostima želimo približiti ljepotu Rječine ljudima. Što se tiče zaštite i revitalizacije Rječine, svim nadležnim institucijama bi to trebao biti prioritet“, priča nam producentica Urbanog separea.
U sklopu događaja pod vodstvom Društva arhitekata Rijeka građani su prohodali Urbanistički đir Ričine – posvećen upravo urbanističkom pogledu na Rječinu. Pod vodstvom Daniele Torijan izvela se radionica „Kako su prali naši stari“, izrađivao se prirodni deterdžent koristeći samonikli bršljan i biljku sapuniku. „Najlakše se doma to može napraviti tako da se ubere bršljanov list, sitno ga se nasjecka i stave u hladnu vodu te se zagrijava do kuhanja. Kad se zakuha voda, treba vrijati 15-ak minuta i onda pustiti da se hladi, najbolje preko noći. Onda se voda pretoči, najbolje u staklenke, i dobije se prirodni deterdžent“, otkriva nam postupak pravljenja prirodnog deterdženta Daniela Torijan. Na isti način se dobiva i deterdžent od sapunike koji se za razliku od bršljanovog može koristiti za lice i kosu.
S mentoricom Luanom Lojić istraživali su se mirisi urbanog toka Rječine. „Istražili smo organsko, ali i građevinsko i industrijsko naslijeđe, odnosno ostatke materijala. Polaznice su dobile kutijicu sa slojem kokosovog ulja bez mirisa koji tvori bazu za sakupljanje mirisa. Ne koristimo dobiveno za kozmetičke svrhe nego isključivo za eksperimentalne i istraživačke svrhe“, rekla je Lojić.
Na stolu gdje su se sakupljale donacije se našao i „Naš list“, tiskovina koja rezimira godišnje akcije Urbanog separea te razglednice koje su radili Igor Bezinović, Mara Prpić i Tanja Blašković – radi se o specifičnim motivima Rijeke, lokacijama održavanja akcija Urbanog separea te ilustracijama inspiriranim baš onim što Rijeci nedostaje, poput zelenila. A našla se i Bira Kumpirica za ljubitelje piva te se kuhala palenta kompirica. Za kraj je umjesto tišine svirala Rječina. Naime, stavljen je mikrofon u rijeku, a ona je stvorila ambijentalni zvuk koji je popraćen s instrumentima. Radilo se o performansu umjetnika Ive Vicića i suradnika – žubor rijeke pretvorio se u koncert posvećen vodi koju svakodnevno uzimamo zdravo za gotovo.
Istaknuta i ostale fotografije: Tanja Blašković i Ana Orlić
#Plaža na Rječini #revitalizacija Rječine #Ričina #Urbani separe